reklama

Ako zbaviť Slovensko Fica - stratégia v 8 krokoch

Tipujem, že dnes sa na Slovensku chce Ficovej vlády zbaviť výrazná väčšina občanov. Napriek tomu sa to podarí len vtedy, ak budeme mať jasnú stratégiu a dokážeme ju disciplinovane naplniť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (73)

Tu je 8 krokov, ktorých dodržaním môžeme vyhrať:

1. Uvedomme si, že je to boj.

Za normálnych okolností by politika nemala byť bojom. Tam, kde rinčia zbrane, sa ťažko diskutuje o riešeniach. V súčasnosti si však nemôžeme robiť žiadne ilúzie. Na Ficovej strane sú peniaze, moc, minulosť a bezhraničná bezohľadnosť. Na našej strane je pravda, nádej a budúcnosť.

2. Držme všetci spolu

Pravda, nádej a budúcnosť sú mocnejšie, než sa zdá, ale zaberú len pri jednotnom postupe. Uplynulý týždeň prvýkrát od roku 1998 ukázal, že existuje možnosť vzniku širšej spoločenskej koalície za zmenu – od médií, akademikov až po cirkev či mimovládky. Opozícia, samozrejme, nemá pod kontrolou tieto spoločenské sily, mala by však prispievať a podporovať spoločný postup – aj keď to znamená, že politici nebudú v popredí diania. Nemusíme mlčať, len pochopiť, že byť najčastejšie na obrazovke, nemusí priniesť víťazstvo. Novinári, akademici, kňazi a mimovládkari by na oplátku mali prestať hovoriť všeobecne o zlých, skorumpovaných a sklamanie prinášajúcich politikoch a byť čo najkonkrétnejší vo svojej kritike.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

3. Nedovoľme Ficovi redefinovať spor.

To, čo dnes Fica tlačí z Úradu vlády, je vedomie väčšiny ľudí na Slovensku, že klasické „naše“ korupčné hry prerástli do stykov na taliansku mafiu a zabíjanie nevinných mladých ľudí. Môžeme mať rôzne názory na kopec vecí, ale málokto chce na Slovensko vpustiť toto... Dovoliť Ficovi odpútavať pozornosť od tejto témy je pre našu krajinu škodlivé.

4. Dostaňme Fica a jeho ľudí z Úradu vlády čo najskôr.

Trošková, Jasaň a Gašpar sú pešiaci a dôstojníci. Kaliňák je síce generál, ale ani jeho odstránenie spravodlivosti nepomôže, ak pri moci zostane súčasný premiér. Robert Fico nemôže dopustiť nezávislosť polície a iných mocenských zložiek štátu. Je to pre neho dnes už otázka života a smrti. So zarúbanou cestou na ústavný súd aj do európskych štruktúr už navyše nemá žiadne zábrany.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ak Robert Fico v najbližších týždňoch opustí Úrad vlády, už nikdy sa tam nevráti. Známe kauzy sú totiž len vrcholom ľadovca a vybuchujú ešte aj vtedy, keď SMER ovláda celý mocenský aparát. Predstavte si, čo sa stane, ak by to skončilo. Ak by sa ministrom vnútra a policajným prezidentom stali ľudia, ktorých integrite by policajti dôverovali a nebáli by sa začať vyšetrovať. Ak by stovky až tisíce ľudí s informáciami o podvodoch, korupcii a zneužívaní štátu zrazu mali kam zavolať. 

5. Poďme rýchlejšou cestou 

Fico sám od seba neodstúpi. Preto sú len dve cesty: vyslovenie nedôvery vláde, alebo predčasné voľby. Rýchle predčasné voľby vyžadujú 90 hlasov, ale existujú spôsoby, ako sa tam prepracovať aj so 76 hlasmi. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

K predčasným voľbám sa však so 76 hlasmi nedá prepracovať skôr ako v zime a zároveň riskujeme, že sa to nikdy nestane – Ficovi stačí v priebehu niekoľkých mesiacov kúpiť ďalších zopár hlasov. Odvolať vládu a vymenovať novú je možné v priebehu týždňa.

6. Postavme most, cez ktorý sa bude dať bez hanby prejsť do budúcnosti.

Potrebujeme 76 hlasov. Na 76 hlasov je okrem súčasnej opozície potrebné, aby:

  • celý klub MOSTu alebo výrazná väčšina jeho členov hlasovali za odvolanie vlády

  • a zároveň, aby za odvolanie vlády hlasovali buď kotlebovci, alebo odhadom aspoň 10 poslancov zo SMERu a SNS

Most, ani poslanci SMERu či SNS nechcú vládu odvolať – sú pri moci a alternatíva spolupráce so Sulíkom a Matovičom im nevonia. Ak to urobia, tak len preto, že pokračovanie súčasného stavu budú považovať za absolútne neprijateľné a radšej skočia do neznáma. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ako vidíme z doterajšieho vývoja, odísť sú ochotní najmä tí, ktorí si veria, že môžu mať politickú budúcnosť aj po Ficovi a najmä chcú byť schopní sa prechádzať bez hanby po ulici. Tlačme na ich svedomie, ale postavme im aj most cez ktorý sa bude dať prejsť do budúcnosti.

7. Nedovoľme kotlebovcom zahmlievať.

Naopak, na kotlebovcov nič z tohto nemožno použiť. Vieme veľmi málo o tom, ako sa rozhodujú, dá sa však predpokladať, že im vyhovuje chaos a pri súčasných preferenciách im predčasné voľby nevyhovujú. Jediná prijateľná stratégia je nedovoliť im, aby situáciu zahmlili. Až keď bude Kotlebovým voličom jasné, že ich poslanci podporujú vládu SMERu, je šanca, že svoju podporu stiahnu a zahlasujú za odvolanie vlády.

8. Uvedomme si, že prezident je kľúčový najmä tým, koho vymenuje ako Ficovho nástupcu.

Cením si snahu prezidenta republiky vstúpiť do deja, ale jeho úloha je zatiaľ skôr psychologická – do okamihu, kým parlament odvolá Roberta Fica. Vtedy naopak bude zásadnou zodpovednosťou Andreja Kisku vymenovať nestranníckeho predsedu vlády, ktorý bude „kúriť“ a „svietiť“ okrem jednej veci a tou je obnovenie nezávislosti polície a čo najrýchlejšie vyšetrenie káuz.

Vymenovať takú vládu nebude ľahké, pretože:

  • ľudí, ktorí sa na to odvážia a budú mať tie schopnosti, je málo

  • proti takej vláde budú o život bojovať Fico s Dankom

  • ale cez prsty môžu pozerať aj niektorí opoziční politici, ktorí sa môžu obávať, či ich takáto úspešná „úradnícka“ vláda nezatieni

Andrej Kiska však má silné karty. Ak raz premiér padne, vymenovať novú vládu môže podľa svojho gusta a nikto mu v tom nezabráni. Politické strany môžu urobiť v takej situácii len dve veci:

  • dohodnúť naprieč politickým spektrom 90 hlasov na predčasné voľby

  • nedohodnúť sa na ničom a nedať novej vláde dôveru – čo podľa ústavy umožní prezidentovi najneskôr po 6 mesiacoch vypísať predčasné voľby

V oboch prípadoch sa tak skôr či neskôr dopracujeme k predčasným voľbám, Fico však už bude dávno z Úradu vlády preč, zmenené pomery v mocenských zložkách budú prinášať ovocie a dá sa preto očakávať, že voľby prinesú výraznú parlamentnú väčšinu pre zmenu pomerov.

Miroslav Beblavý

Miroslav Beblavý

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  102
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Od malička mám sen. Chcem, aby sa na Slovensku žilo tak dobre, ako vo vyspelej Európe.Preto som vstúpil do politiky a kandidujem aj v parlamentných voľbách 2020. Aby som ľuďom na Slovensku pomohol v oblastiach, ktorým najlepšie rozumiem - vzdelávanie, verejné financie, boj s korupciou.V roku 2017 sme založili SPOLU - občianska demokracia. S kolegami pracujeme na tom, aby sme našu krajinu očistili od Kočnerovej generácie politikov. Zmenu k lepšiemu môžu zaistiť len najlepšie pripravení. Prečítajte si ako vznikla strana SPOLU.Nestačí vymeniť figúrky. Nový štýl politiky pre mňa znamená hľadať riešenia, nie spory. S naším koaličným partnerom, Progresívnym Slovenskom, sme pripravili zlomový program pre zlomové voľby. Prečítajte si Bod zlomu. Zoznam autorových rubrík:  správa týždňaarchívTransparentnosťškolstvoNezaradené

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

292 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

79 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

747 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu