Blanárovci: Inovácie vo verejnom obabrávaní

Verejné obstarávanie sa ľahko môže stať nevýhodným premiestňovaním našich spoločných peňazí do súkromných vrecák. SMERácky inovátor vo verejnom obabrávaní Juraj Blanár nás takto pripravil na dvoch CT prístrojoch o 824 000 eur.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (96)

Juraj Blanár, župan, poslanec NR SR priamo v zdravotníckom výbore a vychádzajúca hviezda SMERu je vskutku inovátor. Človek sa nevie dočkať, čo zmôže na celoštátnej úrovni, ak mu dovolíme stať sa raz ministrom. Príbeh začína pred 5 rokmi, ale platiť za neho budeme ešte dlho.

V roku 2011 sa Žilinský samosprávny kraj rozhodol kúpiť dva CT prístroje pre svoje nemocnice v Trstenej a Liptovskom Mikuláši. Kraj súťažil zároveň kúpu prístroja aj pozáručný servis k nemu. O zákazku sa uchádzali štyria uchádzači, z ktorých jeden bol vyradený. Zvyšní traja dodávatelia zviedli zúrivý súboj v elektronickej aukcii, ktorú vyhral... ten najdrahší.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Áno, čítate správne. Súťaž vyhrala firma INTES Poprad, s ktorou podpísal Juraj Blanár dve zmluvy. Podľa prvej z nich kúpil 21. decembra 2011 obe CT za spolu 790 000 eur aj s DPH. Fantastická cena, o státisíce eur nižšia ako cena, ktorú ponúkala konkurencia.

O dva mesiace neskôr však Juraj Blanár podpísal s firmou INTES na základe tej istej súťaže aj Zmluvu o pozáručnom servise. CT prístroje totiž mali 2 roky zmluvnú záruku, ale Žilinský samosprávny kraj si hneď od začiatku objednal aj servis na ďalších 5 rokov. Z toho prvé tri roky ŽSK podľa zmluvy mal zaplatiť 1 290 000 eur a za ďalšie 2 roky 192 000 eur. 7 rokov fungovania CT prístrojov od INTESu tak stojí 2,272 milióna eur. Podľa informácií na webe ŽSK k týmto zmluvám neboli uzavreté žiadne dodatky.

SkryťVypnúť reklamu

Konkurenti ponúkli výrazne lacnejší balík. Siemens chcel za predaj prístrojov spolu 1,447 milióna eur, ale servis ponúkal za 1 cent ročne. Firma SaT Slovakia chcela 1,63 mil. eura, ale servis tiež ponúkala za 1 cent. Podľa podmienok súťaže obe firmy tento pozáručný servis museli zmluvne garantovať minimálne na 5 rokov.

Porovnajme si to pekne v tabuľke:

Obrázok blogu

Áno, oproti najvýhodnejšej ponuke prišli daňovníci o 824 999,9 eur. Skutočná cena tak bola o 57% vyššia ako najvýhodnejšia ponuka. Je to rovnako ako pri piešťanskom CT, kde bol prístroj najprv kúpený za milión eur, ale v neskoršej súťaži už to malo byť 1,6 milióna eur. Človeku napadne, že v SMERe musia mať na to interný predpis.

SkryťVypnúť reklamu

A teraz k výhovorkám.

Najčastejšia výhovorka v takýchto prípadoch býva, že sa porovnáva neporovnateľné. Ceny z dvoch súťaží s rôznymi podmienkami, ktoré prebehli v rôznom čase či na rôznom mieste.

To v prípade Blanárových CT prístrojov neobstojí z pochopiteľných dôvodov. Tieto ceny boli vygenerované v tej istej súťaži uchádzačmi, ktorých výberová komisia pripustila k elektronickej aukcii. Inými slovami, títo uchádzači všetci ponúkli prijateľné Ctko v tej istej súťaži.

Tipujem, že druhá výhovorka bude, že nemožno len tak spočítavať kúpnu cenu a cenu za pozáručný servis, že to sú jablká a hrušky. No nie sú. Sú to tie isté eurá. Podľa oboch zmlúv musí ŽSK kúpnu cenu aj cenu za pozáručný servis vyplatiť – bez ohľadu na poruchovosť, počasie alebo stav bankového účtu pána Blanára.

SkryťVypnúť reklamu

Potvrdil aj samotný pán župan Blanár, keď ho obviňovali z nehospodárnosti pri nákupe iného CT od firmy INTES v Kysuckej nemocnici. Aby sa ubránil, použil tú istú metódu ako ja – spočítal cenu prístroja a servis na 7 rokov. Vyprodukoval na to dokonca aj graf, ktorý ukázal v televízii TA3 a ktorý tu reprodukujem:

Obrázok blogu

Takže dnes len používam rovnakú metodiku ako samotný Blanár v inom prípade.

Tretia výhovorka bude, že tieto výsledky vyprodukovala elektronická aukcia a čo mal chudák župan urobiť, len to podpísať. A tu sa aj dostávame k detailom toho, ako blanárovci dokázali takéto niečo urobiť.

ŽSK dal do súťaže o každé CT tri kritériá: cenu za prístroj, cenu za ročný pozáručný servis a počet mesiacov, ktoré bude CT možné splácať. A tu sa nachádza jedna z tých drobností, na ktorých „naši“ ľudia okrádajú Slovensko.

V normálnej súťaži by totiž spočítali kúpnu cenu a cenu za pozáručný servis na toľko rokov, koľko ho chcú (napríklad 5). Odborne sa tomu hovorí náklad na životný cyklus prístroja. Vyšlo by im, že najlacnejšiu ponuku dáva Siemens a INTES najdrahšiu.

Blanárovci však podmienky nastavili tak, že tieto kritériá umelo rozdelili už pri bodovaní - na kúpnej cene bolo možné získať 60 bodov a na pozáručnom servise 24. INTES tak získal obrovské body na kúpnej cene a potom napálil šialene predražený pozáručný servis.

Takáto „maličkosť“ v praxi znamenala, že INTES s drahšou cenou mal lepšie body ako Siemens a SaT Slovakia s nižšou cenou. (Ak si všímate maličkosti a pýtate sa, čo tretie kritérium – dĺžka splácania – tak ešte aj to Siemens ponúkol výhodnejšie 6 rokov oproti 5 od INTES.)

Blanárovci mohli z celej veci ešte vycúvať. Siemens dal totiž podnet na to, že týmto špekulatívnym postupom bol porušený zákon a že výsledok nie je hospodárny, v čom mal pravdu. Výberová komisia však INTES podržala.

Ako som už písal vyššie, župan Blanár najprv podpísal výhodnú zmluvu na kúpu a až po dvoch mesiacoch ultra nevýhodnú zmluvu na pozáručný servis. INTES netrval na tom, aby sa obe zmluvy podpísali zároveň, čo naznačuje, že si boli „svojimi“ ľuďmi úplne istí.

Župan Blanár tak nesie plnú a opakovane potvrdenú zodpovednosť. Jeho graf zároveň dokazuje, že vedel veľmi presne, čo robí.

Podľa zmluvy ešte aj teraz platíme každý mesiac za tento zázrak 17 916,67 eura (ak ich náhodou nemocnice nesplatili predčasne) a budeme platiť ešte viac ako dva roky. Každá z dvoch nemocníc tak prišla o viac ako 400 000 eur. Pacienti z Liptova a hornej Oravy – predstavte si, čo sa za tieto peniaze dalo urobiť pre vaše zdravie. Zdravotníci z Liptova a hornej Oravy – predstavte si, čo sa za tieto peniaze dalo urobiť pre vaše pracovné podmienky.

Keď praskla porovnateľná kauza piešťanského CT, padli Zmajkovičová aj Paška, hoci ani jeden tú kúpu osobne nepodpísal. Vyzývam preto Blanára, aby opustil svoje poslanecké aj župné miesto. 

P.S. Firma INTES, samozrejme, nevyrába tieto CT prístroje. Vyrába ich americká spoločnosť General Electric. INTES je natoľko „lenivý“, že za tieto neuveriteľné prachy sa mu nechce ani preposielať maily a preto je priamo v zmluve o pozáručnom service uvedené, že akékoľvek požiadavky na servis treba posielať priamo do General Electric. Ak sa pýtate, čo vedie jednu z najväčších svetových priemyselných firiem, že dodáva svoje prístroje aj servis k nim cez sprostredkovateľa, hoci má na Slovensku dcéru a tá aj tak prístroj priamo obsluhuje, pýtate sa správne. Ale o tom niekedy nabudúce.

Linky na dokumentáciu: 

zmluva na záručný a pozáručný servis

otvaranie_obalok_multidetektorove_pocitacove_tomografy

zapisnica_1_multidetektorove_pocitacove_detektory

zapisnica_2_multidetektorove_pocitacove_tomografy

zapisnica_3_multidetktorove_pocitacove_tomografy

Miroslav Beblavý

Miroslav Beblavý

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  102
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Od malička mám sen. Chcem, aby sa na Slovensku žilo tak dobre, ako vo vyspelej Európe.Preto som vstúpil do politiky a kandidujem aj v parlamentných voľbách 2020. Aby som ľuďom na Slovensku pomohol v oblastiach, ktorým najlepšie rozumiem - vzdelávanie, verejné financie, boj s korupciou.V roku 2017 sme založili SPOLU - občianska demokracia. S kolegami pracujeme na tom, aby sme našu krajinu očistili od Kočnerovej generácie politikov. Zmenu k lepšiemu môžu zaistiť len najlepšie pripravení. Prečítajte si ako vznikla strana SPOLU.Nestačí vymeniť figúrky. Nový štýl politiky pre mňa znamená hľadať riešenia, nie spory. S naším koaličným partnerom, Progresívnym Slovenskom, sme pripravili zlomový program pre zlomové voľby. Prečítajte si Bod zlomu. Zoznam autorových rubrík:  správa týždňaarchívTransparentnosťškolstvoNezaradené

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

48 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

744 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
SkryťZatvoriť reklamu