V spolupráci s ministerkou spravodlivosti L. Žitňanskou som minulý rok na decembrovej schôdzi podal pozmeňujúci návrh k vládnemu návrhu zákona, ktorým sa menil a dopĺňal zákon č. 385/2000 Z. z. o sudcoch a prísediacich. Návrhom sa spresnilo, čo musí majetkové priznanie sudcu obsahovať, konkrétne údaje o dosiahnutých príjmoch v príslušnom roku a právnom dôvode nadobudnutia a cene:
nehnuteľného majetku,
každej hnuteľnej veci, majetkovom práve a inej majetkovej hodnote, ktorých hodnota presahuje 6 600 eur samostatne alebo ich súhrnná hodnota presahuje 16 600 eur.
Súčasne sa do zákona zaviedla povinnosť predsedovi súdnej rady zabezpečiť každoročne do 30. júna zverejnenie takéhoto majetkového priznania za príslušný rok na internete. Tieto zmeny nadobudli účinnosť od 1. januára 2011. Som si istý, že väčšina sudcov nemá pred verejnosťou čo skrývať a s takouto zmenou nebudú mať problém.
Myslím si, že presné vymedzenie obsahu priznaní s lehotami pre ich zverejnenie by v štáte, v ktorom by bol na čele súdnej rady človek konajúci vo verejnom záujme, nebolo potrebné. U nás je to nevyhnutné preto, lebo to bol práve Š. Harabin, ktorý začal s ich zatajovaním, čo prinieslo dve negatíva.
Jednak nebola v zákone stanovená lehota pre ich zverejnenie, čo napríklad v roku 2010 viedlo k viac než osem mesačnému meškaniu priznaní za rok 2009 a keď sa už priznania zverejnili, nikto sa z nich nič nedozvedel, pretože pri ich čítaní najčastejšie našiel slová „bez zmeny", v lepšom prípade slová „prírastok či úbytok" (vyskúšajte si na tejto stránke pozrieť majetkové priznania sudcov pôsobiacich v mieste vášho bydliska). Občanom, od ktorých pochádza aj súdna moc tak neboli poskytnuté relevantné informácie o majetku všetkých sudcov a verejná kontrola tak nemohla fungovať.
Hoci tento pozmeňujúci návrh patrí k tým menším, v kontexte celkových zmien, ktoré presadila pani ministerka Žitňanská aj on prispieva k tomu, aby sa súdnictvo otvorilo verejnej kontrole a aby sa tak vytvorili na Slovensku podmienky, v ktorých si justícia bude môcť vydobyť dôveryhodnejšie postavenie.
P.S. Ak by mi niekto chcel pripomenúť, že pre poslancov by malo platiť to isté, tak môžem len povedať, že súhlasím a na stránke politikaopen.sk zverejňujem majetkové priznanie, ktoré je rovnako detailné ako to, ktoré sme presadzovali u sudcov.
Tento blog je súčasťou série Osobný odpočet poslanca o mojej práci v parlamente v rokoch 2010 a 2011. Vysvetlenie prečo a o čom nájdete tu. Zoznam všetkých dielov nájdete tu.