Sme v tom spolu - diskriminácia mladších nepomôže ani starším

To, že na Slovensku máme jednu z najvyšších mier nezamestnanosti v Európskej únii, vie asi skoro každý. Menej sa hovorí o tom, že máme osobitne veľký problém s nezamestnanosťou mladých ľudí. Priložená tabuľka ukazuje, ako sa nezamestnanosť v roku 2010 líšila podľa vekových skupín. Vidíme, že mladí ľudia do 30 rokov predstavujú najohrozenejšiu skupinu. Napriek tomu mal Zákonník práce, ktorý sme schvaľovali v lete 2011, mladým a novým zamestnancom ešte viac priťažiť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (15)

Veková skupina

Miera nezamestnanosti (%)

15 - 19 rokov

61,7

20 - 24 rokov

30,7

25 - 29 rokov

16,7

30 - 34 rokov

12,7

35 - 39 rokov

11,8

40 - 44 rokov

12,3

45 - 49 rokov

10,9

50 - 54 rokov

12,2

Priemer

14,4

Zdroj: Štatistický úrad SR - výberové zisťovanie pracovnej sily

Minister Mihál v predkladanej novele navrhoval aby sa výpovedná lehota odstupňovala podľa počtu odpracovaných rokov na 1-5 mesiacov oproti dnešným 2-3 mesiacom. To znie dobre - ak niekto pracuje u zamestnávateľa dlhšie, nech je aj dlhšie chránený.

Každá minca má však dve strany. Pozrime sa, čo by bolo dôsledkom prijatia tohto opatrenia - motivovalo by v prípade potreby k prepúšťaniu novších zamestnancov. Prečo?

Ak sa zamestnávateľovi náhodou kvôli recesii alebo kvôli výpadku výroby zmenší objem práce a bude musieť niektorých svojich zamestnancov prepustiť, nebude ich prepúšťať podľa toho, kto je výkonnejší, kto sa možno na tú prácu viac hodí, ale, a to platí osobitne v kríze, podľa toho, koho prepustenie je najlacnejšie. V Mihálovom návrhu odstupného by bolo najlacnejšie prepúšťanie tých, ktorí sú u zamestnávateľa najkratšie a naopak najdrahšie prepúšťanie tých, čo sú tam dlhé roky. Tento systém, ktorému sa Slovensko dokázalo zatiaľ vyhnúť a ktorý dotiahli do absurdity napríklad juhoeurópske krajiny, je prekliatím pre „nových" a okrajových ľudí na trhu práce - absolventov, ženy po dlhšej absencii či menej kvalifikovaných ľudí.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Práve v južnej Európe - napríklad v Španielsku či Portugalsku - kde majú vo svojich Zákonníkoch práce prijaté opatrenia podobného typu, je ich dôsledkom je práve to, že mladí ľudia nevedia nadobudnúť na trhu práce nejakú formu solídneho postavenia a sú dlhodobo znevýhodnení. Pretože práve oni sú využívaní na to, aby v prípade nárastu výroby boli prijímaní a v prípade poklesu výroby boli hneď prví z tých, ktorí sú prepustení, čo naozaj nie je dobré ani pre nich, ani pre spoločnosť.

Takýto systém však nie je dobrý ani pre ostatných zamestnancov, tých „zabetonóvaných". Chráni im síce konkrétne miesto u zamestnávateľa, ale ak ho stratia vďaka veľkému prepúšťaniu či zmenia prácu, dostanú sa do rovnakého postavenia. To ich často núti držať si miesto u zamestnávateľa, kde sú dlho, aj vtedy, ak ich pracovné podmienky majú ďaleko od ideálu. Inými slovami, v takýchto krajinách aj dlhoročného zamestnanca nemožno prepustiť, ale možno ho vykorisťovať.

SkryťVypnúť reklamu

To by sa však na Slovensku diať nemalo - parlament schválil pri prerokovaní Zákonníka práce pozmeňujúci návrh, ktorým tieto predĺžené lehoty vypustil. Strata práce je nočnou morou asi pre každého Slováka - riešením je však tvorba pracovných miest, nie ochrana niektorých skupín na úkor ostatných. Výsledok je totiž nakoniec negatívom pre všetkých.

Tento blog je súčasťou série Osobný odpočet poslanca o mojej práci v parlamente v rokoch 2010 a 2011. Vysvetlenie prečo a o čom nájdete tu. Zoznam všetkých dielov nájdete tu.

Miroslav Beblavý

Miroslav Beblavý

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  102
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Od malička mám sen. Chcem, aby sa na Slovensku žilo tak dobre, ako vo vyspelej Európe.Preto som vstúpil do politiky a kandidujem aj v parlamentných voľbách 2020. Aby som ľuďom na Slovensku pomohol v oblastiach, ktorým najlepšie rozumiem - vzdelávanie, verejné financie, boj s korupciou.V roku 2017 sme založili SPOLU - občianska demokracia. S kolegami pracujeme na tom, aby sme našu krajinu očistili od Kočnerovej generácie politikov. Zmenu k lepšiemu môžu zaistiť len najlepšie pripravení. Prečítajte si ako vznikla strana SPOLU.Nestačí vymeniť figúrky. Nový štýl politiky pre mňa znamená hľadať riešenia, nie spory. S naším koaličným partnerom, Progresívnym Slovenskom, sme pripravili zlomový program pre zlomové voľby. Prečítajte si Bod zlomu. Zoznam autorových rubrík:  správa týždňaarchívTransparentnosťškolstvoNezaradené

Prémioví blogeri

INESS

INESS

106 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu