Správa týždňa: Majú Slováci „pochopenie” pre korupciu?

Písmo: A- | A+

Nadácia Zastavme korupciu si objednala prieskum o tom, ako 30 rokov po Novembri vnímame korupciu. Podľa výsledkov sa v spoločnosti deje generačná výmena, ale veľmi, veľmi pomaly.

Všetky generácie sa zhodli na tom, že pre ľudí v mladom a strednom veku je korupcia väčší problém a vnímajú ju citlivejšie ako dôchodcovia.

Osem z desiatich ľudí na Slovensku hovorí, že dať za akýchkoľvek okolností niekomu hotovosť na úrade je zo zásady neprijateľné. Polovica však akceptuje, že za určitých okolností možno dať vecný dar alebo protislužbu.

Najviac takéto správanie pri vybavovaní vecí na úradoch odmietajú voliči strán Za ľudí, PS/SPOLU a SaS.

Nielen tresty, ale aj odstraňovanie príčin

Možno teraz čakáte súbor opatrení v oblasti polície a prokuratúry. A naozaj, v programe Bod zlomu ich máme. Ideme aj po veľkej korupcii (napríklad Lex Haščák), ale aj po drobnej každodennej, s ktorou sa ľudia stretávajú najčastejšie.

Navrhujeme však kroky nielen na prísnejšie a účinnejšie trestanie korupcie, ale aj na odstraňovanie jej príčin.

Z prieskumu vyplýva, že najkorupčnejšou skúsenosťou je návšteva lekára či nemocnice – až podľa 77% ľudí na Slovensku. Ak má človek chorého rodiča, manžela či dieťa, často je ochotný urobiť čokoľvek, aby im pomohol.

Čo s korupciou v zdravotníctve

  • Aby sme to obmedzili, zadefinujeme výkony, na ktoré má pacient a pacientka bezplatne nárok. Inak povedané, čo, kedy a kde má dostať. V prípade nedodržania nároku bude musieť poisťovňa preplatiť vyšetrenie u ľubovoľného poskytovateľa, inak štát obmedzí jej zisky.

  • Určíme zároveň presný zoznam poplatkov nad rámec zdravotného poistenia, ktoré budú môcť poskytovatelia vyberať. Odstránime tým neopodstatnené a špekulatívne platby od pacientov a pacientok a zlepšíme kontrolu.

  • Zavedieme zákaz priamych platieb u poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Všetky záväzky si bude poistenec a poistenka vyrovnávať v rámci koncoročného zúčtovania so zdravotnou poisťovňou.

Skryť Zatvoriť reklamu