Správa týždňa: Majú Slováci „pochopenie” pre korupciu?

Nadácia Zastavme korupciu si objednala prieskum o tom, ako 30 rokov po Novembri vnímame korupciu. Podľa výsledkov sa v spoločnosti deje generačná výmena, ale veľmi, veľmi pomaly.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (12)

Všetky generácie sa zhodli na tom, že pre ľudí v mladom a strednom veku je korupcia väčší problém a vnímajú ju citlivejšie ako dôchodcovia.

Osem z desiatich ľudí na Slovensku hovorí, že dať za akýchkoľvek okolností niekomu hotovosť na úrade je zo zásady neprijateľné. Polovica však akceptuje, že za určitých okolností možno dať vecný dar alebo protislužbu.

Najviac takéto správanie pri vybavovaní vecí na úradoch odmietajú voliči strán Za ľudí, PS/SPOLU a SaS.

Nielen tresty, ale aj odstraňovanie príčin

Možno teraz čakáte súbor opatrení v oblasti polície a prokuratúry. A naozaj, v programe Bod zlomu ich máme. Ideme aj po veľkej korupcii (napríklad Lex Haščák), ale aj po drobnej každodennej, s ktorou sa ľudia stretávajú najčastejšie.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Navrhujeme však kroky nielen na prísnejšie a účinnejšie trestanie korupcie, ale aj na odstraňovanie jej príčin.

Z prieskumu vyplýva, že najkorupčnejšou skúsenosťou je návšteva lekára či nemocnice – až podľa 77% ľudí na Slovensku. Ak má človek chorého rodiča, manžela či dieťa, často je ochotný urobiť čokoľvek, aby im pomohol.

Čo s korupciou v zdravotníctve

  • Aby sme to obmedzili, zadefinujeme výkony, na ktoré má pacient a pacientka bezplatne nárok. Inak povedané, čo, kedy a kde má dostať. V prípade nedodržania nároku bude musieť poisťovňa preplatiť vyšetrenie u ľubovoľného poskytovateľa, inak štát obmedzí jej zisky.

  • Určíme zároveň presný zoznam poplatkov nad rámec zdravotného poistenia, ktoré budú môcť poskytovatelia vyberať. Odstránime tým neopodstatnené a špekulatívne platby od pacientov a pacientok a zlepšíme kontrolu.

  • Zavedieme zákaz priamych platieb u poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Všetky záväzky si bude poistenec a poistenka vyrovnávať v rámci koncoročného zúčtovania so zdravotnou poisťovňou.

Miroslav Beblavý

Miroslav Beblavý

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  102
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Od malička mám sen. Chcem, aby sa na Slovensku žilo tak dobre, ako vo vyspelej Európe.Preto som vstúpil do politiky a kandidujem aj v parlamentných voľbách 2020. Aby som ľuďom na Slovensku pomohol v oblastiach, ktorým najlepšie rozumiem - vzdelávanie, verejné financie, boj s korupciou.V roku 2017 sme založili SPOLU - občianska demokracia. S kolegami pracujeme na tom, aby sme našu krajinu očistili od Kočnerovej generácie politikov. Zmenu k lepšiemu môžu zaistiť len najlepšie pripravení. Prečítajte si ako vznikla strana SPOLU.Nestačí vymeniť figúrky. Nový štýl politiky pre mňa znamená hľadať riešenia, nie spory. S naším koaličným partnerom, Progresívnym Slovenskom, sme pripravili zlomový program pre zlomové voľby. Prečítajte si Bod zlomu. Zoznam autorových rubrík:  správa týždňaarchívTransparentnosťškolstvoNezaradené

Prémioví blogeri

Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

59 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

727 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu