Správa týždňa: Penta si robí, čo chce

Rozhodol som sa každý týždeň upozorniť na jednu správu, ktorá je veľmi dôležitá, ale pravdepodobne ste si ju nevšimli. A vysvetliť, čo s tým v koalícii PS/SPOLU urobíme.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (49)

Začíname Pentou. Hospodárske noviny upozornili, že jej lekárňam sa – aspoň na papieri – vôbec nedarí. Poisťovne lieky preplácajú bez problémov, ale spoločnosť Mirákl, prevádzkovateľ siete Dr. Max, je už tretí rok v hlbokej strate.

Chobotnica stále žije

Dôvodom pre narastajúcu stratu sú “významné transakcie so spriaznenými stranami. Do očí bije 54-miliónový dlh voči materskej Pharmax holding a 43-miliónový dlh voči Baramoore International. Na druhej strane je tento rok splatných 46,9 milióna eur úverov celej siete, ktoré budú vo výkazoch Miraklu o rok. Najvyššie, až 5,9-miliónové náklady sú za tovar voči Dr. Max Pharma a ďalšie tri 4,8-miliónové nákladové položky za ochrannú známku matke, dcére a za marketingové služby spriaznenej reklamke Raklim.“

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pre tých, čo nevedia dešifrovať účtovné výkazy, komentátor HN vysvetľuje: „Náš finančný žralok pred rokmi využil dieru v zákone a cez „dobrú vôľu“ si pre seba ulial z peňazí poistencov 400 miliónov eur. Legálne, ale nemorálne. Obchody so spriaznenými stranami sú temnou stranou lekárenského biznisu na náš účet… Chobotnica stále žije. Je večná ako Lenin.“

Ponúkame riešenie

Prečo je táto správa dôležitá? Na jasnom príklade ukazuje, že snahy plátať diery, “zakazovať” zisk, či vynucovať plnenie povinností voči pacientom, sú zbytočné bez zákazu krížového vlastníctva. Poisťovňa Penty dnes platí lekárňam Penty a objednáva služby u nemocníc Penty a polikliník Penty.

SkryťVypnúť reklamu

Navyše, táto obrovská koncentrácia moci dáva finančnej skupine neobmedzené možnosti a motiváciu „investovať“ do médií aj politikov, aby si kráľovstvo pochybných kšeftov ochránila.

V našom programe navrhujeme, aby v zdravotníctve nebolo možné krížové vlastníctvo. Každý investor si bude musieť vybrať medzi poisťovňou, poskytovateľmi alebo lekárňami.

V mene zvýšenia kvality starostlivosti o pacientov bude, samozrejme, potrebné urobiť oveľa viac. Ale bez tohto zákazu bude mať Penta silu sabotovať akúkoľvek skutočnú zmenu.

Miroslav Beblavý

Miroslav Beblavý

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  102
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Od malička mám sen. Chcem, aby sa na Slovensku žilo tak dobre, ako vo vyspelej Európe.Preto som vstúpil do politiky a kandidujem aj v parlamentných voľbách 2020. Aby som ľuďom na Slovensku pomohol v oblastiach, ktorým najlepšie rozumiem - vzdelávanie, verejné financie, boj s korupciou.V roku 2017 sme založili SPOLU - občianska demokracia. S kolegami pracujeme na tom, aby sme našu krajinu očistili od Kočnerovej generácie politikov. Zmenu k lepšiemu môžu zaistiť len najlepšie pripravení. Prečítajte si ako vznikla strana SPOLU.Nestačí vymeniť figúrky. Nový štýl politiky pre mňa znamená hľadať riešenia, nie spory. S naším koaličným partnerom, Progresívnym Slovenskom, sme pripravili zlomový program pre zlomové voľby. Prečítajte si Bod zlomu. Zoznam autorových rubrík:  správa týždňaarchívTransparentnosťškolstvoNezaradené

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

47 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
SkryťZatvoriť reklamu