Správa týždňa: Putin mal najhorší týždeň tohto roka

Britský týždenník The Economist v najnovšom čísle upozornil na to, aký zlý týždeň v zahraničnej politike mal Vladimir Putin.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (11)

Najprv Svetová protidopingová agentúra vylúčila Rusko z veľkých súťaží na najbližšie štyri roky za pokračujúce podvádzanie organizované priamo štátom. Zároveň sa mu v Paríži nepodarilo na rokovaní s novým ukrajinským prezidentom Zelenským, Macronom a Merkelovou pretlačiť žiadnu zo svojich požiadaviek voči Ukrajine. A do tretice sa mu nedarí ani v pokuse pritlačiť Bielorusko, aby vstúpilo do štátnej únie s Ruskom. 

Putin by sa mohol stať prezidentom nového štátneho útvaru a obísť obmedzenia ruskej ústavy na dve funkčné obdobia prezidenta. Po päťhodinovom rokovaní bieloruský prezident Lukašenko doslova povedal, že „nikdy sme nechceli stať sa a ani sa nestaneme súčasťou iného štátu.“ 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nič z tohto nie je pre Putina katastrofa – je to skôr užitočná protiváha všetkým tým správam, ktoré nás presviedčajú, ako sa mu darí.

Magnitského zákon pre Slovensko

Koalícia PS/SPOLU chce s Ruskom viesť dialóg, ale otvorený a kritický. Budeme jednoznačne obhajovať spoločné pozície EÚ v bilaterálnych vzťahoch, vrátane trvania sankčného režimu, kým nedôjde k naplneniu Minských dohôd. Budeme pripomínať neuznanie Krymu a riešenie agresie na východnej Ukrajine ako podmienku zlepšenia obchodných a politických vzťahov.

Na rozdiel od Andreja Danka sa nebudeme stretávať s osobami na sankčnom zozname EÚ, ani ich pozývať na Slovensko. Nebráni to rokovaniam. Je dosť oficiálnych ruských predstaviteľov, ktorí na tom zozname nie sú.

SkryťVypnúť reklamu

Tento týždeň sa aj Slováci dozvedeli, čo je Magnitského zákon Je to americký zákon, ktorý umožňuje sankcie voči osobám potláčajúcim ľudské práva a páchajúcim vo veľkom korupciu. Prijali ho pôvodne po tom, ako skorumpovaná skupina ruských predstaviteľov v Moskve ukradla obrovskú sumu peňazí americkému investorovi a potom vo väzení nechala zomrieť právnika, ktorý to odhalil.

Marián Kočner sa stal prvým Slovákom na tomto zozname. Podporíme prijatie podobného zákona na Slovensku aj na úrovni EÚ. 

Uvoľníme vízový režim

Zároveň budeme podporovať otvorenosť v otázke uvoľňovania vízového režimu pre študentov a študentky, výskumníkov a výskumníčky, umelcov a umelkyne. Inými slovami, radi privítame na Slovensku talentovaných, pracovitých a slušných Rusov. Budú pre nás všetkých obohatením.

Miroslav Beblavý

Miroslav Beblavý

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  102
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Od malička mám sen. Chcem, aby sa na Slovensku žilo tak dobre, ako vo vyspelej Európe.Preto som vstúpil do politiky a kandidujem aj v parlamentných voľbách 2020. Aby som ľuďom na Slovensku pomohol v oblastiach, ktorým najlepšie rozumiem - vzdelávanie, verejné financie, boj s korupciou.V roku 2017 sme založili SPOLU - občianska demokracia. S kolegami pracujeme na tom, aby sme našu krajinu očistili od Kočnerovej generácie politikov. Zmenu k lepšiemu môžu zaistiť len najlepšie pripravení. Prečítajte si ako vznikla strana SPOLU.Nestačí vymeniť figúrky. Nový štýl politiky pre mňa znamená hľadať riešenia, nie spory. S naším koaličným partnerom, Progresívnym Slovenskom, sme pripravili zlomový program pre zlomové voľby. Prečítajte si Bod zlomu. Zoznam autorových rubrík:  správa týždňaarchívTransparentnosťškolstvoNezaradené

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

47 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
SkryťZatvoriť reklamu