Čo majú Ftáčnik, Fronc a Mikolaj spoločné?

Existujú zlé myšlienky a zákony, ktoré sú plne logických dier a neslúžia takmer žiadnemu účelu a napriek tomu sú všeobecne akceptované. Jednou z nich je myšlienka, že školné sa na vysokých školách má platiť len v prípade, ak ide o druhé alebo tretie štúdium. Tento prístup, ktorý do zákona o vysokých školách zaviedol minister Ftáčnik, podporoval minister Fronc a ide v realite vynucovať minister Mikolaj. znie logicky. Daňovníci sa každému poskladajú na jednu školu, kto chce luxus ďalšieho vzdelávania, nech si platí sám. Určite však nie je logický v kontexte toho, ako na Slovensku organizujeme a financujeme vysoké školy.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (16)

Zásadných dier je v tomto prístupe niekoľko.

Prvú spôsobuje nepružnosť slovenských vysokých škôl. Napríklad v USA alebo Veľkej Británii si študent sám vyberie, či chce titul získať v jednej alebo dvoch oblastiach a môže sa slobodne rozhodnúť, akú kombináciu si zvolí. Nie však na Slovensku. U nás máte dve možnosti: ak máte obrovské šťastie, otvára niektorá vysoká škola kombináciu odborov, po ktorej túžite. Ak nie, buď to vzdáte, alebo si kombináciu namiešate sami tým, že chodíte na dve školy naraz. Aj doteraz boli títo dvojití študenti potrestaní za neschopnosť nášho vysokého školstva tým, že museli naraz riešiť požiadavky dvoch fakúlt či vysokých škôl, ktoré na podobné situácie neberú ohľad v rozvrhu ani v iných požiadavkách. Teraz majú chudáci, čo sa chcú priveľa naučiť, začať platiť aj školné. Ak vás nedojíma nespravodlivosť tohto postupu, mala by vás pobúriť zjavná nerovnosť: môžem študovať dva odbory naraz zadarmo, ale len ak sa niektorá vysoká škola rozhodne, že túto kombináciu otvorí?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Druhou dierou je systém financovania vysokých škôl, ktorý je odvodený len od ich ekonomickej náročnosti. Medicína či veterinárstvo stoja niekoľkonásobne viac ako ostatné odbory - pomer medzi najdrahšími a najlacnejšími je približne desaťnásobný. To má opäť logiku v systéme bez školného, kde má mať každý nárok študovať podľa svojich schopností, ale logika sa so školným stráca. Študent, ktorý zároveň vyštuduje sociológiu, politológiu, ekonómiu aj právo nás stále všetkých stál oveľa menej ako jeden veterinár. Mladík posadnutý spoločenskými vedami by však mal z uvedených štyroch škôl tri zaplatiť, no milovníka zvierat to celé nebude stáť ani korunu a to ani v prípade, keď si za svoje vzdelanie otvorí ordináciu v Hainburgu.

SkryťVypnúť reklamu

Tretí problém vzniká z medzinárodnej mobility. Podľa uvedeného systému bude platiť aj študent, ktorý si urobí na Slovensku dva bakalárske tituly a v zahraničí magisterský a doktorský . Ten, kto vyštuduje na Slovensku jeden bakalársky, jeden magisterský a jeden doktorský titul, to má všetko zadarmo, hoci získal to isté vzdelanie, študoval na útraty slovenských daňových poplatníkov o dva človekoroky dlhšie a to ešte oveľa drahšie, keďže magisterské a doktorské vzdelávanie majú vyššie jednotkové náklady.

Tieto tri námietky sú však len príkladom mnohých logických problémov a nespravodlivostí, ktoré môžu vzniknúť, ak v rámci štátneho systému predstieram zavádzanie trhu. Ťažko by sa vysvetľovalo, prečo jedni môžu študovať dva odbory zadarmo a iní nie alebo prečo má mať niekto drahšie štúdium zadarmo a lacnejšie nie a prečo má byť na tom lepšie niekto, kto nás všetkých stojí viac peňazí.

SkryťVypnúť reklamu

V normálnom trhu so vzdelávaním by sme uvedené problémy riešiť nemuseli, pretože školy by sa riadili ochotou zákazníkov platiť a ceny by tak namiesto štátnej regulácie určovali dopyt a ponuka. (Poznámka bokom: napríklad Gruzínci umožňujú verejným aj súkromným vysokým školám účtovať si školné podľa uváženia. Poskytujú však mladým ľuďom štipendiá vrátane príspevku na školné. Výška príspevku je odstupňovaná podľa počtu bodov získaných v celonárodnej jednotnej maturite, takže tí najtalentovanejší chudobní majú na to, aby študovali "zadarmo" na najlepších školách.)

Ak sa na nám trh vo vzdelávaní z akéhokoľvek dôvodu nepáči, môžeme akceptovať doterajší systém, kde všetci študujú zadarmo a verejné vysoké školy sú trhu vystavené len vo veľmi obmedzenej miere. Taký systém je postavený práve na snahe umožniť prístup k určitým statkom len na základe schopností, nie na základe trhových kritérií, ako je snaha a ochota platiť.

SkryťVypnúť reklamu

Snaha účtovať školné len niektorým veľmi malým skupinám nielenže je nespravodlivá, ale aj málo účinná. Buď od takýchto študentov budú vysoké školy vyberať len symbolické školné a potom je efekt zanedbateľný, alebo nasadia sumy poriadne. V tom prípade vzdelania nadmerne chtiví mladí ľudia budú radšej študovať v Česku a inej cudzine od začiatku alebo si tam aspoň vycestujú za druhým titulom. Prečo sa za cenu malých dodatočných príjmov snažíme exportovať tých pravdepodobne najtalentovanejších a najpracovitejších študentov mi jasné nie...

Ten, kto nesleduje celú problematiku, sa logicky spýta: prečo toľko kriku, keď uvedený zákon platí už päť rokov? Odpoveď je jednoduchá - kombináciou rôznych prechodných ustanovení a praktických problémov sa doteraz toto konkrétne ustanovenie reálne neuplatňovalo (pozn: formulácia spresnená). Rovnako ako Magvašiho Zákonník práce či Malchárkove zimné pneumatiky, ide o niečo, čo parlament schválil bez premýšľania a až teraz sa má dosta do života. Mediálne informácie však naznačujú, že Mikolaj sa nechystá naprávať Ftáčnikove chyby, ale je na ne skôr hrdý. A tak môžem len dúfať, že to do roku 2023 dokážeme zmeniť. Vtedy totiž možno na vysokú školu nastúpi moje prvorodené dieťa...

Poznámka: autor vyštudoval v rokoch 1995-1998 paralelne na Slovensku prvý, bakalársky stupeň na Ekonomickej univerzite a Vysokej škole múzických umení. Magisterský a doktorský titul už získal na University of St Andrews v Škótsku.

Miroslav Beblavý

Miroslav Beblavý

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  102
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Od malička mám sen. Chcem, aby sa na Slovensku žilo tak dobre, ako vo vyspelej Európe.Preto som vstúpil do politiky a kandidujem aj v parlamentných voľbách 2020. Aby som ľuďom na Slovensku pomohol v oblastiach, ktorým najlepšie rozumiem - vzdelávanie, verejné financie, boj s korupciou.V roku 2017 sme založili SPOLU - občianska demokracia. S kolegami pracujeme na tom, aby sme našu krajinu očistili od Kočnerovej generácie politikov. Zmenu k lepšiemu môžu zaistiť len najlepšie pripravení. Prečítajte si ako vznikla strana SPOLU.Nestačí vymeniť figúrky. Nový štýl politiky pre mňa znamená hľadať riešenia, nie spory. S naším koaličným partnerom, Progresívnym Slovenskom, sme pripravili zlomový program pre zlomové voľby. Prečítajte si Bod zlomu. Zoznam autorových rubrík:  správa týždňaarchívTransparentnosťškolstvoNezaradené

Prémioví blogeri

INESS

INESS

106 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

136 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama

SME si všimli

Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty

Vladimír Benčík

Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty

Príbeh ako z thrilleru - CIA na diaľku odhalila polohu Archy zmluvy

  • 11h
  • Páči sa: 11x
  • Prečítané: 344x
  • 1
Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka

Jozef Foltýn

Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka

Marek Glodič bol ten najslušnejší človek akého som v živote stretol

  • 21h
  • Páči sa: 88x
  • Prečítané: 1 331x
  • 1
Včelárske tradície a zvyky na Slovensku

Matúš Radusovsky

Včelárske tradície a zvyky na Slovensku

Bohaté včelárske tradície Slovenska – od historických postupov po súčasné metódy odovzdávané z generácie na generáciu.

  • 26. mar
  • Páči sa: 6x
  • Prečítané: 306x
  • 0
O Západnom brehu...

Dávid Polák

O Západnom brehu...

...alebo o Judei a Samárii, ako tomuto územiu niektorí hovoria, sa veľa rozpráva, ale oveľa menej naozaj vie.

  • 7. mar
  • Páči sa: 17x
  • Prečítané: 937x
  • 2
John Portasik (Ján Portášik) - Príbeh (ne)obyčajného človeka

Miloš Majšík

John Portasik (Ján Portášik) - Príbeh (ne)obyčajného človeka

Životný príbeh chalana, potomka slovenských prisťahovalcov do USA, ktorý napriek svojej chorobe šiel za svojím cieľom.

  • 27. feb
  • Páči sa: 43x
  • Prečítané: 2 131x
  • 1
Hlava XXII v štátnom IT

Marcel Rebro

Hlava XXII v štátnom IT

Spolu s "katastrálnym vírusom" skvelá kombinácia ako stráviť pracovný deň v nekonečnom cykle

  • 17. feb
  • Páči sa: 104x
  • Prečítané: 2 015x
  • 2

Hlavné správy zo SME.sk

Najväčší dlžníci okresu Sabinov? Jeden chystal projekt za milióny, ďalší skrachoval

Tomáš Vašuta

Najväčší dlžníci okresu Sabinov? Jeden chystal projekt za milióny, ďalší skrachoval

Región na východe Slovenska neláka zahraničných špekulantov.

  • 1. apr
Za 40 hodín práce plat 1 600 eur, tvrdí Huliak. Minister ukončil zmluvy s Tabakovou

SITA a 1 ďalší

Za 40 hodín práce plat 1 600 eur, tvrdí Huliak. Minister ukončil zmluvy s Tabakovou

Skončila na ministerstve aj v športovom centre.

  • 58m
Influenceri aj turisti ohrozujú najizolovanejšie kmene. Jedného mladíka zatkli, iného zabili
Navštívili sme najdokonalejšie, no zároveň najzbytočnejšie kino na svete. Toto je Las Vegas Sphere
reklama
SkryťZatvoriť reklamu