Ela, Hop a rodová rovnosť

Vždy som mal zmiešaný vzťah k oficiálnemu boju za rodovú rovnosť. Na jednej strane existujú zjavné aj skryté prekážky a nerovnosti, ktorým ženy čelia doma i v práci. Na strane druhej je mašinéria orgánov a organizmov, ktorá sa na túto tému nabalila, a vie zajsť až do orwellovských krajností. K tomu sa vie pripojiť intelektuálna uzavretosť a až smiešna ideologizácia. Potom však stačí malý zážitok a pripomenie sa mi, že pod často virtuálnou realitou oficiálneho boja za rovnosť pohlaví sú ukryté skutočné problémy. Toto je príbeh takej maličkosti.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (16)

Rodičovstvo prináša okrem veľkých, zásadných radostí aj potešenia drobnejšieho charakteru. Jedným z nich je znovuobjavovanie detskej kultúry. Vďaka svojmu synovi som videl všetky príbehy Krtka a viem, o čom sa hovorí, keď poľská ombudsmanka podozrieva Tinkyho Winkyho z propagácie homosexuality. (Som na strane Tinkyho Winkyho.) A tak som sa dnes popoludní ocitol v miestnom kultúrnom stredisku na živom predstavení Ela a Hopa. (Inak ich možno pozerať v nedeľu ráno na STV.)

Nechcem byť nespravodlivý. Ela a Hop sú veľmí príjemná dvojica. Predstavenie mali remeselne zvládnuté veľmi dobre a bolo jasné, že deti majú veľmi rady (a vzťah je opätovaný). Postupne ma však začalo čosi rušiť. Keď hľadali v publiku chlapčeka, ktorý by predstavoval vynálezcu v štýle Tomáša Alvu Edisona, spomenul som síce na Marie Curie, ktorá v rovnakej dobe dokázala napriek všetkým prekážkam objaviť rádium, ale nechcel som ideologizovať detské predstavenie. Následne si vybrali dievčatko a dali mu rolu autorky receptov Dobromily Rettigovej. Tu už mi tlak mierne stúpol. Ďalší chlapček bol pre zmenu veľký športovec. Vyvrcholením predstavenia bola scénka filmového režiséra a herečky, ktorá chcela byť princeznou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Sumarizujte so mnou: vo svete Ely a Hopa sú chlapci vynálezci, športovci a filmoví režiséri. Dievčatá sú naopak kuchárky a herečky. Takto sa už v trojročných detských mozgoch usádza, čo je "normálne" a čo nie. Nie je predsa "normálne", aby dievča chcelo niečo objavovať, alebo bežať maratón či natočiť film. Nechcem tu napísať dlhú feministickú esej, ale spomenul som si na svoju priateľskú zo študentských čias Evu Borušovičovú, ktorá bola podľa všetkého prvou ženou, ktorá na VŠMU vyštudovala filmovú réžiu. Nemám právo prezrádzať jej osobné zážitky, ale to, čím musela prejsť, aby svoj sen splnila, by dúfam rozcitlivelo aj najväčších konzervatívcov.

SkryťVypnúť reklamu

A preto by som chcel poprosiť Elu a Hopa, aby zvážili miernu modifikáciu svojho predstavenia. Vymeniť tradičné stereotypy by totiž bolo nielen správne, ale aj umelecky zaujímavejšie. Režisér a herečka je klišé staré ako film sám. Režisérka a herec - to by už bolo niečo iné...

Miroslav Beblavý

Miroslav Beblavý

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  102
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Od malička mám sen. Chcem, aby sa na Slovensku žilo tak dobre, ako vo vyspelej Európe.Preto som vstúpil do politiky a kandidujem aj v parlamentných voľbách 2020. Aby som ľuďom na Slovensku pomohol v oblastiach, ktorým najlepšie rozumiem - vzdelávanie, verejné financie, boj s korupciou.V roku 2017 sme založili SPOLU - občianska demokracia. S kolegami pracujeme na tom, aby sme našu krajinu očistili od Kočnerovej generácie politikov. Zmenu k lepšiemu môžu zaistiť len najlepšie pripravení. Prečítajte si ako vznikla strana SPOLU.Nestačí vymeniť figúrky. Nový štýl politiky pre mňa znamená hľadať riešenia, nie spory. S naším koaličným partnerom, Progresívnym Slovenskom, sme pripravili zlomový program pre zlomové voľby. Prečítajte si Bod zlomu. Zoznam autorových rubrík:  správa týždňaarchívTransparentnosťškolstvoNezaradené

Prémioví blogeri

INESS

INESS

106 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu