Na pripomenutie - denník SME začiatkom týždňa odhalil, že štúdium ministra Richtera, najmä získanie bakalárskeho diplomu z práva, vykazuje viaceré vážne otázniky. Diplom má dátum január 2002, ale ešte o niekoľko mesiacov neskôr rektor aj dekan verejne vyhlasovali, že diplomy nepodpísali a nepodpíšu. Minister si nevie spomenúť ani na tému svojej záverečnej práce. O ďalšom expresnom štúdiu zakončenom titulmi JUDr. ani nehovoriac.
Keďže minister Richter situáciu dôveryhodne nevysvetlil a minister školstva sa ňou odmietol zaoberať, navrhol som dnes na výbore, aby sme na túto tému vykonali poslanecký prieskum. (A ďakujem za podporu ostatným poslancom opozície.)
Poslanci SMERu namietli, že tu nie sme na to, aby sme sa zaoberali individuálnymi kauzami.
Tak sme vysvetlili, že v minulom období sme na návrh poslancov SMERu odsúhlasili viacero poslaneckých prieskumov, ktoré boli o individuálnych kauzách a nemali sme problém. (A to nešlo o člena vlády, ale o nedofinancovanie jednej školy na juhu Slovenska či o voľbu rektora.)
Vysvetlili sme tiež, že táto vec má aj systémový rozmer, keďže Akreditačná komisia hovorí, že môže šetriť len, ak dostane podnet od ministra. Minister tvrdi, nech Akreditačná komisia šetrí, ale on jej podnet nedá. Takže by bolo radno zistiť, či vôbec pri podobných škandáloch má kto zistiť skutkový stav.
Poslanci SMERu namietli, že výbor by mal byť posledná inštancia, ktorá kontroluje, až keď to ostatné zlyhá.
Tak sme navrhli, aby si výbor predvolal ministra Čaploviča a dal sa ním informovať. V tom prípade by sme netrvali na prieskume.
Poslanci SMERu to hlasovaním zamietli.
Tak sme hlasovali o samotnom poslaneckom prieskume. Poslanci SMERu to hlasovaním zamietli.
Medzitým som ešte pána predsedu výboru Mamojku upozornil na čl. 6 ústavného zákona o konflikte záujmov, ktorý hovorí, že verejný funkcionár má vopred oznámiť, ak vystupuje k niečomu, na čom môže mať osobný záujem. A keďže pán profesor Mamojka bol určitý čas dekanom fakulty, kde pán Richter študoval, keď tam študoval, je na jeho zvážení, či určitý konflikt záujmov nemá.
Na to mi poslanci SMERu vysvetlili, že tomu nerozumiem a že takýto podnet je nekvalifikovaný rovnako ako iné podobné podnety mimovládnych organizácií, ktoré dostávali v minulých obdobiach a hádzali ich do koša.
A tak sme pre dnešok skončili. Na to mi poslanec Fronc povedal, že takto to bolo za SMERu vždy (myslel v rokoch 2006-2010). A už vieme, že to tak aj bude.