Arcibiskup Bezák konečne u pápeža Františka. Rekapitulácia.

„Dbajte na to, aby kandidáti  na biskupov boli takí pastieri, ktorí sú blízki ľuďom. Nech majú blízko ľuďom. Keď je niekto veľký teológ a mysliteľ, nech ide na univerzitu, tam iste urobí veľa dobrého. My však potrebujeme pastierov! Nech sú otcami a bratmi, nech sú mierni, trpezliví a milosrdní, nech milujú chudobu, tú vnútornú, ktorá ich oslobodzuje pre Pána, aj tú vonkajšiu, ktorej znamením je jednoduchý a strohý životný štýl. (pápež František, z príhovoru apoštolským nunciom, 21.6.2013)  Tak sme sa konečne dočkali. Po mnohých márnych pokusoch a trojročnom zápase  sa Róbertovi Bezákovi s pomocou priateľov, medzi ktorými boli aj vyššie postavení funkcionári cirkvi, podarilo stretnúť osobne s pápežom Františkom. Nepomohli mu slovenskí biskupi, tí skôr brzdili jeho snahy. Pomohli najmä kolegovia zo susedných Čiech, kde asi špeciálne poďakovanie patrí pátrovi Vojtěchovi Kodetovi, biskupovi Václavovi Malému, no najmä kardinálovi Miloslavovi Vlkovi.Stretnutie ,,tvárou v tvár sa uskutočnilo symbolicky hneď po návšteve prezidenta Andreja Kisku  vo Vatikáne. Prosto dozrel čas. Pánu prezidentovi prípade patrí vďaka, že nezabudol na svojho človeka a snažil sa pomôcť v jeho zápase o spravodlivosť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (47)

Dlhý zápas.

 V júni 2012 bývalý disident a katolícky aktivista František Mikloško ohlasuje prichádzajúce problémy. Po nespravodlivom a hlavne nevysvetlenom odvolaní z funkcie Trnavského arcibiskupa, ktoré malo byť trestom za neposlušnosť a nekolegialitu voči svojim starším a ostrihanejším kolegom sa strhla búrka nespokojnosti spojená s masívnou podporou veriacich RKC, ale aj z iných cirkví pre obľúbeného arcibiskupa. 

František Mikloško a bratia Kovaľovci
František Mikloško a bratia Kovaľovci (zdroj: Ľubo Bechný)
arcibiskup Róbert Bezák
arcibiskup Róbert Bezák (zdroj: Ľubo Bechný)

Bol to koncert v Bratislave 10. júla 2012, verejná diskusia v Hlohovci, ktorú 21. októbra 2012 moderovala predsedníčka OZ Proti korupcii Vanda Tuchyňová. OZ Kampanila zorganizovalo 9. 2. 2013 priamo v Trnave sympózium "Od viery k nádeji" za účasti profesora Tomáša Halíka i Róberta Bezáka Kolokvium "Na cestě k dialogu v církvi" sa konalo 16. - 17. mája 2014 v Olomouci pod záštitou České křesťanské akademie. Téma "kauza Bezák" bola spúšťačom celého stretnutia. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Bratislava, koncert 10. 7. 2012
Bratislava, koncert 10. 7. 2012 (zdroj: Ľubo Bechný)
Štefan Hríb, Vojtěch Kodet a František Mikloško. Kolokvium v Olomouci
Štefan Hríb, Vojtěch Kodet a František Mikloško. Kolokvium v Olomouci (zdroj: Ľubo Bechný)
Vanda Tuchyňová a diskusia v Hlohovci
Vanda Tuchyňová a diskusia v Hlohovci (zdroj: Ľubo Bechný)
Trnava, sympózium "Od viery k nádeji"
Trnava, sympózium "Od viery k nádeji" (zdroj: Ľubo Bechný)
Tomáš Halík a Róbert Bezák v Trnave
Tomáš Halík a Róbert Bezák v Trnave (zdroj: Ľubo Bechný)

Fenomenálnym bojovníkom za očistu arcibiskupa Bezáka je veriaci katolík Miloslav Müller z Prahy, ktorý založil a priebežne dopĺňa stránku http://www.robertbezak.eu, ktorá je univerzálnym žriedlom informácií o dianí v tejto kauze. Kauze sa cielene a systematicky venoval aj Štefan Hríb z .týždňa.

Miloslav Muller z Prahy
Miloslav Muller z Prahy (zdroj: Ľubo Bechný)

Kolegialita.

Po odstúpení pápeža Benedikta sa tento stiahol do ústrania a "nemontuje" sa svojmu nástupcovi do jeho záležitostí vyplývajúcich z úradu. Pápež František zase prechováva k nemu úctu, ktorú prejavuje návštevami a spoločnými modlitbami so svojim predchodcom. Dávajú tak príklad svetu i cirkvi ako sa majú a dajú veci riešiť. Veď si len spomeňme zásahy arcibiskupa Sokola do vecí svojho nástupcu, ktorý zase možno tiež -nariadením o pravidlách návštevy jedálne pre svojho predchodcu nezvládol situáciu a jednal unáhlene. Aj keď slovenskí biskupi zlyhali, pána arcibiskupa sa zastali viacerí kňazi, a to aj zo Slovenska. Nedá mi nespomenúť pátra Patrika Kovaľa, jeho brata Marcela, pátra Leopolda Jablonského, dekanov Petra Cibiru, Marcela Kubinca, kazateľa Cirkvi bratskej Daniela Pastirčáka, pátra Antona Srholca a mnohých ďaľších - duchovných i laikov.

SkryťVypnúť reklamu
Leopold Jablonský a Patrik Kovaľ
Leopold Jablonský a Patrik Kovaľ (zdroj: Ľubo Bechný)

Knihy.

Odvolaniu vďačíme za niekoľko kníh, ktoré ponúkajú pohľad za oponu a ktoré by zrejme nevyšli, ak by nedošlo k odvolaniu. Spomeniem knihu Kristovci v ktorej arcibiskup Bezák hovorí o svojom detstve a hľadaní viery (http://www.kristovci.sk), Marie Vrabcová napísala knihu "Vyznanie" v ktorej sa v rozhovore venuje bližšie finančným machináciám za predchodcu Róberta Bezáka v Trnave a Štefan Hríb v knihe rozhovorov "Medzi nebom a peklom" otvára hlbšie duchovné otázky.

Knihy, ktoré vyšli
Knihy, ktoré vyšli 

Čo bude ďalej?

Aj napriek vytúženému a radostnému osobnému stretnutiu Róberta Bezáka s pápežom Františkom je jeho budúcnosť ešte otvorená. Viacerí ľudia, ktorí odvolanie arcibiskupa Bezáka spískali, sú ešte vo funkciách, ako aj ich predlžené ruky vo Vatikáne.Oni boli príčinou, že pápež Benedikt pripojil svoj podpis bez toho, že by sa s arcibiskupom Bezákom osobne stretol. Nepochybujem o úprimnej snahe pápeža Františka napraviť nespravodlivé kroky, ktoré viedli nielen k odvolaniu arcibiskupa, ale aj k jeho obmedzeniu ako kňaza, keďže mu bolo bránené vo verejnom slúžení sv. omše. Očakávaná náprava a očista dobrého mena Róberta Bezáka, nech už sa udeje akýmkoľvek spôsobom, bude malým svetielkom a nádejou v tomto našom skrivodlivom svete. "A tak teraz ostáva viera, nádej, láska, tieto tri; no najväčšia z nich je láska.“ (1 Kor 13,13).

SkryťVypnúť reklamu

Ľubo Bechný

ak vás ťlánok zaujal, môžete podporiť hlasom tu:http://vybrali.sme.sk/c/Arcibiskup-Bezak-konecne-u-papeza-Frantiska/

Ľubo Bechný

Ľubo Bechný

Bloger 
  • Počet článkov:  34
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som človek, ktorý sa živí sám svojou prácou - živnostník, fotograf a publicista. Mám rád slobodu, demokraciu, pravdu a spravodlivosť. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

SkryťZatvoriť reklamu