Nikdy som sa nezamýšľala nad tým, čo všetko obnáša práca DJ-a. Koniec-koncov, prečo by som sa aj nad tým mala pozastavovať? Keď sme sa s partiou dohodli, že pôjdeme spoločensky vyžiť, riešili sme miesto a nie to, kto tam bude hrať. Až potom, keď sa zábava rozprúdila, sme si „všimli“, že je tu aj nejaký DJ. Pravdupovediac, skôr sme ho spomínali vtedy, keď nehral podľa nášho gusta, na druhej strane, chválou sme teda riadne šetrili. A riešiť kvalitu zvuku? Také niečo mi v nálade tancujúcej tínedžerky skutočne nikdy ani len nenapadlo. Skrátka, z čisto logického (dievčenského) hľadiska mi technická stránka nevoňala, a tak som sa o ňu ani nezaujímala.
Dnes sa na povolanie DJ pozerám celkom inak. Som o niečo múdrejšia. Oči (a uši) mi otvoril žilinský DJ, ktorý pracuje dni dopredu pred akciou (na akcii už vnímate výsledky poctivej prípravy). DJ, ktorý nie je spokojný, kým ľudia nie sú spokojní. DJ, ktorému hudba vyráža zo srdca. A v neposlednom rade DJ, ktorého hudba hrá aj v mojom srdci. Môj manžel :-) . Nie som technický typ, takže vždy, keď začne rozprávať o technike, môj mozog zapne zvýšené sústredenie a vyšle signál: Pozor, neznáma sféra informácií útočí! No môj chlap hovorí tak zanietene, že hoci nerozumiem všetkému, súhlasne prikyvujem. O päť minút si z rozhovoru o najnovšej dídžejskej konzole pamätám jej farbu a to, že svieti. (Prepáč, zlato, ale viac techniky nezvládam:) )
Technickému zabezpečovaniu spoločenských udalostí sa tento (môj) DJ venuje už dlho, ja som sa na pár z nich vyskytla aj osobne (samozrejme, každú jednu s ním prežívam). Videla som a vidím, o čo všetko sa DJ musí postarať. Už „len" poctivo si pripraviť playlist, čo nie je žiadna malina. Pesničky musí vždy prispôsobovať ľuďom na parkete, tomu, čo majú radi, na čo sa "chytajú" a na čo, naopak, vôbec nie. Navyše existuje miliónosemstotisíc typov piesní a správne ich zaradiť tak, aby na seba nadväzovali, aby sa k sebe hodili, aby sedelo tempo, rytmus, skrátka, aby človek postrehol zmenu piesne tak, že sa z nej bude tešiť, to je hotové umenie. A to nehovorím o úprave zvuku, orezávaní výšok a dolaďovaní najdetailnejších detailov (nehovorím, lebo sa sama nevyznám:) ) Musí zapájať reproduktory, zosilňovače, mikrofóny, odposluchové systémy, hudobné nástroje...
Treba tiež poznamenať, že hoci byť DJ-om nepredpokladá hudobné vzdelanie, predsa len je potrebný cit pre hudbu a jej rytmus. Hudobný hluch je neprístupný! Hluchý DJ by namiesto na parket ľudí vyhnal z miestnosti priamo domov. A zábave by bol koniec.
Jednoducho povedané, práca DJ-a je celá veda! Úplne nezainteresovanému týpcovi na diskotéke sa môže zdať, že si ten chlapík za mixpultom iba jediným klikom púšťa pesničku za pesničkou. Áno, sú aj takí. O nich však v tomto mojom rozjímaní nechcem hovoriť. Vychádzam z toho, čo badám na práci svojej drahej polovičky. Ponúkam vám postreh z pohľadu technicky negramotného pozorovateľa:
Do sály DJ prichádza pár hodín pred akciou (Niekedy aj deň vopred, ak musí ďaleko cestovať. Pretože dobrého DJ-a ľudia volajú aj z opačného konca krajiny). Prvé, čo musí urobiť, je priniesť do sály všetku techniku. Vo väčšine prípadov celkom sám. Dámy, ak je váš chlap DJ, nemusíte sa ani náhodou obávať, že tú novú skriňu nezvládne vyniesť hoci aj na siedme poschodie. DJ má totiž vytrénované ruky zo všetkého toho namáhavého nosenia techniky (aj po schodoch). Keď je všetko v sále, začína sa príprava. Z tašky vyberá nekonečnú spleť káblov, ktoré raz-dva šikovne pozapája tam, kam patria. Mixážny pult (áno, baby, to je tá skrinka s farebnými gombíkmi) má na stole pred sebou, ozvučovacie reproduktory (alias bedne) pripravené, sálu nasvieti podľa typu spoločenskej udalosti a svetlá naprogramuje, aby korešpondovali s rytmom hudby... a tak ďalej, a tak ďalej, kým nie je všetko perfektné. A nemyslite si, že nasvietiť sálu je jednoduché. Kdeže! Vedieť vhodne využiť priestory, steny, prípadne aj stĺpy v sále, to si vyžaduje kreatívneho ducha, technického majstra a trpezlivosť z ocele (hlavne vtedy, keď treba tetušku presvedčiť, že má vypnúť požiarne snímače - inak je para zbytočná a efekt utečie von oknom). Ľudia prichádzajú, zábava začína. DJ sa zhosťuje aj úlohy moderátora, baví sa, keď sa bavia ľudia. A že muž nevie robiť dve veci naraz! DJ ich robí minimálne päť naraz. Jedným okom sleduje playlist, druhým situáciu na parkete, jednou rukou mixuje hudbu, druhou drží mikrofón, do ktorého sa prihovára tancujúcim...Vyberá songy, áno, aj na želanie:), „naživo a v priamom prenose" ich napája na seba podľa rytmu... veď on už vie, čo robí. To, že ma voviedol do zákulisia svojej činnosti, spôsobilo, že teraz, nech prídem na akékoľvek podujatie, všímam si ozvučenie a technické zabezpečenie, hoci ho neviem správne zhodnotiť. No proste ma "nakazil", takže sa VŽDY pozastavím a minimálne si techniku obzerám :-)
Proste svoju prácu berie vážne a zodpovedne, chce, aby ľudia mohli spomínať na dobrú zábavu. Záleží mu na tom, aby boli ľudia spokojní, aby sa zabavili, robí všetko preto, aby vyhovel každej požiadavke, jednoducho, aby sa zabavili všetci zúčastnení. Práve preto vidím, že ozajstný DJ je povolanie, ktoré musí človek robiť srdcom. Áno, úžasná moderná technika je jedna vec, ale charakter a talent druhá. Môj priateľ (a teraz už manžel) ma svojim prístupom presvedčil, že ako DJ je skrátka PT - perfekTný. Koniec-koncov, spokojní stužkári, svadobníci a oslávenci by vedeli rozprávať... :)