Pestré skúškové obdobie

Písmo: A- | A+

Poznáte to, omieľanie toho istého stále dokola v snahe čo najviac natlačiť do hlavy pred blížiacou sa skúškou. Po mojej príprave som si istá, že sa určite riadne vyfarbím...

Zvoliť si život študenta je výzva. Človek musí počítať s nekonečným procesom učenia a sústavného opakovania fráz a poučiek počas príprav na skúšky. Po úsilí viac-menej neúspešného prehovárania samej seba na zapnutie zvýšeného sústredenia som zistila, že prvoradým predpokladom učenia je práve schopnosť naučiť sa učiť. Inými slovami, zvoliť si systém. Čo možno najefektívnejší systém prípravy.

Každému vyhovuje niečo iné. Sledovaním seba samej som prišla na to, že najlepšie sa mi učí skoro ráno a neskoro večer (občas som sa dokonca v noci prebudila na to, že zo sna rozprávam poučky). Zvyšok dňa je stratený, vtedy mi to jednoducho nepáli, ani keby som si pomohla ktovieakým zapaľovačom. Ak by ste mi chceli do hlavy naliať vedomosť napríklad niekedy popoludní, stopercentne by sa mi odtiaľ vyliala ešte skôr, než by sa stihla uchytiť. Neviem sa prinútiť učiť sa. Jednoducho sa nedokážem sústrediť. Poučím sa nekonečných päť minút a vzápätí sa pustím do celkom inej činnosti, zväčša takej, ktorá s daným učivom absolútne nesúvisí. Najčastejšie skončím v kuchyni. Poupratujem, navarím, napečiem desať druhov koláčov, prípadne vytiahnem žehličku, povysávam celý byt a utriem prach hoci aj na každej knihe zvlášť. Všetko ma v tej chvíli baví viac než to, čo mám vyložené na stole a čo netrpezlivo čaká na vhodný okamih, aby sa mi s radosťou vnorilo do pamäti (a po skúškach s ešte väčšou radosťou z nej aj vyparilo).

A tak som začala hľadať spôsob, ako sa pritlačiť na ten svoj v rifliach nasáčkovaný gluteus maximus a zabrániť sebe samej robiť čokoľvek iné, než nasávať vedomosti z kníh. Netrvalo dlho a prišla som na celkom veselý trik. Zoznámte sa, volá sa lak na nechty. Čože?, poviete si. Vysvetlím. Našťastie, reči ako „Lak do jednej minúty zaschne“, sú iba táraniny (Baby, poznáte to, je to celá večnosť!). Vďaka tomu je však táto zmes neviemčohovšetkého farebného v malej fľaštičke ideálnym pomocníkom. Ako? Jednoducho. Poznámky si zvýrazním, čím z nich vyselektujem a odignorujem to nepodstatné. Potom si nalakujem nechty. Aby sa mi lak nezničil, čo pre dievča predstavuje úplnú katastrofu, musím ho nechať priadne zaschnúť. Čo to znamená? Že nemôžem robiť nič, iba v pokoji sedieť a čakať. V mojom prípade sedieť a učiť sa. Zatiaľ sa mi tento spôsob osvedčil, vďaka nalakovaným nechtom som sa dokázala prinútiť začítať sa. Možno som sa ani takto nenaučila všetko poriadne, ale verte, že prinajmenšom mi farby okolo zlepšili náladu.

Kým lak zaschol, stal sa zo mňa o niečo múdrejší človek. Zvýraznené poznámky mi prešli do hlavy a zvýraznené nechty boli toho dôkazom. A pre tých spolužiakov, ktorí o tejto mojej tradícii vedeli, aj znamením, že im azda budem vedieť na skúške poradiť. Drogérie ani netušia, akú babskú študijnú pomôcku predávajú!

Každý má svoj systém. Niekto sa vie naučiť všetko v jeden deň. Iný si učivo systematicky rozdelí. A kým sa niekto začiatkom skúškového obdobia vyzbrojí zásobou energeťákov, ja odchádzam z obchodu s fľaštičkou laku na nechty. :-)

Skryť Zatvoriť reklamu