Áno, spolu sú rodičia. Ale jednotlivo Mama a Otec

Písmo: A- | A+

Príroda je dokonalá. Všetky prirodzené zákony a zákonitosti, ktoré sa odohrávajú každý deň. Mizne tma a nahrádza ju svetlo. To je prirodzené. Rovnako, ako keď dážď vyženú slnečné lúče. Niečo je buď čierne alebo biele. Rovnako, ako je niekto muž alebo žena.

Narodí sa chlapec, narodí sa dievča. Z chlapca sa stane muž, z dievčaťa žena. To je prirodzené. A tak svet zapĺňajú muži a ženy. Je samozrejmé, že byť mužom a ženou je zákonitosť prírody, jednoducho človek už ako muž či žena príde na tento svet. Je to princíp prírody. Ale je potrebné niečo viac, niečo omnoho väčšie, aby sa zo ženy stala matka. Aby sa z muža stal otec. Byť matkou a otcom je životné poslanie, je to povolanie na celý život. A to je na tom krásne.

Všetci sme boli stvorení na jeden obraz, no každý sme iný, jedinečný. Boh nás stvoril odlišných, na svete neexistujú dvaja rovnakí ľudia. Sme odlišní tak telesne, ako aj duchovne. A práve v tejto odlišnosti tkvie tajomstvo hľadania zmyslu vo vzťahoch medzi ľuďmi. V tejto odlišnosti sa máme navzájom dopĺňať. Čo jednému chýba, to vo vzťahu dostáva od toho druhého. Duchovne i telesne. Sme odlišní a táto odlišnosť je prirodzená. Dva protiklady, ktoré iba touto odlišnosťou spolu dokážu prežívať v plnosti. Preto sme muž a žena. Otec a matka. A to je prirodzené. Všetko ostatné je popieraním prirodzenosti. Rebélia a túžba byť iný.

Otec a matka sú dve struny, ktoré tvoria hudbu rodiny. Otec. Matka. Byť otcom a byť matkou je hodnota, ktorá v sebe zahŕňa prekrásne tajomstvo života človeka. Keď sa žena stane matkou, je to nádherné poslanie, ktoré jej umožňuje priviesť na svet ďalšieho človeka. V nej sa deje zázrak, ktorý požehnaním nadobudne podobu dieťaťa. Otec a matka sú základné piliere rodiny. Ich úlohu nemôže nikto nahradiť. Preto je tragédiou, že namiesto vďaky za ich zásluhy v životoch rodín a namiesto vyjadrenia úcty štát degradoval ich jedinečné postavenie v rodine na bezpohlavné označenie rodič 1 a rodič 2.

Prekrúca sa vnímanie prirodzeného modelu rodiny. Muž a žena. Otec a matka. Jedine toto je cesta. Ľudstvo sa uberá nesprávnym smerom, keď takýmto spôsobom podceňuje dôležitosť základného prvku spoločnosti, akým je práve rodina. Novodobé trendy v záujme „slobody" presadzujú povoľovanie všetkého, čo človek chce. Ale nie všetko, čo človek chce, je aj správne. Táto sloboda ho neoslobodzuje, ale zotročuje. Toto už nie je prirodzené!

Úloha muža vo vzťahu je nenahraditeľná. Úloha ženy vo vzťahu je nenahraditeľná. Žena nedokáže robiť veci tak, ako muž. Ten zas nedokáže to, čo žena. Sme úplne odlišní, po telesnej i psychickej stránke. Inak uvažujeme. Inak konáme. Žena vo vzťahu potrebuje mužovu schopnosť racionálneho zmýšľania, lebo sama je viac emotívna. Muž naopak potrebuje cítiť lásku, nehu a schopnosť ženy vytvoriť rodinné zázemie. Iba vtedy, keď vlastnosti ženy doplnia kvality muža, zavládne harmónia, súlad. Iba v tom spočíva prirodzený vzťah.

Ako by mohlo dieťa vyrastať v rodine, kde by rodičia boli rovnakého pohlavia? Odkiaľ by čerpalo istotu? Dieťa dokáže stvoriť jedine láska muža a ženy. Ľuďom rovnakého pohlavia sa to samým nikdy nepodarí. Nikdy. V tom je odpoveď, náznak, že niečo nie je v poriadku. Dieťa potrebuje otca. Dieťa potrebuje matku. Žena potrebuje muža a opačne. A manželstvo si vyžaduje muža a ženu. Jedine tak ho Boh požehná. Jedine vtedy sa teší z prirodzenosti svojho diela.

Slovami básnika Milana Rúfusa:

...Zachovaj nám ich obidvoch,
veď dve ruky od Teba máme.
Dve rúčky deťom stvoril Boh,
pre ocka jednu, druhú mame...

 

Skryť Zatvoriť reklamu