Prinesie olympiáda prácu Slovákom? (Časť prvá)

Viete koľko Slovákov pracuje aktuálne v zahraničí? Len vo Veľkej Británii ich pracuje cez 200 tisíc. Podstatné však nie je koľko,  ale prečo?  Vyriešiť aspoň z časti problém by pomohlo, aj keď mnohí mi môžete oponovať, organizovanie olympijských hier v roku 2022.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Naši kuchári, čašníci, recepčné, jednoducho mnohí by konečne doma zužitkovali to, čím sa vo svete presadili. Nevídaný impulz na zmeny v kvalite cestovného ruchu s takmer 9-ročným priestorom na naše zlepšenia. Ministerstvo práce by malo množstvo príležitostí prejaviť kompetentnosť v riešení aktívnej politiky zamestnanosti. Dnešní študenti a žiaci by mali obrovskú možnosť zúročiť svoje jazykové zručnosti. Slovenskí športovci by v novodobej histórii nemali lepšiu príležitosť preukázať svojim fanúšikom svoj talent a nasadenie v obrovskej eufórii.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Keďže som človek pozitívne zmýšľajúci, ešte jeden pozitívny príklad. Barcelonu pred konaním LOH 1992 navštívilo ročne 2 milióny návštevníkov. V roku 2012 to bolo okolo 8miliónov, takže 4-krát viac. Priemerná obsadenosť hotelov v celom Španielsku je podľa štatistík z roku 2012, napriek hospodárskej kríze v Európe, cez 55%.

Ale ako to dosiahnuť?

Je viac než jasné, že na tému kandidatúry Slovenska ako spoluorganizátora zimných olympijských hier 2022 s Poľskom sú a budú protichodné stanoviská. V jednej veci by sme sa však mali zhodnúť, a to v otvorenej diskusii na všetkých úrovniach spoločnosti.


Celý proces môžeme rozdeliť do dvoch etáp. Prvou je rozhodnutie pre kandidatúru a samotná prezentácia Slovenska. Musí to byť krok ku potrebnej a ucelenej prezentácii našej krajiny s vytvorením pozitívneho obrazu vo svete, ale aj doma. Táto emócia je nutným predpokladom k úspechu. Dobré zvládnutie tejto etapy bude mať, samozrejme, aj ekonomický prínos. Odborníci z Ministerstva zahraničných vecí, Slovenskej agentúry pre cestovný ruch, Slovenskej agentúry pre rozvoj investícií a obchodu by určite mali byť súčasťou tejto fázy, lebo práve ich úlohou je nastaviť procesy, ktoré zabezpečia Slovensku ziskovosť.

SkryťVypnúť reklamu


Druhá etapa je ťažšia, ale o to krajšia. Začala by sa v prípade, že naša kandidatúra s Poľskom by bola úspešná. Nastal by čas samotnej prípravy. Pričom je potrebné zvládnuť ho v dvoch rovinách: ľudskej a technickej (väčšie riziká vidím v ľudskej), ale pri ich zvládnutí by slovenská spoločnosť kvalitatívne vzrástla. Sociologický prieskum po ukončení LOH v Londýne 2012 ukázal, že medziľudské vzťahy, lokálpatriotizmus a celková atmosféra v meste sú na vyššej kvalitatívnej úrovni, doteraz nepoznanej a nežitej.

Toto obdobie by som pre našu spoločnosť pokojne nazval obdobím nádejí a výziev. Pre Slovákov pracujúcich v zahraničí by sa črtala možnosť pracovať doma, blízko vlastných rodín.
Zodpovedný pohľad na život si žiada vyváženosť, takže nabudúce niečo o rizikách a slabostiach, ale aj inováciách, ktoré by mohli viesť k celkovému úspechu.

Peter Belinský

Peter Belinský

Bloger 
  • Počet článkov:  17
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Aj ta najdlhšia cesta v živote začína prvým krokom. Podpredseda KDH. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu