Situácia obyvateľov Sýrie má parametre obrovskej humanitárnej krízy. Ide o zhruba desať miliónov utečencov – mnohí sú prenasledovaní najmä pre vieru. Podľa patriarchu Gregoriosa práve kresťania musia ukázať svetu v čom je ich sila: „Úloha kresťanov za 2000 rokov v arabskom svete môže byť jednoducho pomenovaná tak, že zmierňujú napätie medzi národmi a náboženstvami a pôsobia ako civilizačný generátor, sú tvorivou menšinou.“
Po mojom stretnutí s Jeho eminenciou vo mne ostali aj ďalšie myšlienky, ktoré tento veľký muž nízkeho vzrastu zanechal. Jeho názory boli pre mňa chvíľami šokujúce, preto som sa rozhodol s Vami o ne podeliť.

Európska únia je podľa neho prototypom nažívania viacerých štátov, národov aj rôznych náboženstiev. Je to jednota v rozmanitosti. Takto by mal v budúcnosti vyzerať akýsi model nažívania arabských krajín. Pričom je potrebné zachovať vlastnú identitu a budovať v sebe otvorenosť k iným.
Trvalú bezpečnosť Izraela môže podľa Gregoriosa III. zabezpečiť iba dohoda s arabským svetom a rešpektovanie palestínskych potrieb a nie transatlantická dohoda s USA. Zasahovanie Európy a USA skôr generuje radikalizmus, ako túžbu po mieri a trvalej dohode. Islamský štát (ISIS) môže byť porazený iba Arabmi, nie zvonku. A Arabi sa musia proti ISISu zjednotiť, aby ho porazili.
Dialóg predstaviteľov EÚ s kresťanmi žijúcimi v arabskom svete bude zvyšovať mieru vzájomného poznania a pomáhať pri riešení aktuálnych výziev. Dvetisícročná skúsenosť spolunažívania s inými náboženstvami je obrovskou výhodou. Európa by z tejto skúsenosti mala ťažiť aj pri hľadaní riešenia spolužitia Arabov v Nemecku, Francúzsku, Nórsku, Švédsku.
Európa by mala odmietnuť arabských imigrantov, ktorí prichádzajú len z ekonomických dôvodov. Na druhej strane by mala rýchlejšie skúmať a reagovať na požiadavky tých, ktorí prichádzajú z náboženských alebo politických dôvodov.