Správa Európskej komisie pre cestovný ruch (ETC), ktorá monitoruje turizmus v Európe, je pre ľudí podnikajúcich v cestovnom ruchu na Slovensku obrovským sklamaním. Z jej hodnotenia vyplýva, že sme sa umiestnili na poslednej priečke a žiadna z krajín, ktoré nás predbehli nie je v mínusových číslach. Kým je naša krajina v hlbokých mínusoch, ostatným európskym krajinám sa natoľko darí, že ich zisky vzrástli oproti minulému roku v priemere o 4%. Napríklad, susední Česi sú pred nami o priepastných 24%. (viď obr.)

Samostatní podnikatelia v cestovnom ruchu považujú za najväčšie problémy vysoké daňové zaťaženie, nepružný zákonník práce, neprimerané hygienické normy, nízku metodickú podporu od MDVRR pre samosprávy a organizácie CR a v neposlednom rade nepružné reagovanie vlády na zmenu politických a ekonomických pomerov v Európe a vo svete.
Súčasná vláda nepochopiteľne podceňuje potenciál Slovenska pre rozvoj regiónov a zamestnanosti práve cez rozvoj cestovného ruchu. Turizmus našej krajiny potrebuje mať jednoznačnú politickú podporu, akou tomu bolo za vlády Ivety Radičovej. Čas a výsledky potvrdili, že výrazná systémová podpora na úrovni podpredsedu vlády SR Jána Figeľa bola správnym a potrebným rozhodnutím.
Na Slovensku je množstvo regiónov, kde by sme vedeli zvýšiť zamestnanosť práve podporou cestovného ruchu. Príkladom môžu byť regióny ako Orava, Liptov, Kysuce, kde vysoké percento obyvateľov dochádza za prácou a nemuselo by tomu byť tak.
Po zverejnení správy Európskej komisie pre cestovný ruch sa vláda Roberta Fica zmohla len na nesystémové riešenie - podporu zájazdov a to len pre úzku cieľovú skupinu (žiakov základných a stredných škôl). Po viac ako troch rokoch vlády je to žalostne málo! Je to však lepšie, ako nič. Štatisticky tým zabezpečia zvýšenie počtu domácich turistov. Slovensko však potrebuje omnoho viac. Potrebuje, aby cestovný ruch sa stal prioritou budúcej vlády, ktorá zabezpečí konkurencieschopné prostredie a lepšie podmienky na podnikanie a zamestnanie sa.