Hospodársky rast bez kvalitného školstva je čistá utopia

Vzdelanie je nepochybne najlepšou investíciou do budúcnosti. V neľahkých časoch sa presadí iba ten, kto ponúkne nejakú pridanú hodnotu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Slovensko má potenciál v oblasti technologického rozvoja regiónu, ale nenarába s ním zodpovedne. Šikovní mladí ľudia odchádzajú do zahraničia a vracajú sa len sporadicky. Momentálne najvýnosnejším odvetvím je IT priemysel a naši špecialisti majú čo ponúknuť nielen Európe, ale i svetu. Spomeniem len spoločnosť ESET, ktorá prerazila a dnes patrí k lídrom na trhu v danom segmente. Toto sú úspechy jednotlivcov, na ktorých treba stavať a budovať systém vzdelávania tak, aby bol schopný naplniť požiadavky trhu a ponúkol priestor novým investíciám. Tu však zlyháva štát.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vzdelávanie na Slovensku sa borí najmä s nedostatkom financií. Prioritou vládnucej strany Smer-SD nikdy nebolo a ani nie je školstvo, čo sa potvrdilo aj pri schvaľovaní štátneho rozpočtu na rok 2016. Moji kolegovia Martin Fronc a Pavol Abrhan navrhovali zvýšenie rozpočtu školstva o 50 miliónov eur. Vláda jednej strany to odmietla, čím vyslala jasný signál spoločnosti. A to je chyba, ktorú pocítia najmä naše deti.

Školstvo potrebuje objektívny nadhľad a nie politické hry. Počas vlády Mikuláša Dzurindu, vtedajší minister školstva Martin Fronc spustil zmeny, ktoré vyzerali príliš odvážne, ale čas mu dal za pravdu. Napríklad zavedené normatívne financovanie zrovnoprávnilo a sprehľadnilo financovanie škôl. Dnes je to najdlhšie platný reformný zákon a v správe OECD o Slovensku je ocenený ako dobrý systém financovania, ktorý OECD odporúča zachovať. Ďalším z dobrých rozhodnutí bolo aj odovzdanie majetku v hodnote desiatok miliárd korún do vlastníctva vysokých škôl. Táto zmena so zavedením vlastného hospodárenia spôsobila, že kým v minulosti boli rozpočty vysokých škôl v červených číslach, dnes vedia hospodáriť v niektorých prípadoch aj s nadbytkom a tým investovať do vzdelania. Súčasne táto zmena pomohla k tomu, že dnes môže každý maturant študovať na vysokej škole – je dostatok voľných miest na rozdiel od minulosti, keď počet miest na VŠ bol limitovaný!

SkryťVypnúť reklamu

 V tom čase sa tiež podarilo navýšiť mzdy učiteľom. Keď nastupoval Martin Fronc na ministerstvo, učitelia dostávali 12 500 Sk. Keď v roku 2006 opúšťal stoličku, bol priemerný plat 18 200 Sk, čo sa rovnalo výške vtedajšieho priemerného platu v národnom hospodárstve. Dokonca priemerný plat učiteľov v Prešovskom kraji bol vyšší ako priemerný plat v kraji. Možno, ak by bol ministrom dodnes, školstvo by vyzeralo inak.

Jednoducho povedané, vzdelávanie je základným pilierom spoločnosti. Ak ho podceníme, odnesú si to naše deti.

Peter Belinský

Peter Belinský

Bloger 
  • Počet článkov:  17
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Aj ta najdlhšia cesta v živote začína prvým krokom. Podpredseda KDH. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu