„My do toho pôjdeme“, nechal sa počuť premiér Róbert Fico napriek tomu, že vláda ešte nevyslovila súhlas s kandidatúrou na usporiadanie Zimných olympijských hier v roku 2022 spoločne s Poľskom. Dokonca, obyvateliašvajčiarskeho kantónu Graubünden v nedeľňajšom referende rozhodli, že sa Davos a St. Moritz nebudú uchádzať o usporiadanie zimných olympijských hier 2022. Po referendeešte o podpore kandidatúry mal rokovať švajčiarsky parlament a v prípade úspešného výsledku vláda. Nemal by podobne konať aj premiér Fico?!
Olympijská charta v kapitole 5, článok 34, body 1 a 2 konštatuje, že nie je možné organizovať olympijské hry v dvoch krajinách. V prípade zimných olympijských hier je možné organizovať podujatia alebo športové disciplíny v susednej krajine, ak to nie je zo zemepisných alebo topografických dôvodov možné v štáte hosťujúceho mesta.Medzinárodný olympijský výbor zatiaľ len raz vo svojej 119 ročnej histórii, v roku 1956, súhlasil s nedodržaním zásady jednotného miesta a času konania. Tieto letné olympijské hry sa konali v Melbourne (Austrália), ale kvôli povinnej polročnej karanténe, predpísanej austrálskymi zákonmi pre zahraničné kone, sa jazdecké súťaže odohrali v Štokholme (Švédsko).
Profesorka z Austrálskej Griffith univerzity vo svojej štúdii poukazuje na štyri hlavné benefity z organizovania olympijských hier. Jednou z nich je excelentná príležitosť získať si medzinárodnú reputáciu propagovaním hostiteľského mesta. Natíska sa však otázka, kto bude tým hostiteľským mestom?? Poľský predseda vlády Donald Tusk sa vyjadril, že jeho vláda už oficiálne podporila kandidatúru mesta Krakov na zorganizovanie Zimných olympijských hier v roku 2022.
A už pri tomto kroku hrozí katastrofa pre daňových poplatníkov zo Slovenska. Všimli ste si vyššie uvedený obrázok? Presne to isté čaká aj nás. Pri spoločnej kandidatúre ZOH 2022 zobrazovanie symbolov hostiteľského mesta, a to Krakov, na všetkých oficiálnych symboloch. Preto náklady v prvej etape musia byť predovšetkým hradené Národnýmolympijským výborom a mesta, ktoré sa uchádza o hosťovanie olympijských hier. Preto Poľsko a Poliaci túto etapu musia zaplatiť bez nás. Týmto krokom by sa ušetrili peniaze daňových poplatníkov! Odhadované náklady Slovenska do kandidačného procesu sa pohybujú v sume cca 5 miliónov eur.
Druhá etapa v prípade samotného usporiadanie olympijských hier bude potrebovať samostatnú diskusiu a dohodu s Poliakmi.