Prepojenie karty s počítačom
Jedným z hlavných lákadiel karty je možnosť pripojiť ju k počítaču. Za 950 Sk si môžete od VÚB kúpiť čítačku kariet (ak ju ešte nemáte), pripojiť cez USB a nainštalovať program ID Keeper, ktorý umožní zapisovať dáta na vašu kreditku. Na kreditke je pre vaše dáta k dispozícii 2 kB priestoru, takže lákavá predstava prenášať si na nej hudbu alebo video sa asi nevyplní :-)
Základnou možnosťou programu ID Keeper je nakŕmiť ho vašimi osobnými dátami - vyplniť adresu, heslá pre internetové obchody a čísla všetkých vašich kreditných kariet, ktoré budú potom uložené na čip Amex karty. Pri nakupovaní potom v internetových obchodoch nemusíte vždy znova vypĺňať svoje osobné údaje a heslo, ale softvér to urobí za vás. To je teória.
V praxi si ťažko viem predstaviť, na čo by mi to bolo dobré, ak neplatím na internete kreditkou niekoľkokrát denne - nákup na webe je natoľko zriedkavý, že je vždy oveľa rýchlejšie dáta jednoducho napísať, ako mať neustále k PC pripojenú čítačku, štartovať pred každým nákupom špeciálny softvér, atď.
Zdalo by sa, že mať heslá uložené na kreditke je užitočné, ak veľa cestujete - treba si ale uvedomiť, že vtedy si so sebou musíte nosiť nielen čítačku, ale aj CD a všade inštalovať špeciálny softvér, čo sa vám len tak v nejakej internetovej kaviarni nepodarí a rozhodne to neušetrí žiaden čas.
Ešte menej užitočné sú ostatné funkcie programu: môžete si tu napríklad vytvoriť zoznam obľúbených webových stránok. Jasné, načo jednoducho klikať na Obľúbené položky v internetovom prehliadači, keď môžete najprv hľadať kreditku, potom spustiť špeciálny program, odblokovať ho PIN-om, a potom si zobraziť obľúbené položky :)
Ani celkovo ID Keeper nie je úplne vydarený, už inštalácia sa mi zdala príliš zložitá pre úplného laika, program sa často správal nepredvídateľne, napríklad prestal reagovať, ale stále blokoval kartu a neumožňoval spustiť inú aplikáciu na prácu s ňou. (Ponúkol by som aj screenshoty, ale program sa správa tak, že z neho nemožno spraviť štandardným spôsobom cez Irfanview screenshot.)
Platenie kartou
Amex je dobrá karta ak sa vám cnie za 90. rokmi, kedy ste v každom obchode museli najskôr pýtať "a nedá sa u vás náhodou platiť kartou?" Prvý pokus Carrefour: predavačka na mňa pozerá ako keby som si kartu vystružlikal sám doma. Nedá sa platiť. Druhý pokus Terno - pokladníčka skúša najskôr čip, vypisuje chybu, skúša magnetický prúžok, stále nič. "Niekedy to ale treba skúsiť aj päťkrát kým to ide," informuje ma. Nepomôže ani päťkrát, platím hotovosťou a predavačka komentuje "to je super karta, keď sa s ňou nedá platiť".
Približné zhrnutie po mesiaci používania: bez problémov v Datarte, na čerpacej stanici Esso, supermarkete Terno (neúspešný bol len prvý pokus), na skyeurope.com, napodiv aj v malom fotolabe v Auparku. Nedá sa platiť: Tesco, Carrefour, Billa, Hypernova (čiže v absolútnej väčšine supermarketov), ale napríklad ani v Ageme. Amexky neprijíma napríklad ani Skype, takže kredit na telefonovanie si s ňou nedobijete.
Hovorkyňa VÚB mi povedala, že sieť obchodníkov prijímajúcich karty by sa mala rýchlo rozširovať a mala by byť oproti dnešnej aspoň dvojnásobná.
V zahraničí som kartu skúšal len v Prahe, tam som bol oveľa úspešnejší, brali ju všade na pumpách, aj v troch knihkupectvách zo štyroch, kde som bol.
Prístup cez web a výpisy z účtu
K výpisom svojho kartového účtu máte prístup aj cez web. Bohužiaľ prvé prihlásenie nebolo je práve jednoduché - systém si pýtal ID a heslo, ale spolu s kartou žiadne ID nedostanete. Po dlhšom špekulovaní som volal na hotline, kde mi vysvetlili, že ID a heslo tvoria určité číslice z môjho rodného čísla a čísla karty.
Cez web si môžete prezerať výpisy v ľubovoľných časových intervaloch, zmeniť nastavenie notifikácií o transakciích a nových výpisoch.
Ku karte si môžete nastaviť aj notifikácie o každej transakcii e-mailom alebo SMS. SMS notifikácie chodia okamžite, formát sa mi zdá ešte o niečo prehľadnejší ako pri Vise od Tatrabanky, to isté platí aj pre papierové výpis z kartového účtu.

Cena karty
Poplatok za používanie Amex Blue je 750 korún ročne (62,50 mesačne). Amex vám zároveň vracia 0,5 % hodnoty nákupov, teda napríklad ak nakúpite mesačne za 8500 Sk, vráti sa vám 42,50 Sk.
Pre porovnanie, pri Vise od Tatrabanky je poplatok 69 Sk mesačne, ktorý ale neplatíte, ak ste za mesiac urobili transakcie za viac ako 8500 Sk.
Ak teda kupujete za menej ako 8500 Sk mesačne, oplatí sa z pohľadu poplatkov viac Amex, v intervale 8500 Sk až 12500 Sk je výhodnejšia Visa, a nad 12500 Sk (toto je mesačná hranica, kedy si platbami zarobíte na poplatky a dostávate sa do zisku) zasa American Express.
Treba ale myslieť na to, že Visu akceptuje oveľa viac obchodníkov, takže dosiahnuť vyššiu hranicu platieb je pri Amex oveľa ťažšie. (Plus matematika je kvôli úrokom ešte trochu zložitejšia, keďže Amex vám peniaze vracia len raz ročne.)
Maximálne obdobie bezúročnej pôžičky pri Amex je 50 dní (Pri TB Vise len 40 dní).
Zhrnutie
Hlavnou výhodou Amex Blue je, že dobre vyzerá :-). Ak vás poteší, keď sa pri platbe začne predavač predavať rozplývať nad jej originalitou a privolá aj kolegov, aby si ju prezreli (stalo sa mi to dvakrát), je to karta pre vás.
Možnosť prepojenia s počítačom je tiež cool, ale bežný Slovák ju takmer nemá ako využiť, ak nenakupuje niekoľkokrát denne na internete. Bude to fajn, ak budete môcť mať raz na karte elektronický podpis, ale to je ešte ďaleko.
Finančne sa karta v porovnaní s Visou v Tatrabanke vyplatí ak nakupujete výrazne menej (do 8500 Sk) alebo naopak oveľa viac (minimálne nad 12500 Sk). Nedá sa používať ako jediná platobná karta na Slovensku, pretože príliš veľa obchodníkov ju neakceptuje, ale je zrejme tým užitočnejšia, čím viac cestujete do západného zahraničia.