1. Katherine Graham: Personal History. Memoáry bývalej vydavateľky Washington Postu (Don Graham, ktorý tento rok predal Post Jeffovi Bezosovi, je jej syn) vyšli pred 16 rokmi, ale existuje verzia pre Kindle. Na knihe je fascinujúcich niekoľko vecí: po prvé, v časoch Grahamovej mali vydavatelia a politici k sebe oveľa bližšie a tak memoáre zachytávajú množstvo zásadných udalostí americkej politiky druhej polovice storočia, trebárs ako Grahamovci náhodou v jediný moment presvedčili Kennedyho, aby vzal Johnsona za viceprezidenta. Po druhé, ak vás zaujímajú médiá, tak je tu množstvo zákulisných historiek, trebárs ako bol istý Bernstein tak lenivý a neschopný, že už ho išli z Postu definitívne vyhodiť, keď práve začal robiť ešte na nejakom prípade vlámačky. Po tretie je neuveriteľné, že po desaťročia zrejme najvplyvnejšia a najúspešnejšia žena v Amerike vo väčšine svojho životopisu popisuje, ako bola desaťročia nesmelá, neodvažovala sa nahlas prehovoriť v spoločnosti a neustále ju prenasledoval pocit, že o biznise nič nevie. Pulitzerova cena 1998.2. Scarcity: Why having too little means so much. Zásadná kniha, ktorá vysvetľuje, prečo sa chudobní nevedia vymaniť z chudoby a prečo by ste sa nevedeli ani vy na ich mieste. Autori koncept "nedostatku", ktorá nám na elementárnej úrovni fungovania mozgu bráni robiť dobré rozhodnutia, našívajú aj na všeličo iné, trebárs nedostatok času, zďaleka najpresvedčivejší je ale stále pri téme nedostatoku peňazí/prostriedkov. Povinné čítanie aj pre každého, kto vôbec chce začať debatovať o riešeniach problému slovenskej chudoby.
3. Quiet, vyšlo aj v slovenčine ako Ticho. Bestseller od Susan Cainovej je veľká obrana introvertov, ak ste introvert, tak vám konečne vysvetlí, že ste naozaj v poriadku, aj keď spoločnosť občas tvrdí opak, a ak ste extrovert, tak dostanete návod na obsluhu introvertov v okolitých kanceláriách. Dočítajú ale skôr tí introverti.
4. Five days at Memorial. Príbeh nemocnice v New Orleans, v ktorej počas hurikánu Katrina zomrelo najviac pacientov. Autorka niekoľko rokov pátrala po tom, čo sa stalo a kde leží hranica medzi uľahčením utrpenia a vraždou. Vysoká škola investigatívnej žurnalistiky, Pulitzerova cena.
5. The Skies Belong to Us. Skvelá story o únosoch lietadiel, písal som dlhšiu recenziu tu.

6. Charlie LeDuff: Detroit, An American Autopsy. Toto je asi najlepšia z kníh o Detroite, ktoré som čítal kvôli mojej reportáži. LeDuff je v Detroite novinárska celebrita, preslávil sa textom o tom, ako našiel v jednej z opustených budov zamrznutého človeka a celé dni nevedel nikoho v meste donútiť, aby ho prišiel vytiahnuť a pochovať. LeDuff nerieši históriu a neanalyzuje príčiny, ale vie najsugestívnejšie opísať, aké až zlé to v Detroite naozaj je. Ak vás zaujíma história Detroitu a miestnej katastrofy, tak najlepšia je asi Detroit: A Biography.
7. The Half Life of Facts. Prečo sa vedci tak často mýlia, akým spôsobom sa typicky mýlia a ako vnímať informácie o vedeckých poznatkoch, aby ste neboli napálení. Veľmi ľahké a veľmi užitočné čítanie.
8. The Big Short (v češtine tu). Dosť neskoro som objavil Michaela Lewisa, najlepšou z jeho kníh sa mi zdala byť Big Short a hneď potom Liar's Poker. Už trošku stariny, ale štýlom doteraz asi neprekonané knihy o tom, čo sa pokazilo v americkom finančníctve.
9. Into Thin Air. 16 rokov stará klasika žánru o tragickom výstupe na Mt. Everest,
10. Gordon Bowker: George Orwell. Veľmi dôkladná biografia Georga Orwella, musíte byť veľký fanúšik, aby ste ju zvládli, ale ak sa podarí, tak pochopíte veľa. Od Orwella som tento rok ešte čítal prvýkrát Cestu k Wigan Pier, čo je veľmi zvláštna kniha, jedna z tých, o ktorých sa v biografii dočítate, že Orwell explicitne zakázal, aby boli po jeho smrti publikované, pretože ich nepovažoval za dobré. Prvá polovica je jedna z najlepších sociálnych reportáží 20. storočia, o živote baníkov v Anglicku, v druhej často Orwell dáva rady súdruhom, ako postupovať, aby sa podarilo zvrhnúť buržoáziu.11. Shadow Divers. Na zahnanie abstinenčných príznakov z nepotápania som prečítal pár kníh o tom, ako umrieť pri potápaní :) Shadow Divers je príbeh o bláznoch, ktorí strávili roky snahou identifikovať plavidlo na dne Atlantiku. Raising The Dead o tom, ako umrieť pri vyzdvihovaní tela potápača, ktorý umrel pred Vami (z tejto akcie je aj video, na ktoré ani neodkážem, lebo je to asi najstrašidelnejšie, čo som kedy na webe videl), a The Last Dive o tom, ako umierať s rodinou. Skvelá kniha je Diver Down , čo je vlastne učebnica bezpečnosti potápania, ale napísané cez príbehy.
A ešte...
Tieto tri knihy sú slabšie napísané, ale užitočné, ak vás zaujíma téma alebo autor:
Exposure - Bývalý šéf Olympusu o bizarnej japonskej korporátnej kultúre, ktorá ho stála miesto, ľahké a rýchle čítanie.
Al Jazeera: The Story of The Network.... Hľadal som niečo o Al Jazeere a našiel len túto slabučkú a repetitívnu knihu, ale aspoň základný príbeh stanice, ktorá vznikla z arabskej redakcie BBC, tu je.
Bossypants. Tina Fey je zábavnejšia v telke ako v tejto knihe, ale fanúšikov neurazí.

Rozčítané:
The Best American Magazine Writing 2013 - najlepšie magazínové články roka
The Frackers - výborne napísaný pribeh revolúcie v ťažbe zemného plynu, ktorý zmenil svetovú energetiku
David and Goliath - tohtoročný Gladwell, veľmi rozporuplné recenzie a vplyvom neporovnateľné s predchádzajúcimi knihami, ale štýlom stále Gladwell.
Now the Hell Will Start - Príbeh úteku vojaka z 2. svetovej vojny do džungle, od autora The Skies Belong to Us
Antifragile - autor Čiernej labute Nassim Taleb znova o neistote okolo nás
Too Big to Fail - klasická kniha o kríze na Wall Street, aj keď ťažšie čítanie, ako Lewis vyššie.
The Victorian Internet - redaktor Economistu spísal históriu telegrafu. Staršia vec, tento rok Standage vydal aj históriu sociálnych médií za posledných 2000 rokov.
Tubes - ako funguje infraštruktúra internetu
Thank you for your service - ako vojaci prežívajú návrat z boja.