Text začína porovnaním Slovenska s Írskom, autor cituje írskeho podnikateľa zakladajúceho firmu na Slovensku, podľa ktorého je Slovensko " Írskom spred dvadsiatich rokov " a " bude veľmi vzrušujúcim miestom pre najbližšie roky ".
Slovák sa ďalej v texte nedozvie nič nové, ale nečíta sa to zle :-): ekonomické reformy, veľké zahraničné investície automobiliek, zmena keď Dzurinda vystriedal Mečiara, atď... Text je veľmi pozitívny okrem povinnej zmienky o chudobe a nezamestnanosti. Končí sa citátom slovenského ekonóma zo Svetovej banky: " V polovici 90. rokov bolo hanbou byť Slovákom. Teraz keď idem nakonferenciu, vidím v tvárach ľudí rešpekt. Vidia na Slovensku to dobré.Vedia, že sme urobili veľký pokrok ."
Autorom textu je Matthew Reynolds, ak si dobre spomínam, tak na Slovensku určitý čas žil a písal pre Slovak Spectator .
Radikálna zmena mediálneho obrazu Slovenska by podľa mňa bola pekným námetom na štúdiu pre mediálnych vedcov. Slovensko sa totiž určite nezmenilo tak radikálne, ako jeho obraz. To, že "niečo je zlé a niečo dobré" alebo "v niečom sa odlišujeme pozitívne a v niečom negatívne" však nie je žiadna story pre médiá - story je, keď je krajina vďaka pochybným reprezentantom celá zvrhlá, alebo keď sa naopak zrazu rozprávkovo zmení na "dobrú" - v prvom prípade sa prirodzene v texte ignoruje väčšina pozitív, v druhom sa prehliadajú negatíva.
Nič moc systém, ale vďaka bohu zaň :-)
New York Times píšu o Slovensku
Americk dennk New York Times včera uverejnil rozsiahly člnok o ekonomickom prerode Slovenska v uplynulch pr rokoch (linkujem na IHT, pretože NYT vyžaduj registrciu).