Ako písať blog (aby sa dostal do novín)

Nedvno sa tu strhla diskusia, ako by mal vlastne vyzerať sprvny blog. Z pozcie editora, ktor vyber najlepie blogy do papierovch novn, a najvčieho psa na blog.sme.sk :-) pridvam svoj nzor.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (31)

V prvom rade si ujasnime...
Neexistuje správna odpoveď na otázku, ako má vyzerať blog. Píšte básne, eseje, úvahy, postrehy, fejtóny, poviedky, čokoľvek, čo vás baví - ak čítanie baví ešte aspoň jedného ďalšieho človeka, blog splnil svoj účel. Žiadna forma blogu nie je zlá alebo nesprávna a proti žiadnej na blog.sme.sk nenamietame.
Nasledujúci text je len o tom, že niektoré články z blogov sú na zverejnenie v novinách vhodnejšie ako iné. Moje rady sú určené len pre tých, ktorí majú ambíciu písať nielen svoj súkromný blog, ale získať preň aj čo najviac čitateľov a prípadne honorár od nás.
Naše kritériá výberu sú, samozrejme, subjektívne - možno sa vám najviac páčia práve blogy, ktoré sa nám najmenej - v tom prípade jednoducho čítajte priamo tie a náš výber, napríklad vo forme "Najlepších článkov za týždeň", ignorujte.

Nepíšte o "veľkých témach", ale o svete okolo seba
Starý aforizmus hovorí, že zadok a názor má každý. Na Slovensku sú státisíce ľudí, ktorí majú svoj názor na vládu, na Európsku úniu, na reformy, a všetci sú ochotní podeliť sa s ním. Neexistuje však žiaden iný človek, ktorý by zažil to, čo dnes Vy. Nikto dnes nestretol toho istého drzého úradníka alebo predavačku v obchode, nikto iný nemá také krásne alebo prefíkané dieťa, ako je to Vaše, nikto tak zaujímavo neodfotil včerajší západ slnka .
Preto sú postrehy z vášho osobného života pre väčšinu čitateľov (aj pre denník SME) oveľa zaujímavejšie, ako vaše politické či celospoločenské úvahy. Nechajte filozofovanie nad spoločnosťou politológom a komentátorom - je ich dosť - a píšte o tom, o čom nikto iný okrem vás napísať nemôže. Je to ťažšie, ale oveľa zaujímavejšie.

Píšte o tom, v čom sa vyznáte
Každý z nás je v niečom najlepší na svete, aj keď u väčšiny ľudí je to čítanie vlastného rukopisu, žartoval tuším Mark Twain. Väčšina našich blogerov je najlepšia na svete aj v niečom inom - napríklad vo svojej práci. Píšte o tom, v čom je ťažká, kedy vás najviac teší, alebo v čom je pohľad nás ostatných na ňu pokrivený.
Či pracujete v kancelárii, venujete sa astrobiológii alebo futurológii , určite zažívate množstvo pozoruhodných vecí, o ktorých stojí za to napísať - práve blog je na to správnym priestorom, aj keď pre iné médium by bola vaša obľúbená téma príliš špecializovaná.
Samozrejme nemusíte byť odborníkom len vo svojej práci - možno ste včera doma bravúrne dokázali opraviť auto alebo počítač či nalepiť dlaždičky - podeľte sa so svojimi skúsenosťami aj s ostatnými!

Buďte konkrétny
Ak vás niečo rozčúli alebo poteší, nepíšte o "predavačovi z nemenovaného obchodu" alebo "mojej banke" - povedzte nám, ktorý to bol obchod a ktorá banka (ak svoj príbeh nijako neprifarbujete, nemôže vám to žiadnym spôsobom uškodiť). Firme tak dáte možnosť reagovať a zjednať nápravu , a nám ostatným urobiť si o nich vlastný názor a diskutovať o tom, či bola kritika oprávnená. Takisto sa nebojte urobiť "reklamu" úradu alebo obchodníkovi, ktorý vás potešil - ak sú lepší, ako ostatní, reklamu si zaslúžia a my proti nej nenamietame. (Nemáme ani nič proti tomu, ak budete písať pozitívne o konkrétnej firme, v ktorej pracujete.)

Píšte stručne
Počet hodín v dni je konštantný, počet blogerov sa stále zvyšuje. Čím kratšie budú vaše texty, tým menej bude ľudí, ktorí si ich neprečítajú len preto, lebo na dlhý text jednoducho nemajú čas. Schopnosť čisto štylizovať je darom asi ako hudobný sluch a nie každý bloger musí byť Heminghway, ale každý si môže svoj text po dokončení ešte raz prečítať a ak má dve či tri strany, a povyškrtávať z neho aspoň pár viet, ktoré nie su pre jeho hlavnú myšlienku podstatné.
Ak už musíte napísať dlhý text, rozdeľujte ho pravidelne na odseky a pridajte k nemu nejakú fotografiu, aby sa malo oko pri čítaní od čoho odraziť.

Ak máte ako čitatelia vlastnú predstavu o tom, ako by mal "ideálny blog" vyzerať, alebo nejaké rady pre blogerov, napíšte nám ich do diskusie.

Tomáš Bella

Tomáš Bella

Bloger 
  • Počet článkov:  338
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Osobná stránka: about.me/tomas.bellaSkúste aj môj blog 1vetou.sme.sk. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáSurfujemTechnológie a myZábavaMédiáStalo sa, napísalo saSpoločnosťPostrehyFotoSúkromnéO blogoch

Prémioví blogeri

Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

44 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
SkryťZatvoriť reklamu