Činnosť múzejníka sa samozrejme odvíja od jeho vzdelania, čiže napríklad geológ má na starosť všetko čo sa týka neživej prírody. To všetko si postupne povieme v niekoľkých častiach. V tejto prvej časti to nebude asi až také zaujímavé, lebo pôjde o výpočet povinností múzejníka.
Múzejníka si netreba predstaviť ako bradatého dedka, alebo natupírovanú staršiu dámu zapadanú prachom (a pavučinami). Nemám údaje o priemernom veku zamestnancov múzeí, ale môžem povedať, že medzi odbornými pracovníkmi sú aj „čerstvejšie" ukončení študenti vysokých škôl (čerstvejší mám na mysli okolo 30-tky), ale aj dámy a páni v dôchodkovom veku. Skladba na pracoviskách je teda pestrá, čo samozrejme musí byť, veď kto by nás, mladších viedol, keby starších nebolo? A kto by nám išiel príkladom? Veď si treba povedať, že z radových odborných pracovníkov to hádam nik nerobí pre platové podmienky. Mimochodom, aby ste mali predstavu, za koľko grošíkov vykonávame túto činnosť, tak Vám môžem prezradiť, že je to suma priemernej nominálnej mesačnej mzdy za mesiac január roku 2011, akú majú v doprave a skladovaní, čiže do 690 € (a to platí pre tých, čo už majú nejaké to desaťročie odpracované v štátnej službe). Takže môžete mať predstavu, čo platí štát novým zamestnancom, mladým nádejným ľudkom, ktorý sa odhodlajú vstúpiť na múzejnícku cestu.
Ale vráťme sa k náplni práce múzejníka. Odborný pracovník musí mať minimálne vysokoškolské vzdelanie, nakoľko musí viesť aj výskumné úlohy. Ako sme spomenuli vyššie, prvoradou činnosťou múzea je starostlivosť o zbierky. Takže prvou činnosťou je tzv. odborná správa zbierkových predmetov. Tu ide o akvizičnú činnosť (čiže získavanie zbierkových predmetov formou vlastného zberu, kúpou, darmi, výmenou), odbornú evidenciu (evidencia sa vykonáva v niekoľkých stupňoch v tlačenej aj elektronickej forme), fotodokumentáciu, odborné a vedecké spracovanie zbierok, ochranu zbierok (aj budov, mnohé zo sídiel múzeí sú národné kultúrne pamiatky), reštaurovanie, konzervovanie a preparovanie zbierok, kategorizáciu a inventarizáciu zbierok. Ak sa Vám to zdá veľa, tak verte, že to je len začiatok, čo sa všetko musí vykonať, keď múzeum získa zbierkový predmet.
Keď už sme získali nejaký zbierkový predmet a zhodnotím, že má zodpovedajúcu výpovednú hodnotu pre návštevníkov, tak sa ju snažíme prezentovať. Je to formou buď expozícií, alebo výstav. Čiže ďalšia funkcia, ktorú múzejník plní je expozičná a výstavná činnosť. Hlavný rozdiel medzi expozíciou a výstavou je ten, že expozícia predstavuje výsledky práce a orientáciu múzea, čiže prírodovedne zamerané múzeum bude mať expozíciu neživej a živej prírody (napr. Prírodovedné múzeum SNM, Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva), etnicky zamerané múzeum bude prezentovať históriu a vývoj určitého etnika (napr. múzeá kultúry Nemcov, Čechov, Rómov...). Expozícia je časovo dlhodobá (niekoľko rokov až desaťročí). Výstavy sú naopak krátkodobé (rádovo niekoľko týždňov až mesiacov) a prezentujú rôzne témy (napr. fotovýstavy, výstava o sovách, o káve, mineráloch, slovenských mamutoch...), ktoré nemusia mať nič spoločné s orientáciou múzea, v ktorom sú vystavené. Čo obnáša usporiadanie výstavy, alebo tvorba expozície, Vám prezradím v jednej z pripravovaných častí o práci múzejníka.

Záber z výstavy Víta Vás svet kinderhračiek. SNM v Martine - Múzeum Andreja Kmeťa, autor A. Bendík.
Jednou z hlavných činností, na ktorú nadväzuje aj zbierkotvorná činnosť, je vedecko - výskumná činnosť. Samozrejme platí, že v múzeách s prírodovedným zameraním sa odborní zamestnanci orientujú na výskum prírody, neživej alebo živej. Základom pre túto činnosť je mať ukončené vysokoškolské štúdium požadovaného (alebo príbuzného) smeru. Ako prebieha jej činnosť a čo všetko treba splniť, Vám tiež prezradím v osobitnej časti príbehu.
Aby mala laická ale aj odborná verejnosť správy o našej činnosti a výsledkoch výskumov, musíme vykonávať aj edičnú a publikačnú činnosť. Táto má byť prezentovaná v printových (tlačených) médiách (miestne noviny, celoslovenské noviny a časopisy, domáce a zahraničné odborné periodiká daného zamerania) a aj v neprintových médiách (rozhlas televízia, internet).

Zborník SNM v Martine - Múzeum Andreja Kmeťa, jedna z možností publikovania múzejníkov.
Ďalšia časť práce zahŕňa prezentačnú činnosť, ktorá je dôležitá hlavne vo vzťahu múzejníka (resp. múzea) a verejnosti. Všeobecne ide o usporiadavanie prednášok, besied, premietania filmov, koncertov, exkurzií. Medzi tieto činnosti môžeme zaradiť aj stále populárnejšiu Noc v múzeu, alebo Deň otvorených dverí v múzeu.

Účastníci Noci v múzeu, SNM v Martine - Múzeum Andreja Kmeťa, 2008, samospúšť.
V podstate poslednou činnosťou je odborno - metodická činnosť, ktorá zahŕňa usporiadavanie odborných podujatí, konferencií, seminárov či vzdelávacích programov. Osobitne sa odborní pracovníci venujú aj konzultačnej a poradenskej činnosti (napr. hubárska poradňa, poradňa pre poznávanie hornín, minerálov a skamenelín...), vedeniu študentských prác a ich oponovaním, analytickej, koncepčnej a koordinačnej činnosti. Pre potreby štátu vykonávame aj legislatívno - právnu činnosť, čo sú napr. posudky na vplyvy na životné prostredie (napr. pri stavbe diaľnic), revízie chránených území, posudky pri poškodení alebo krádeži zbierkových (nielen) predmetov (oceňovanie) a pod.
Samozrejme, aby toho nebolo málo, máme na starosti aj finančné zabezpečenie svojej práce. Nielen v dobe krízy je stav financií v kultúre značne podhodnotený (výška príspevku od štátu na chod činnosti múzea sa nemení už dlhé roky, resp. sa aj znižovala).
Záverom chcem dodať, že očakávam diskusiu ku téme múzeum, jeho význam, činnosť v múzeu a pod. Musím Vás však upozorniť, že ako zamestnanec múzea musím ostať apolitický, čiže k niečomu sa nebudem môcť vyjadriť (aj keď svoje názory mám). A tak isto budem môcť reagovať iba na otázky, na ktoré budem vedieť odpovedať (pracujem ako prírodovedný pracovník - geológ). Pokiaľ budú v diskusii zverejnené hanlivé, alebo útočné reakcie bez potvrdených (overených) informácií, nebudem na ne reagovať. Zároveň chcem upozorniť, že moje názory sú názormi jednotlivca a nie názormi môjho zamestnávateľa - múzea.