Základom pri príprave výstav je rozhodnutie, akým spôsobom sa tá-ktorá výstava bude realizovať. Najťažšie, ale aj najhodnotnejšie sú tzv. vlastné – autorské výstavy. Hlavnými autormi tohto druhu výstav sú zamestnanci múzea a využívajú predovšetkým zbierkový fond materského múzea, ale aj ostatných múzeí nielen zo Slovenska, ale aj zahraničia a bývajú finančne kryté samotnou organizáciou (múzeom). Druhý typ sú výstavy v spolupráci, resp. spoluautorské, na ktorých sa podieľa viacero inštitúcií (napr. múzeá, univerzity, ústavy SAV). V spoluautorstve vystupujú jednotlivé inštitúcie vo viac či menej vyrovnanom pomere čo sa týka autorstva alebo finančného krytia. A tretím druhom sú výstavy prebraté, ktoré majú svojho kurátora (kurátor neznamená autor výstavy), ktorým je obyčajne zamestnanec múzea, ale samotná výstava je vlastníctvom inej osoby (organizácie). Záleží na vzájomnom dohovore medzi kurátorom (múzeom) a vlastníkom výstavy, akým spôsobom sa bude výstava realizovať (prenájom priestorov, prenájom výstavy, technické zabezpečenie – vitríny, panely...., propagácia).

Realizáciu prevzatej výstavy predstavíme na príklade výstavy Magický svet kociek, ktorú sme inštalovali v Múzeu Andrej Kmeťa v Martine. Výstavu pripravil fanklub stavebnice Lego na Slovensku, TatraLUG. Fanklub tvoria dobrovoľníci – záujemcovia o stavebnicu Lego, ktorých je na Slovensku okolo 450 členov a okrem vlastných stretnutí a výmenných akcií usporadúvajú výstavy a stretnutia aj pre širokú verejnosť. Skutočnosť, že členovia sú dobrovoľníci znamená, že jednotlivé stavebnice, ktoré prezentujú verejnosti aj vlastnia. Z toho vyplýva, že výstavy ktoré realizujú sú ich vlastnými, autorskými výstavami, na ktorých sa podieľa rádovo niekoľko členov (aj niekoľko desiatok), nakoľko každý z nich vlastní iný typ stavebnice. Fanklub TatraLUG je teda vlastníkom výstavy, ktorú poskytujú záujemcom o vystavovanie.

V prvom rade je dôležitý záujem o konkrétnu výstavy a uvedomenie si, koho chceme touto výstavou osloviť. Výstava Lego stavebníc je prioritne venovaná deťom, ale na svoje si prídu aj dospelejší záujemcovia o tento druh stavebnice. Určenie cieľovej skupiny je potrebné pre nastavenie financovanie výstavy, resp. návratnosti vstupných nákladov.

V rámci výstavy Magický svet kociek kurátor výstavy oslovil členov fanklubu o možnosti zapožičania výstavy. Samozrejmosťou je priame a čestné konanie vďaka ktorému sa vyhneme prípadným neskorším problémom. Po prvotnom pozitívnom jednaní prišla na rad dohoda o spôsobe realizácie výstavy. Nie je to len o jej prevezení a naukladaní. Keďže išlo o komerčnú výstavu, v prvom rade sa prerokovala suma, za ktorú ju vlastníci múzeu zapožičajú (je potrebné si uvedomiť, že rôzne typy stavebníc Lego majú značnú finančnú hodnotu, a teda ich vlastníci si ju musia zmluvne poistiť). Samozrejme, že zmluva nie je len o cene nájmu za výstavu, ale pridávajú sa k tomu ďalšie faktory. Predovšetkým sú to náklady spojené s prepravou na miesto vystavovania, ako aj so spätnou po jej skončení, spôsobe inštalácie (dohodnutie konkrétnych časových horizontov, kedy sa bude realizovať výstava s tým, aby bol zamedzený prístup verejnosti – zabezpečenie predmetov počas „stavania“ modelov), zabezpečenia a propagácii. Po osobnej obhliadke priestorov múzea členmi fanklubu prišlo k rozvrhnutiu priestoru pre jednotlivé stavebnicové celky a dohode o zaobstaraní dostatočného počtu výstavného fundusu, v prípade tejto výstavy išlo o podstavce a dosky, na ktorých spočívajú jednotlivé celky stavebnice Lego a sklené zábrany a vitríny. Ako sme spomenuli, stavebnice majú svoju hodnotu a túto hodnotu sme povinní chrániť, takže ďalšou časťou dohody bolo zabezpečenie vystavených predmetov. Nájomcovia výstavy si určili, čo musí byť zabezpečené stopercentne, čo môže byť otvorenejšie, prípadne čo môže byť bez zabezpečenia (a spoliehať sa na disciplinovanosť návštevníkov). Keďže však pri stavebnici Lego ide predovšetkým o malé časti, boli sme nútení zabezpečiť skoro všetky vystavené modely. Pri zasklievaní stavebníc bolo prenesených približne dve tony skla, ktoré sa dopravovalo po schodoch len ručne a s veľkou opatrnosťou sme ich museli aj skladať k sebe s prihliadnutím na priestor pre návštevníkov (prechodnosť medzi jednotlivými vitrínami), čo si vyžiadalo niekoľko dní. Zapotili sa aj ruky našich žien, ktoré nám pomohli pri umývaní stovky sklených tabúľ (vlastne dve stovky, lebo každá sklená tabuľa má dve strany), aby mali návštevníci dobrý výhľad.

Tieto prípravné fázy a fyzická činnosť pri realizácii výstavy sa ale týmto neskončili. Okrem tejto práce sme oslovovali niekoľko jednotlivcov či firiem s pomocou pri prefinancovaní výstavy, čo prináša odvahu „chodenia s prosíkom“. Našťastie, aj v tejto dobe existujú mecenáši, ktorí nám pomohli realizovať túto výstavu a sprístupniť tak verejnosti krásu a mnohorakosť stavebnice Lego. Samozrejmosťou bola diskusia s potencionálnymi sponzormi, čo im vieme poskytnúť za ich finančnú pomoc. Poslednou fázou bola grafická príprava plagátov a ich expedícia. Neoddeliteľnou súčasťou bola aj propagácia výstavy Magický svet kociek prostredníctvom printových, internetových a audiovizuálnych médií.

Možno sa zdá, že realizovať aj takúto „jednoduchú“ výstavu, ako je zapožičaná výstava o stavebnici Lego, nie je nič zložité. Treba si však uvedomiť, že dôležitým faktorom je korektné jednanie počas celého procesu prípravy výstavy, počas nej a po jej skončení, logistika výstavy (zabezpečenie výstavného fundusu – vitríny, sklá, podstavce, pódiá) ako aj jej úspešnej propagácii.

Dúfame, že návštevníci si pri prehliadkach výstav a expozícií nebudú uvedomovať len predmety vystavené za sklom, ale aj prácu s tým spojenú a zároveň dúfame, že im budeme môcť poskytovať námetovo rôznorodé a zaujímavé výstavy, pri ktorých sa nielen zabavia a oddýchnu, ale aj poučia. Vážení návštevníci, buďte teda vítaní v priestoroch slovenských múzeí, osobitne v Múzeu Andreja Kmeťa, ktoré je zložkou Slovenského národného múzea v Martine a orientuje sa na skúmanie neživej a živej prírody. Ale napriek tomu, budeme pre vás pripravovať aj výstavy z iného „súdku“.
