Policajti a magistrát mesta sa snažia, ale ťahajú za kratší koniec ako arogantní porušovatelia zákona. Poslednú kvapku k absolútnej bezmocnosti polície pridal poslanec Jirko Malchárek svojou novelou zákona o premávke na pozemných komunikáciách, ktorou znemožnil odtiahnutie vozidla parkujúceho aj na mieste, kde je to vyslovene zakázané dopravnou značkou. Možno mu párkrát odtiahli auto, a nepomohol si ani svojou poslaneckou imunitou.
Pokuty 500 alebo 2000 korún sú pre určitú skupinu vodičov, práve tú skupinu vodičov, čo sa neobťažuje dodržiavať pravidlá, len smiešnym poplatkom za parkovanie, ktorý im nerobí problém zaplatiť aj každý deň. Komicky vyzerá postih vozidiel imobilizačným zariadením, takzvanou „papučou“, na kolese. Vozidlo, ktoré je nesprávne zaparkované, tam policajti ešte zaistia, nech tam ostane. To nie je vtip, bratislavčania vedia, že to je realita.
Ale môže polícia robiť niečo viac? Nie, nemôže, chyba je totiž v zákonoch. Ďakujeme ešte raz, pán poslanec Malchárek, ale aj ostatným poslancom Národnej Rady. Nejestvuje žiadny účinný nástroj proti nesprávne parkujúcim vozidlám.
Jediné doteraz úspešné riešenie spočíva v inštalácii rôznych mechanických zábran. Rozpočet tohto mesta je namiesto zmysluplných záležitostí pre slušných ľudí používaný na montovanie a neustále opravy mechanických zábran pre zopár arogantných vodičov, ktorí nevedia, kde sa môže a kde nie parkovať. Pritom iné mestá sú na týchto vodičoch naopak ziskoví, namiesto platenia zábran, intenzívne vyberajú pokuty, čiže rozpočet mesta zlepšujú, namiesto pýtania peňazí od všetkých ľudí formou daní. Už ani nehovorím, že tie betónové kvádre a kovové tyče, akokoľvek sa snažia, vôbec nevyzerajú esteticky na uliciach. A čo prípadný zásah hasičov alebo záchrannej služby? Takému stĺpu je jedno, či ide hasič hasiť do pešej zóny horiaci dom, alebo niekto zaparkovať auto pred svoju reštauráciou. Ľudia v Bratislave si teda platia svojimi daňami „estetickú“ výzdobu ulíc zábranami, ktoré im zavadzajú, potkýnajú sa na nich, a ešte bránia vjazdu, keď to je naozaj potrebné, aby im zopár indivíduí neparkovalo pomaly na hlavách. Dá sa robiť niečo iné? Áno, ale v prvom rade, by sme nesmeli mať poslancov ako pán Malchárek. Stačí zmeniť zákon tak, aby ťahali za dlhší koniec policajti a samospráva. Otázka peňazí tiež nemôže byť problémom, hriešnici si predsa náklady na svoje zmravnenie zaplatia sami pokutami, je to len otázka výšky pokút, aby to tak bolo. Strážcov poriadku bude úmerne počtu narušiteľov zákona, a teda vybratým pokutám. Prísne treba trestať najmä opakované priestupky. Napríklad za prvé porušenie stačí ústne napomenutie, za druhé pokuta 2000, za tretie 20000 a za štvrté pokuta napríklad v cene auta. Je to naozaj také zložité? Taký druh evidencie pokút zvládne môj počítač, kde píšem tento článok. A to nehovorím o takom výdobytku doby, ako PDA u každého policajta s on-line databázou... Ale to už snívam príliš, to by sa Bratislava nebodaj dostala na úroveň iných západných metropol.