Už roku 1997 boli potvrdené prvé prípady priameho prenosu vírusu vtáčej chrípky H5N1 na človeka u chovateľov hydiny v Hongkongu. Všetky kurčatá v Hongkongu boli už vtedy za prísnych hygienických opatrení bezmilosti zlikvidované. Odvtedy sme svedkami rozsiahlych preventívnych opatrení, ktoré po dlhom čase, spolu s vírusom, dosiahli aj hranice Európy. Už aj Slovensko prijalo veterinárne opatrenia v chove vtákov, ministerstvo zdravotníctva pripravuje pandemický plán a nákup vakcín, ktoré ešte neexistujú. Či to je prehnané a zbytočné, si netrúfam hodnotiť, ale vždy si myslím, že je lepšie robiť aj zbytočnú paniku, ako potom počítať mŕtvych a rozmýšľať čo sme mohli spraviť, keď je už neskoro.
Aby som sa ale dostal k tomu, čo ma inšpirovalo k napísaniu tohto článku. Bol to môj nákup v hypermarkete Tesco v Bratislave Lamači. Príjemný spev vtákov mi chvíľu nepripadal vôbec divný, ani som ho nevnímal. V nákupných centrách býva pustená hudba na spríjemnenie nakupovania, štebot vtákov je možno ešte lepší a znel naozaj prirodzene. Koho by napadlo sa pozrieť na niekoľko metrov vysoký strop, keď nakupuje, ani mňa nie. Až kým, spod regála s cukrom, okolo ktorého bol podozrivý neporiadok, nevyleteli dva vrabce. Zrazu ma napadlo pozrieť sa hore a zrazu som začal počúvať lepšie, čo znie hypermarketom. Vrabcov bolo v hypermarkete viacero. Miesta výskytu boli pochopiteľne priestory nad čerstvým nebaleným pečivom, nad oddelením s pultovým predajom mäsových výrobkov a syrov a tiež nepohrdli cukrom a múkov. Vodorovné stropné konštrukcie poskytovali ideálne miesto na ich pobyt, a občas preleteli z jedného miesta na druhé, občas zrejme aj niečo zjedli, a občas aj niečo vylúčili a neprekvapilo by, ani keby tam už niekde aj hniezdili. Kúsok prírody v nepríjemnom hypermarkete, slávnom okrem iného aj prípadom pokazených kurčiat určených na grilovanie (podľa zistení Štátnej veterinárnej a potravinovej správy).
Prenos vtáčej chrípky zo zvieraťa na človeka bol zaznamenaný najmä v prípadoch veľmi zlých hygienických podmienok v Ázii, "ázijské" podmienky zjavne máme aj u nás, a nikomu to neprekáža, ani keď vtáčia chrípka je za dverami. Prenos vírusu z vtákov nastáva najmä vtáčím trusom. Som jediný, ktorému vtáky sediace a lietajuce priamo nad pečivom, šunkou, syrmi, šalátmi vadia? Toalety pre svoju zoologickú záhradu Tesco asi nezriadilo. Čím sa kŕmia je tiež asi jasné - tovarom určeným na predaj. Neviem si predstaviť ideálnejšie podmienky na prenos vírusu na človeka u nás. Nakazenie je síce zriedkavé, ale vo väčšine prípadov smrteľné. A každá infekcia človeka predstavuje riziko genetickej zmeny vírusu a vzniku pandémie. Tesco je však otvorené ďalej a non-stop. Vtáčia chrípka a zdravie zákazníkov, lebo vtáči trus nie je veľmi zdravý ani bez vtáčej chrípky, nie sú asi problém. Neviem aké sú kompetencie Štátnej veterinárnej a potravinovej správy, Ministerstva zdravotníctva, hygienikov a iných orgánov tohto štátu, ale predajňu potravín kde lietajú vtáky by sa, obzvlášť v dnešnej situácii, zišlo zatvoriť, a tovar zlikvidovať. Vážne vyjadrenia o vtáčej chrípke môžu byť v dnešnom stave ľuďom nakupujúcim potraviny spolu s vtákmi akurát na smiech. Čo im hrozí, ale smiešne nie je.