Turecko IV – O vojne a cesta na juh krajiny

Čo na nedávne udalosti v Turecku hovorí príslušník armády a čo na Erdoğana hovorí religiózna rodina z Adany? Navštevujeme najfascinúcejšiu prírodnú pamiatku Turecka - Kapadókiu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

V Ankare sme strávili 4 dni s rodinou cez couchsurfing. Bülent je pilotom vrtuľníka pre armádu a jeho žena Ayşe pracuje na úrade práce. Bülent na vojenskú školu šiel kvôli otcovi, potom už nebolo cesty späť. V armáde ostať nechce, pri operáciách na sýrskom pohraničí ide doslova o život. Len nedávno pri zostrelení vrtuľníka zomrel jeho dobrý kamarát. Sú to úplne zbytočné tragédie kvôli politickým hrám, ktoré Turecko v tomto regióne vedie.

Pýtam sa ho na vojnu v Sýrii. Vraví mi, že aj Sýria bola prednedávnom mierumilovnou krajinou a aj v Turecku sa situácia môže ľahko otočiť. Turecko v Sýrii podporuje Slobodnú sýrsku armádu, ktorá bojuje proti Assadovi, ale aj proti miestnym kurdským milíciám. Zároveň je Turecko zadobre s Ruskom, pričom krajiny podporujú navzájom znepriatelené strany. Pripadá vám to nelogické? Aj mne.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pýtam sa ho aj na incident, pri ktorom Turecko zostrelilo ruskú stíhačku. Bülent vraví, že oficiálny dôvod zostrelenia ruskej stíhačky bolo narušenie hranice, to je však v letovej praxi úplne bežné a zostrelená stíhačka neletela kolmo na hranicu a nemala preto v úmysle vniknúť do vnútrozemia Turecka. Stíhačka krúžila nad pohraničným územím. Opäť teda došlo k úplne zbytočnej strate na ľudských životoch. Bülent je presvedčený, že šlo o manifestáciu sily Tureckom a zároveň o reakciu na ostreľovanie tureckých usadlostí Ruskou armádou na území Sýrie. Nasledovalo obmedzenie diplomatických stykov a ďalšie dva akty deklarovania moci. Z územia irackého Kurdistanu bol zostrelený vrtuľník Tureckej armády ruskou protileteckou zbraňou a akt agresie počas plavby ruskej vojnovej lode Bosporskou úžinou, pričom jeden vojak v rukách držal tú istú protileteckú zbraň, ktorou bol zostrelený spomínaný vrtuľník. Bülent nemá problém bojovať za obranu svojej vlasti, ak to bude nutné. Desí ho však predstava zomrieť za nič.

SkryťVypnúť reklamu

Čo sa týka pokusu o puč, je Bülent presvedčený, že bol reálny, avšak zrejme bol odhalený a musel sa preto vykonať ihneď. To by vysvetľovalo ten amaterizmus, akým bol zrealizovaný. Bülent nám však objasňuje, že Fetüllah Güllen a Recep Tayyip Erdoğan boli predtým dobrými priateľmi a obaja majú rovnaký cieľ – odvrátiť Turecko od sekularizmu späť k islamu rovnako ako to je v Iráne alebo Saudskej Arábii. Güllen a jeho sympatizanti v roku 2014 s požehnaním od Erdoğana infiltrovali armádu, aby ju islamizovali a tak naštrbili úlohu armády chrániť sekularizmus v krajine. Otázka znie, prečo sa teda Erdogan postavil proti Güllenovi? Bülent je presvedčený, že Erdoğan chce moc len pre seba. Güllena a jeho hnutie označil za teroristickú organizáciu a jeho ľudí dal pozatvárať. Úplne choré na tom je, že stačí, ak ste v tú noc, kedy prebehol pokus o puč, mali ako veliteľ práve službu. Teraz môžete sedieť v base. Ľudí povyhadzovali z práce za to, že mali v Güllenovej banke otvorený účet alebo študovali na Güllenovej škole.

SkryťVypnúť reklamu

Kapadókia

Z Ankary sa vlakom a autobusom presúvame do Kapadokie, ktorá je jedným z najnavštevovanejších miest Turecka. Typické sú špicaté skalnaté útvary, do ktorých si ľudia vykresali svoje príbytky, pivnice ale aj kostoly. V Nevşehire sa stretávame s Ahmedom, tridsiatnikom, ktorý stopom precestoval takmer celý svet a nejaký čas žil v Rusku, Južnej Kórei a Tanzánii. Keď mal nastúpiť do povinnej vojenskej služby, ušiel do Ruska. Nakoniec však musel zaplatiť nemalé peniaze, aby sa službe vyhol. Teraz študuje v Nevşehire Japončinu.

Večer sa spolu s Ahmedom a jeho tromi kamarátmi vyberáme do mesta Göreme a odtiaľ pešo krásnymi horami a dolinami Kapadókie. Pre našinca je toto výnimočné. Klíma je takmer púštna, len máločo tu vyrastie, pretože chýba voda. Aj napriek tomu tu však ľudia pestujú vinič a ovocné stromy. Víno je v Kapadókii najlacnejšie v krajine, fľaša od miestneho výrobcu v meste Avanos stojí len 20 TLY. Veľký kontrast oproti zvyšku krajiny, kde je alkohol drahší ako v západnej Európe.

SkryťVypnúť reklamu
Západ slnka nad Kapadókiou
Západ slnka nad Kapadókiou (zdroj: Tomáš Benedik)

Miestne agentúry v Kapadókii ponúkajú mnoho atrakcii. Od letu balónom za východu slnka (normálna cena je 150 EUR na osobu, mimo sezóny sa však dá zjednať aj na polovicu) až po jazdu na koni alebo štvorkolke, každý si príde na svoje. Ja sa vyberám na pešiu túru z mesta Çavuşin do Ürgupu. Odporúčam na smartfón stiahnuť offline mapy MAPS.me, kde sú zaznačené mnohé chodníky a túra sa takto stáva bezpečnou a zároveň dobrodružnou.

Túra v Kapadókii
Túra v Kapadókii (zdroj: Tomáš Benedik)
Kapadokia - chodníčky vedú všade
Kapadokia - chodníčky vedú všade (zdroj: Tomáš Benedik)
Úchvatná Kapadókia
Úchvatná Kapadókia (zdroj: Tomáš Benedik)

V Kapadókii okrem toho navštevujeme hrad Uçhisar rovnako vykresaný do kameňa. Vrcholom našej návštevy sa stáva podzemné mesto Derinkuyu, vybudované miestnymi obyvateľmi na ochranu pred vpádmi cudzích vojsk. Podzemné mesto je hlboké až 90 metrov a nechýbajú tu miestnosti pre obyvateľov, dobytok, ale aj mníšsky kláštor, kostol a cintorín. Labyrint chodieb je úchvatný a je až neuveriteľné, že tu žilo niekoľko tisíc obyvateľov.

Mesto Ürgüp
Mesto Ürgüp (zdroj: Tomáš Benedik)
Hrad Uçhisar
Hrad Uçhisar (zdroj: Tomáš Benedik)
Chodby podzemného mesta Derinkuyu
Chodby podzemného mesta Derinkuyu (zdroj: Tomáš Benedik)
Podzemné mesto Derinkuyu
Podzemné mesto Derinkuyu (zdroj: Tomáš Benediky)

Yussuf - utečenec z Iránu

Z Kapadókie opäť smerujeme na juh do Adany. V meste Niğde stretávame Yussufa. Yussuf je čašníkom v miestnej čajovni a jeho angličtina je v Turecku vzácnosťou. Keď mu hovoríme o plánoch navštíviť Irán, odpovedá slovami: „Please don´t.“ Zisťujeme, že Yussuf je iránskym utečencom, ktorý podobne ako Hayder, ktorého sme stretli v Istanbule, čaká na pridelenie azylu. Yussuf síce pracuje, ale načierno a už štvrtý rok čaká, že odtiaľ môže vypadnúť. Jeho situáciu komplikuje vojna v Sýrii, lebo týchto utečencov vybavujú prioritne. Pýtam sa Yussufa, prečo sa do Iránu nemôže vrátiť. Yussuf vraví, že ak by sa vrátil do Iránu, popravili by ho. Patrí totiž k vierovyznaniu Bahaíov, ktorí sú v Iráne prenasledovaní. Yussuf vyrastal v Ománe, kam sa jeho rodina presťahovala práve kvôli perzekúcií. Keď však študoval na Filipínach, jeho rodičom a sestre v Ománe zrušili povolenie na pobyt a museli krajinu opustiť. V Turecku požiadali o azyl a v priebehu roka ich presťahovali do Austrálie. Yussufa zastihol podobný osud, keď mu na Filipínach takisto zrušili povolenie na pobyt. Svoju rodinu nevidel osem rokov! Dúfa, že ju čoskoro uvidí v Austrálii.

Adana

V Adane nás hosťuje Müslüme a jej manžel Hüsseyin. Na couchsurfingu sú len krátko a my sme ich prvými hosťami. Müslüme je zdravotná sestra na protidrogovom oddelení v Adane a Hüsseyin pracuje ako pediater. Müslüme aj doma nosí šatku a nás zaujíma, prečo. Počuli sme už mnohokrát, že šatka sa stáva symbolom podporovateľov Erdoğana a že nosenie šatky v Turecku uľahčuje život a je akousi garanciou stability a pohodlia. Müslüme šatku nosí pre vierovyznanie a je vďačná, že Erdoğanova vláda nosenie šatky v školách a v práci opäť povolila. Pred vládnutím Erdoğana bolo totiž nosenie šatky v štátnych inštitúciách zakázané a Müslüme preto nemohla resp. nechcela študovať. V súčasnosti však kritizuje vládnutie Erdoğana, ktorý si posilňuje politický vplyv a postupne prenáša všetky právomoci na seba. Koho ale voliť, ak tu neexistuje riadna opozícia? Müslüme a jej rodina nie sú typickou rodinou, akú sme v Turecku väčšinou stretli. Narozdiel od ostatných, Müslüme má veľké deti a spolu s Hüsseyinom pre ne chcú čo najlepšie vzdelanie. Celá ich rodina žije v Turecku. Preto sa im ani nečudujem, že chcú mať istotu v práci a kľudný život.

Adana
Adana (zdroj: Tomáš Benedik)
Adana kebab
Adana kebab (zdroj: Tomáš Benedik)

Samotné mesto je centrom pestovania citrusových plodov a neoplýva historickými pamiatkami. Aj keď ich nevidno, sýrski utečenci tvoria veľkú časť obyvateľstva a miestne trhy a jedlo majú nádych Blízkeho východu. Od Adany na východ zároveň začína byť problém nájsť si prácu, pretože sýrski utečenci sú ochotní pracovať za podstatne menej peňazí. Väčšina mladých ľudí preto odchádza.

#https://www.theguardian.com/world/2015/dec/06/russian-serviceman-with-shouldered-rocket-launcher-seen-on-bosphorus

Tomáš Benedik

Tomáš Benedik

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  60
  •  | 
  • Páči sa:  8x

S cestovaním som začal keď som mal 16 a vybral som sa spolu s otcom do Dánska a naspäť sám cez Interrail. Odvtedy ma to už nepustilo. Každú voľnú chvíľu a našetrené euro som vrazil do cestovania.Väčšinou to bolo na Ukrajinu, neskôr aj Moldavsko a Balkán, alebo tam, kde som našiel najlacnejšiu letenku. Po tom, ako som začal pracovať, som mal síce viac peňazí, ale dvojtýždňová dovolenka mi už nestačila. Po dvoch rokoch práce v zahraničí som dal výpoveď a spolu s priateľkou Mirunou sme si začali plniť cestovateľské sny: Cestu okolo sveta. Začali sme 2. Augusta 2017 a na ceste plánujeme byť asi 1,5 roka. O všetkom, čo sa nám počas cesty prihodí, budem písať tu. Zoznam autorových rubrík:  Cesta okolo svetaCesta júžnym BalkánomSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

138 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
reklama

SME si všimli

Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty

Vladimír Benčík

Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty

Príbeh ako z thrilleru - CIA na diaľku odhalila polohu Archy zmluvy

  • 4. apr
  • Páči sa: 19x
  • Prečítané: 1 140x
  • 1
Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka

Jozef Foltýn

Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka

Marek Glodič bol ten najslušnejší človek akého som v živote stretol

  • 3. apr
  • Páči sa: 131x
  • Prečítané: 3 593x
  • 4
Včelárske tradície a zvyky na Slovensku

Matúš Radusovsky

Včelárske tradície a zvyky na Slovensku

Bohaté včelárske tradície Slovenska – od historických postupov po súčasné metódy odovzdávané z generácie na generáciu.

  • 26. mar
  • Páči sa: 7x
  • Prečítané: 421x
  • 0
O Západnom brehu...

Dávid Polák

O Západnom brehu...

...alebo o Judei a Samárii, ako tomuto územiu niektorí hovoria, sa veľa rozpráva, ale oveľa menej naozaj vie.

  • 7. mar
  • Páči sa: 18x
  • Prečítané: 1 050x
  • 2
John Portasik (Ján Portášik) - Príbeh (ne)obyčajného človeka

Miloš Majšík

John Portasik (Ján Portášik) - Príbeh (ne)obyčajného človeka

Životný príbeh chalana, potomka slovenských prisťahovalcov do USA, ktorý napriek svojej chorobe šiel za svojím cieľom.

  • 27. feb
  • Páči sa: 44x
  • Prečítané: 2 308x
  • 1
Hlava XXII v štátnom IT

Marcel Rebro

Hlava XXII v štátnom IT

Spolu s "katastrálnym vírusom" skvelá kombinácia ako stráviť pracovný deň v nekonečnom cykle

  • 17. feb
  • Páči sa: 107x
  • Prečítané: 2 172x
  • 2

Hlavné správy zo SME.sk

U.S. Steel Košice hlási rekordnú stratu. Jej manažéri sa stále spoliehajú na Japoncov
Čo sa nezmestilo na tlačovku Smeru o čurillovskej krvi (otázky a odpovede)

Peter Kováč a 1 ďalší

Čo sa nezmestilo na tlačovku Smeru o čurillovskej krvi (otázky a odpovede)

Prvý prieskum v ére transakčnej dane meria Smeru pokles.

  • 14h
Takto vyzerá politická objednávka: ako odpáliť nepriateľov (píše Nataša Holinová)
DSS-ky budú môcť investovať z 2. piliera do projektov na Slovensku

TASR a 1 ďalší

DSS-ky budú môcť investovať z 2. piliera do projektov na Slovensku

O novele rokovali poslanci v skrátenom konaní.

  • 2h
reklama
SkryťZatvoriť reklamu