Štruktúra zla

Písmo: A- | A+

Pred pár týždňami desaťtisíce ukrajincov protestovalo za spravodlivosť, zrušenie obmedzujúcich zákonov, korupcie a samozrejme za zabránenie asimilácie s Ruskom. Okrem toho odleteli svet obrázky, nad ktorými by sa mal každý zamyslieť.

Ako človek, ktorý chce byť vždy, všade a o všetkom informovaný, som dôsledne sledoval vývoj udalosti u východných susedov. Popritom mi neušli fotografie sídla,priam kráľovskej rezidencie ukrajinského prezidenta Janukoviča. Aj on patrí medzi elitu, skupinu "vyvolených". Zjavne mu nestačil štedrý prezidentský plat, on potreboval mať v dome drevené obloženie za 1.5 milióna eur, súkromnú zoo a ani nehovoriac o priestoroch, kde mohli vykonávať potrebu jeho domáci miláčikovia, ktoré boli luxusnejšie ako byty obyčajných ukrajincov. Pán Janukovič opustil štádium "obyčajného" komfortu a dostal sa do zóny ľudskej chamtivosti a nenásytnosti. Zóny, kde obyčajné veci strácajú zmysel a zmyslom života sa stávajú peniaze a majetok. 

Ukrajina ale nie je jediná krajina, kde sa nájdu títo financiami poblúznení ľudia. Netreba ani odchádzať zo Slovenska, tých tam "hore", nadriadených nad všetkými, máme dostatok. Stačí sa pozrieť do vlády a parlamentu. Na popredných miestach ľudskej zloby, už spomínanej chamtivosti a nenažranosti sa nachádza aj pán premiér, dúfajme že nie budúci prezident. Doteraz nám nepovedal, či bol v byte, kde sa bral mnohomiliónový úplatok. Ale aby som nebol zlý, všetci naši doterajší premiéri robili to isté a vytvorili snáď už národnú tradíciu, že ak sa dostanú ku mastnému hrncu, priam korytu, sú z nich prasce.

Tento luxusný život síce nesie so sebou pár problémov, napríklad si treba dávať pozor, kde a kedy nosíte na ruke drahé, dehonestujúce hodinky, aj tak sa čudujem, čo týchto ľudí motivuje žiť tak, ako žijú. Vážne musia byť takí posadnutí veľkosťou svojho konta? Vážne necítia zodpovednosť za tento štát? Naozaj by nemali radosť z toho, keby mohli viesť Slovensko po dobrej ceste? Vedia sa ešte tešiť z obyčajných vecí? Hovorí im niečo krása prírody, západu a východu Slnka, priateľstva, dohody, víťazstva, prehry, zrady, odpustenia? Ťažko odpovedať, možno by to zvládol Sigmund Freud
, ja si netrúfam. Iní lekári by nám snáď tiež mohli odpovedať, predpokladám, že na tele týchto ľudí by ich zaujala krivá chrbtica a známky poruchy správania zvanej sociopatia. Nič necítiť, nemať žiadnu zodpovednosť. Len tak si viem vysvetliť ich nezáujem o štát a antipatiu voči ľuďom.


Napriek tomu ma zaráža, prečo si nepostačia s platom, ktorý legálne dostávajú. A že nie je skromný. Stále však musia byť tými parazitmi, ktorí nás ochudobňujú, okrádajú a berú nám vízie, pozitívne predpoklady do ďalšieho života. Berú nám nádej, že niekedy bude tento štát fungovať tak ako má, že bude slúžiť nám, a nie im a mi budeme môcť byť hrdí na Slovensko. Môžu sa povyšovať koľko chcú, pre mňa sú však stále, z vyššie uvedených dôvodov, tí menejcenní a podradní. Lebo ľudia, ktorí dokážu vnímať krásu okolo seba, sú v skutočnosti tí bohatí.

Skryť Zatvoriť reklamu