Robia šaty človeka?

Písmo: A- | A+

Šaty robia človeka - zľudovelé slovné spojenie, ktoré pozná snáď každý z nás. Ale skrýva sa za ním aj niečo viac? A má vôbec pravdu?

Na začiatok fiktívna situácia - muž v otrhaných šatách, obklopený miernym zápachom a špinavými topánkami s rozviazanými šnúrkami sa zúčastní pracovného pohovoru. O dve minúty odchádza z budovy v stave, v akom bol aj predtým - nezamestnaný. A teraz fiktívna situácia č. 2 - slušne oblečený muž sa tiež uchádza o prácu. O dve minúty vychádza z budovy s tým, že približne pred 30 sekundami si potriasol rukou s vedúcim a podpísal pracovnú zmluvu.

V predchádzajúcich ukážkach sa dá vidieť jednu z funkcii odevu - spraviť dobrý dojem. A o čo ide v dnešnom svete viac ako o dobrý prvý dojem. Rovnako ako oblečenie, ktoré ho utvára, nám nepovie nič bližšie o človeku, maximálne ak to, že chápe spoločenské konvencie a vie, kde a kedy sa ako obliekať. Práve prvky "kde a kedy" sú dôležitým aspektom - veď ako by to vyzeralo, keby prezident prišiel na zahraničnú konferenciu v havajskej košeli. No dobre, tomu nášmu už ani odev nepomôže, ale nie nadarmo sa hovorí o výnimke potvrdzujúcej pravidlo. Práve preto nevidíme v banke chodiť zamestnancov v šľapkách, ľudí starajúcich sa o čistotu mesta v saku a úradníkov v teplákoch. Naproti tomu doma, kde na tom viacmenej nezáleží, môže aj taký bankár uznávať módu zvanú "vdušnosť" - teda nemať na sebe žiadne oblečenie. Ale pozor na zvedavú susedku stojacu s ďalekohľadom v rukách pri okne v protiľahlom činžiaku.

Z predchádzajúcich situácii je jasné, že oblečenie zaraďuje ľudí - podľa ich odevu môžeme usúdiť, asi aké majú povolanie. Samozrejme, nie vždy to musí fungovať. A takisto nám oblečenie nepovie nič viac o danej osobe, jej vlastnostiach a povahe. Ten muž v otrhaných šatách na začiatku textu mohol byť zodpovedný človek plniaci si povinnosti, človek ktorý by vykonával svoju prácu - aj keď to na Slovensku pri nízkych platoch vyznie čudne - s láskou. Pritom ten druhý, slušne oblečený, mohol byť flákačom. Výrok "šaty robia človeka" je teda pravdivý len z časti - môže povedať, že určitá osoba chápe spoločenské konvencie, môže nám odhaliť, aký má vkus a zmysel pre módu, rovnako tiež naznačiť, akú prácu vykonáva. Ale to, aký je človek v skutočnosti  už oblečenie neprezradí. Veď aj taký Al Capone chodil oblečený slušne.

Skryť Zatvoriť reklamu