
,,Áno, táto galéria je môj splnený sen," povedal mi v rozhovore po vernisáži pán Ivan Ladziansky ml., zakladateľ Schemnitz Gallery. Už od r. 1999, keď za rodinným obchodíkom, Diela a Dielka slovenských výtvarníkov, objavil krásne pivničné klenby sa pohrával s myšlienkou vytvoriť v pôsobivých historických priestoroch modernú galériu súčasného umenia. Ale všetko potrebuje svoj čas. Aj dobré myšlienky zrejú ako víno a čakajú na ten správny okamih, na stretnutie tých správnych ľudí. Dnes už ťažko povedať, či to bola šťastná náhoda, alebo riadenie samotného osudu, keď sa prvýkrát stretol s Michelom de Maulne, ktorý práve v Banskej Štiavnici realizoval svoj veľký sen o spojení národov, kultúr a vierovyznaní prostredníctvom umenia. Spoločne s Filipom Ondrišom zriadili v rámci festivalu Capalest dočasnú galériu v Joergesovom dome, kde usporiadali štyri, divácky veľmi príťažlivé výstavy diel slovenských a francúzskych výtvarníkov. Po prvých skúsenostiach a úspechoch sa rozhodol prijať ponuku Mgr. Martina Macharíka a zriadiť súkromnú predajnú galériu nad reštauráciou Monarchia v bývalom Senensisovom dome. V úvode spomínaná prvá výstava predstavuje diela fotografa Alberta Marenčina a akademického sochára Milana Lukáča.
,,Schemnitz Gallery je galéria otvorená srdcom, aj dverami, ľuďom otvoreným vnímať krásu, objavovať pomyselné hranice, v ktorých sa umenie pohybuje a otvorene o tom komunikovať.
Dôležité sú pre nás deti, mladá generácia, Skúsenosti zo sveta hovoria o tom, že deti sú od malička v galériách a učia sa vnímať umenie, čo nie je možné cez holé fakty, ale rozhovormi o tom, čo vidia a cítia pri pohľade na umelecké dielo." doplnil zaujímavý rozhovor pracovník galérie Ivan Lukáč. ,,Symbolické vstupné je pre deti do 6 rokov zdarma, od 6-15 rokov 50 centov, pre dospelých 1,50, ale ak príde rodič spolu s dieťaťom, za každé dieťa dostane zľavu. Otváracie hodiny plánujeme prispôsobiť záujmu návštevníkov, prevažne popoludní a večer, alebo po telefonickom dohovore. "
O tom, na čo sa môžu návštevníci galérie tešiť v budúcnosti nám pán Ladziansky povedal: ,,My sa pokúsime priniesť to najlepšie z domova, aj zo zahraničia. Podotýkam, že výstavy budú opäť predajné. Žiaľ, na Slovensku ešte funguje v umeleckých kruhoch akési vyčleňovanie a bohorovné vyhlasovanie ,,my sme tí praví". Nezabúdajme, že umenie je hľadačská a individuálna záležitosť. To, ako obraz človeka osloví je omnoho dôležitejšie, než vyjadrenia kritikov a kunsthistorikov. Chceme predstaviť diela a umelcov osobne, aj prostredníctvom videoprojekcie Mareka Janičíka, pretože poznať a pochopiť dielo znamená poznať a pochopiť myšlienky tvorcu."
Predajná výstava Alberta Marenčina a Milana Lukáča. potrvá do 15. septembra 2013 a okrem vystavovaných diel ponúka exkluzívnu kolekciu 13 potlačí originálnych koláží Alberta Marenčina s názvom Trinásť do tucta, z ktorej bolo v r. 2013 vyrobených iba 13 setov.