Najnovšia prognóza predstavuje veľmi pozitívne čísla nie len pre Slovensko, ale aj pre celú Európsku úniu. Prvýkrát od roku 2007 by mali rásť všetky krajiny únie. Čo sa týka našej krajiny, pozitívne vyhliadky majú čísla týkajúce sa inflácie, rastu HDP a deficitu verejného rozpočtu. Aby som však bol objektívny, je nutné spomenúť, že hrubý verejný dlh narastie na 54,9% v roku 2015 a 55,2% v roku 2016 . Je však veľmi dobré, že ostatné ukazovatele držíme v norme, lebo verejný dlh by sme v opačnom prípade nedokázali znížiť ani v budúcnosti. Okrem toho je stále možnosť vylepšiť čísla, ktoré nám v tejto oblasti pripisujú.

Prognóza medziročného rastu pre EÚ je 1,7% a pre eurozónu 1,3%. Slovensko rastie tradične rýchlejšie. Predpoklad pre rok 2015 je 2,5% a pre rok 2016 dokonca 3,2%. Vyhliadky rastu sú však ovplyvnené investičným prostredím a nezamestnanosťou. Investičné prostredie na Slovensku nie je považované za dobré, čo vyhliadky rastu pre našu krajinu jednoznačne obmedzuje. Jedným dychom však treba dodať, že investičné prostredie sa postupne zlepšuje, čoho dôkazom sú aj samotné narastajúce čísla rastu HDP.
Nezamestnanosť v EÚ dosiahne v roku 2015 9,8 %, v eurozóne 11,2%. Na Slovensku bude nezamestnanosť vyššia ako v eurozóne a v EÚ. Predpokladá sa, že v roku 2015 budeme mať 12,8% nezamestnaných. Na prvý pohľad sa zdá, že sú naše čísla katastrofálne. Treba si však pripomenúť, že nezamestnanosť na Slovensku postupne klesá. V roku 2013 nezamestnanosť dosahovala 14,2%, zatiaľ čo pre rok 2016 sa predpokladá 12,1% nezamestnaných. Tieto čísla ukazujú, že reformy na trhu práce mali zmysel a prinášajú určité hmatateľné výsledky.
Deficit verejného rozpočtu bol na Slovensku dlhodobým problémom. Dnes však môžeme skonštatovať, že vďaka vydarenej konsolidácii sú naše čísla v tomto ukazovateli veľmi dobré. Pozitívne vyhliadky nám pripisuje aj táto prognóza. V eurozóne bude deficit dosahovať 2,2% pre rok 2015 a 1,9% pre rok 2016. Na Slovensku deficit poklesne v roku 2015 na 2,8% a v roku 2016 dokonca na 2,6%. Naše čísla sú síce vyššie ako v eurozóne, ale sú v norme a v rámci EÚ určite nepatríme k zle hospodáriacim krajinám. Náš deficit nedosahuje vysoké číslo a bude klesať - tento fakt je pre nás v tomto momente podstatný.
Miera inflácie na Slovensku a v EÚ bude nízka. Dôležité je, že už by sme nemali dosahovať defláciu, ktorá môže mať veľmi negatívny dopad na ekonomiku. Inflácia v EÚ v roku 2015 bude 0,2 %, v roku 2016 1,4%. Na Slovensku dosiahneme veľmi podobné čísla: v roku 2015 bude inflácia 0,4% a v roku 2016 1,3%.
Na záver je potrebné skonštatovať, že sa naše vyhliadky ani zďaleka nepribližujú k tzv. "magickému štvoruholníku", ktorý predstavuje tradičné ciele hospodárskej politiky a ich ideálne hodnoty. Veľkým problémom naďalej ostáva nezamestnanosť. Preto je veľmi dôležité, aby náš pracovný trh vytváral nové pracovné miesta. Vláda má na výber nástroje, ktorými to môže dosiahnuť. Reforma bola prvým a nevyhnutným krokom k tomu, aby sa naša nezamestnanosť blížila k číslam, na ktoré sa dá pozerať. Vo všeobecnosti táto prognóza vyvracia skeptické tvrdenia niektorých politikov.