Dajme si budíček, Európa!

Často sa otvorene zamýšľam nad tým, kam vývojom nášho zmýšľania z bezpečnostného hľadiska smerujeme a v koho záujme si osvojujeme ultramoderné myšlienky a to bez akéhokoľvek zamýšľania sa nad následkami.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)

Dnešný ideologický mainstream škodí spoločnosti v Európe. Je to vlastne záver, ktorý vyslovujem hneď na začiatku a to pre lepšie pochopenie toho, čo nasleduje. Naše zmýšľanie nás totižto momentálne privádza do menšej bezpečnostnej záhuby. Ak sa pozrieme na spoločnosť z racionálneho pohľadu, zistíme, že sa do nás rôzne autority a médiá snažia vtlačiť pár jednoduchých myšlienok. V prvom rade „musíme“ brať západ ako vzor a návod pre modernú existenciu. Všetko čo je západné, je pokrokové, no naopak, slovo východ pre drvivé množstvo mladých ľudí znamená nepokrokovosť, starodávnosť a najmä komunizmus. Na ekonomických školách sa ďalej učíme, že všetko kapitalistické je dobré a všetko, čo sa snaží nemyslieť len na čísla, ale aj na sociálnu stránku spoločnosti, je neefektívne a hlúpe. V poslednej dobe nám naviac z extra moderného západného kapitalistického sveta chodia „príkazy“ byť otvorenou krajinou a to aj za cenu bezpečnosti vlastných občanov, čo je naozaj absurdné.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

A tak sa nachvíľu pristavme pri migračnej politike. Z môjho pohľadu sme krajinou, ktorá je v pozícii, kedy má pomáhať slabším... ale pustiť si výrazne odlišnú kultúru na územie európskej krajiny, to mi príde ako samovražda. Sú aj oveľa bezpečnejšie a podľa môjho úsudku múdrejšie cesty. Inak povedané: treba riešiť príčinu a zmierňovať následky. Ak konflikty, ktoré spôsobujú príliv migrantov nebudú vyriešené, tak sú nejaké kvóty len kozmetickou úpravou a viac menej náplasťou pre oči verejnosti. Málokto si však uvedomuje, že v prípade konfliktov, pred ktorými utečenci utekajú, si treba zodpovedať niekoľko základných otázok: Kto je menšie zlo a s kým treba tým pádom spolupracovať? Koľko sme ochotní investovať do mieru v inej časti sveta? Ak NATO odmieta konať, prečo nevytvoriť armádu EÚ presne na takýto druh misií? Prečo NATO nechce konať (muselo by obnoviť svoj článok 5, avšak to pri troške chcenia až také náročné nie je)? Je demokracia uchopiteľná v niektorých kultúrach? (ja si myslím, že nie).

SkryťVypnúť reklamu

Problémom a zároveň odpoveďou na veľa nezodpovedaných otázok vyššie je komplikovaná pozícia Ruska... vlastne pozícia, do ktorej ho západ v očiach verejnosti stavia. Namiesto toho, aby sa veľké krajiny spojili proti terorizmu, tak riešia svoju vzájomnú nepriazeň cez rôzne oblasti vrátane športu, čo je naozaj neokázalá hanba. Ak chce západ bojovať proti terorizmu, prečo preboha rieši Rusko a nie terorizmus? A ak už tomuto veľkému západu nestačia hlasné budíčky v podobe atentátov, tak čo ho postaví z hlbokého spánku spôsobeného americkou uspávankou?

Vyskúšajme však veriť, že celkom dobré postoje V4 k momentálnym európskym bezpečnostným problémom začne zdieľať viac krajín a že Merkelová už nebude ľudí vítať, ale odprevádzať. Inak sa tento príbeh asi veľmi pozitívne neskončí... tí múdrejší to vedeli už na začiatku, tí druhí to zisťujú až dnes... tretia kategória je logicky najkritickejšia a ešte stále veľmi rozšírená. 

Robert Bestro

Robert Bestro

Bloger 
  • Počet článkov:  44
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som človek zaujímajúci sa o verejné dianie. Zaoberám sa hlavne bezpečnostnou a hospodárskou politikou. Vo voľnom čase sa venujem futbalu, konkrétne trénerskej a hráčskej práci. Licenciu mám udelenú od SFZ v rámci programu, ktorého garantom je UEFA. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,079 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

767 článkov
Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu