Prekvapila ma však okamžitá rekcia niektorých médií po tom, ako premiér Fico v rozhovore pre britský Financial Times povedal, že by v amerických voľbách volil Trumpa.
Americký miliardár je jednou z najkontroverznejších tém súčasnosti. Málokto si ale uvedomuje, že Američanom vzhľadom na mená kandidátov už dnes neostáva nič iné, len voliť menšie zlo. A to menšie zlo môže byť iné pre Európana ako pre Američana. Je vidno, že väčšina svetových médií je naklonená súčasnému „establishmentu“ a postupne stupňuje nápadité nabádanie ľudí k tomu, aby v prípade, že majú v USA právo voliť, volili Clintonovú.
Trump má svoje slabiny, ktoré súvisia najmä s jeho minulosťou. Uverejnených bolo pár vyjadrení dešpektu voči ženám a rôznym menšinám žijúcim v USA. Jeho príchodom by sa pravdepodobne aj trochu zhoršil vzťah s Mexikom, možno aj s Kubou. Povedzme si však pravdu, v medzinárodnej politike smerom na Európu by naopak nebol najhorším signálom. Ak sa bavíme o tej čiernej minulosti Trumpa, tak povedzme aj B a rozprávajme sa o čiernej minulosti Clintonovej. Chce mi snáď niekto povedať, že jej ministrovanie na ministerstve zahraničných veci USA bolo úspešné? Uvedomme si, že aj vďaka nie práve najlepšie zvolenej zahraničnej politike počas jej pôsobenia sa vytvoril slušný priestor na upevnenie moci Islamského štátu na strednom východe. Zároveň vzhľadom na jej vyjadrenia smerom k Rusku pochybujem, že by sa nedobré vzťahy týchto dvoch mocností mali zlepšiť – pokiaľ bude Clintonová v úrade. Myslíte si, že tieto zlé vzťahy svetu prospejú? Ja nie. Trump bol naopak jediný z tohtoročného širšieho spektra kandidátov, kto vyjadril ochotu spolupracovať s Ruskom v boji proti terorizmu a proti konfliktom, ktoré vytvárajú mimo iného aj migračnú krízu v Európe. Už len toto je dôležitý faktor a zároveň oblasť, na ktorú má určite zdravší pohľad ako Clintonová – pri tom je to tak veľmi esenciálna otázka.
Na mieste je teda otázka, že prečo má Clintonová takú veľkú podporu medzi médiami. Žeby za tým bolo niečo iné, ako len obyčajné sympatie novinárov? Pre zachovanie kľudu túto otázku ponechám len v rečníckej rovine. Ďalej sa stále častejšie hovorí o ruskej propagande na Slovensku a o ruskom vplyve na americké voľby. Každý triezvy človek si vie sám odpovedať na otázku, že či v médiách a prechádzajúc sa po ulici vníma americkú, alebo ruskú propagandu a taktiež si vie každý triezvy človek sám odpovedať na otázku, že či je v prípade starania sa do záležitosti iného štátu USA len obeťou, alebo aj celkom rozsiahlym páchateľom.
Niet sa teda čo čudovať, že si premiér pri priamej otázke vybral skôr Trumpa. Úprimne, urobil by som na jeho pozícii to isté a to sa zas až tak často s jeho stanoviskami nestotožňujem. Tu sa však jedná o to, či sa rozhodujeme podľa mienky médií, ktorá nemusí byť čistá, alebo podľa záujmov SR a EÚ, na ktoré máme síce mnohokrát odlišný názor, ale vyhrotené vzťahy USA a Ruska si predpokladám nikto z nás nepraje.