Keď som išiel 8.novembra 2016 okolo 23:00 spať, v televízii hovorili analytici a relatívne malých šanciach Trumpa a o prieskume, ktorý predpovedal 90% šancu na víťazstvo Clintonovej. Nuž, skúsenosť, ktorú sme na Slovensku nadobudli po prerazení ĽS-NS do parlamentu teraz zažívajú aj občania USA. Už len ten fakt, že akým vyrovnaným súperom dokáže byť v realite Donald Trump je šokujúci, keďže sa médiá snažili navodiť dojem, že Clintonová je podporovaná masovejšie. Sledoval som to celý včerajšok, pri čom 90% oslovených ľudí hovorilo, že volili Clintonovú. Trošku zvláštna štatistika, keď si uvedomíme, že Trump mal tých voličov možno aj viac. Ak Trump vyhrá voľby, preukáže sa naviac ďalšia neschopnosť predvolebných prieskumov. Ich dosť výrazná nepresnosť sa začína prejavovať vo viacerých štátoch, čo len podporuje domnienku, že sú ovplyvňované. Dnes, niečo okolo 5:00 ráno, som sa zobudil so správou, že Trump vyhral na Floride – hovorím si: „wtf, wow“.
Netajím sa tým, že by som sám v týchto voľbách volil Trumpa. Nie kvôli tomu, že to nie je politik – to sú pre mňa veľmi chabé argumenty. Skôr mám pocit, že ak sa bude politika USA vyvíjať dlhodobo v takom kurze ako doteraz, nebude to dobré ani pre Američanov, ani pre Európanov. Jedná sa najmä o často naozaj nezodpovednú hospodársku politiku krajiny, najmä pokiaľ ide o kroky inštitúcii v jej monetárnej časti. Áno, práve FED robí v poslednej dobe naozaj veľké množstvo chýb, ktoré negatívne vplývajú na USA aj okolie – a tým nemyslím len geografické okolie. Zmena súčasného establishmentu by teda bola celkom logická, pokiaľ si ľudia dostatočne uvedomujú aktuálne problémy USA.
Otázne stále je, či dokáže byť Trump dostatočnou odpoveďou na problémy najvplyvnejšej krajiny sveta (aspoň z oficiálneho hľadiska). Pokiaľ sa na to však pozerám očami voliča v USA, ten si asi hovorí: radšej nejaká zmena ako žiadna. Obamovo špacírovanie sa okolo Clintonovej tento jeho argument len posilnilo a dvihlo ho to z kresla a nasmerovalo do volebnej miestnosti. Ráno spolupracovník TA3 v USA skonštatoval, že spoločnosť nerozdeľuje Trump, ale skôr Obama, čím poprel mýtus, ktorému verí väčšina Európy.
Ani v tomto momente si netrúfam na 100% skonštatovať, že kto nakoniec bude novým prezidentom USA, veď v prípade remízy (aj keď to je málo pravdepodobné) ním môže byť niekto úplne iný. Ak sa ním však stane Trump, zobudili sme sa do inej mapy sveta – len čas by však ukázal, či je lepšia, alebo horšia.