Médiá sa tento týždeň mimo množstva iných zaujímavostí sústredili aj na odhalenie financovania IS zo slovenského prostredia. Slovenský rezident sýrskeho pôvodu mal financovať IS a v prípade, že sa toto podozrenie ukáže ako pravdivé, sme pravdepodobne svedkami chyby v migračnej politike. Ak by sa však migračná politika vyvíjala tak, ako nám chcela „odporučiť“ EÚ, situácia by bola ešte horšia.
Z vedeckého hľadiska je tento prípad zaujímavý najmä preto, lebo spája organizovaný zločin s terorizmom – teda ak sa deje tak ako je oficiálne popísaný. O spojení týchto dvoch bezpečnostných fenoménoch sa v bezpečnostných štúdiách diskutuje už dlhšie, avšak teraz by sme mali veľmi vzácny prípad rovno na Slovensku. Sýrčan mal totižto IS financovať z neoprávnene nadobudnutých nadmerných odpočtov DPH, čím sa dopustil daňového podvodu. Daňový podvod je jedným zo základných nástrojov ekonomického organizovaného zločinu, ktorý je v dnešnej dobe v strednej Európe veľmi rozšírený. Pojem terorizmus v tomto kontexte asi predstavovať netreba, aj keď definovať ho je ťažké aj pre tých najväčších odborníkov.
Je rozumné, že sa minister k živému prípadu bližšie nevyjadruje, lebo by tým mohol narušiť bezpečnostné prostredie – najmä keď sa jedná o tak závažný prípad. Osobne som však zvedavý, čo v prípade preukázania pravdy povie pán prezident a ďalší ľudia, ktorí by uvoľnenejšiu migračnú politiku napriek opačnému názoru väčšiny prijali.
Aj napriek tomu, že je pre nás podobný prípad niečím novým, sa čoraz častejšie stretávame s podobnými podozreniami naprieč demokratickými krajinami. Kto zlyháva? Prečo tu zaznamenávame rastúci trend? Čas nám odpovie, len dúfam, že včas.