Vláda by mala urýchlene zo zdrojov operačného programu Voda delimitovať finančné prostriedky priamo na samosprávy, obce a mestá a následne organizačne a prísnou kontrolnou činnosťou zastrešovať protipovodňové aktivity. Následne, cez verejnoprospešné práce a aktivačné činnosti občanov by obce a mestá čistili korytá vodných tokov tak, aby boli priebežne udržiavané v zabezpečenom a odolnom stave.
Zoberme si len prípad Handlovky, kde sa v priebehu pár hodín zdvihla hladina na dvojnásobok. Miestni obyvatelia pritom opakovane upozorňovali, že 25 rokov Povodie Váhu ako správca neudržiava prietok tejto rieky. Ak by to bolo v kompetencii mesta, spolu s finančným pokrytím, nič také by sa nestalo.
Opakovane v súčasnosti hrozí tento problém aj na východnom Slovensku, špeciálne v Košickom kraji. Hornád minulý rok tvrdo pohrozil v obciach ako je napríklad Čaňa a v mestských častiach Košice Džungľa a Košice Krásna, kde nás od hrozivej mimoriadnej udalosti delilo len pár centimetrov. Hrádze v mestskej časti Košice Džungľa sa napriektomu dodnes nikto ani nedotkol.
Vláda SR by preto mala urýchlene komunikovať s dotknutými mestami a obcami a delimitovať potrebné financie. Inak môže dojsť k ďalšej, ale už nie nepredvídanej povodňovej katastrofe...