5 tipov ako premeniť predvianočný stres

Hoci ešte vonku prevládalo takmer jarné počasie – je tu advent. Čas pokoja, radosti, príprav na Vianoce. Pre mnohých a aj pre mň predovšetkým obdobie, kedy sa vnútorne pripravujeme na príchod Spasiteľa a zamýšľame sa, aký bol celý tento rok, či sme splnili a dosiahli všetko to, čo sme si predsavzali. Zároveň si píšeme nové ciele na rok 2014.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Pred tromi dňami som sa zúčastnil jedného seminára a počas obednej prestávky som na obed nešiel do hotelovej reštaurácie, kde sa konal seminár, ale obedoval som v jednom nákupnom centre v Bratislave.

To, čo som tam mal možnosť vidieť, nemalo nič spoločné s hospodárskou krízou. Ľudia do seba narážali s nákupnými košíkmi a okrem toho, že každý obchod „praskal vo švíkoch“, som mal problém nájsť miesto v reštaurácii. Všetci sa ponáhľali a narážali do seba. Žeby predvianočný zhon a stres?

Tu je 5 tipov, ako premeniť predvianočný stres na pohodu a ako to celé zvládnuť.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

1. Negruntujte len pred Vianocami.

Vianoce pre mnohých znamenajú predovšetkým dôkladné čistenie, luxovanie, umývanie všetkého možného aj nemožného, čo sa v byte , v dome nachádza. Čo tak si rozplánovať upratovanie na malé kúsky? Napríklad jeden víkend okná, druhý víkend záclony a postupne rozplánovať upratovanie tak, že posledný víkend pred Vianocami už budete venovať len baleniu darčekov alebo posledným dekorovaním bytu či domu. Ideálne by bolo stráviť ho niekde na vianočných trhoch s priateľmi pri dobrom punči.

2. Navarte vianočný punč a pozvite priateľov.

Každý máme množstvo povinností, niekto dokončuje a uzatvára rok vo firme, niekto poslednú DPH, iný zase okrem upratovania, nakupovania a pečenia má aj malé deti. Pokiaľ ste na to sama a ešte k tomu máte doma aj malé detičky, ktoré Vás v čase, keď vy chcete piecť alebo upratovať volajú na sánkovačku, mám pre Vás ďalší tip. Navarte punč, pozvite bezdetné priateľky, pustite si koledy a pri debatovaní a popíjaní punču si podeľte úlohy tak, aby ste čo najrýchlejšie mali upratané alebo napečené. Čím viac rúk, tým rýchlejšie to budete mať hotové a môžete ísť s deťmi na guľovačku.

SkryťVypnúť reklamu

3. Zháňate adventný veniec?

Zajtra máme 2. adventnú nedeľu a Vy ešte len zháňate adventný veniec? Včera mi písala jedna priateľka, či nemám nejaký tip na adventný veniec.

Čo tak šikovné ruky pani domácej? Na internete, v TV, v každom časopise je množstvo návodov, ako si urobiť adventný veniec doma. Základom je čečina, napichaná do namočeného florexu, ktorý postavíte na nehorľavý podnos, sviečky si kúpite podľa vlastného gusta, pridáte nejaké ozdoby, ktoré nájdete v pivnici medzi vianočnými ozdobami, a veniec je hotový. Navyše ušetríte niekoľko eur, ktoré môžete použiť na nákup iných vecí, ktoré sú potrebné na Vianoce.

SkryťVypnúť reklamu

4. Máte stres z pečenia?

Každá gazdiná má doma niekoľko druhov koláčov, zákuskov, medovníkov. Ako to všetko stihnúť popri iných povinnostiach? Áno, môžete si aj kúpiť hotové v obchode, ušetríte čas, doma budete mať čisto, ale to nemá s adventom nič spoločné. K adventu určite patrí domáce pečenie. Niet nad domáce medovníky, vanilkové rožky, ktoré rozvoniavajú po celom dome. Navyše robte to formou zábavy. Napečte medovníky a nechajte deti, nech si ich ozdobia. Pustite si pri tom vianočné koledy a urobte si rodinnú atmosféru. O tom je advent.

5. Zháňate darčeky? Buďte originálni.

Radi háčkujete, štrikujete? Máte talent na maľovanie? Každý darček poteší, ale niet nad ručne vyrobený darček. Napríklad, ak rada štrikujete, uštrikujte šál. V tejto zime nielen poteší, ale najmä zahreje J Ak máte talent na maľovanie, namaľujte pekný obraz. Buďte originálni!

SkryťVypnúť reklamu

Niet dôvodu na stres. Nikam Vás neposunie. Je to o Vašom postoji a presvedčeniach. Ak si spájate Vianoce so stresom, nikdy si Vianoce nevychutnáte.

U nás doma je advent časom, kedy nám doma vyhrávajú koledy, pečú sa medovníčky a zdobí dom.

Počas ADVENTU sa stretávame, či už rodina, alebo priatelia a prežívame to hlavne po duchovnej stránke. Rozvoniava celý príbytok od všelijakých dobrôt, zdobí sa stromček a pomaly sa pripravujeme na nový rok a spolu s ním aj na nové ciele. Verím, že máte nádherný advent a že ho prežívate v kruhu svojich najmilších a bez stresu. Vianoce sú o pokoji a radostnom očakávaní narodenia nášho Spasiteľa.

Želám Vám pekný advent!

Pokiaľ sa Vám tento článok páči, kliknite na “Páči sa mi”, alebo ho zdieľajte so svojimi priateľmi. Ďakujem

Alebo navštívte moju stránku www.peterbetyar.com, kde najdete viac článkov.

Peter Betyár

Peter Betyár

Bloger 
  • Počet článkov:  6
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Inšpirujem ľudí, aby využívali ich jedinečný potenciál a dosahovali v živote úspech a prosperitu vo všetkých oblastiach. Som certifikovaný kouč osobného rozvoja a NLP practitioner. Finančné vzdelávanie a osobný rozvoj je mojim životným poslaním a preto budem rád, ak vás moje články v živote posunú alebo inšpirujú. Zoznam autorových rubrík:  Osobný rozvoj a finančné IQSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
SkryťZatvoriť reklamu