Aby sa o tom vedelo.....

Najprv som mala v pláne písať len o skupine mladých odvážnych ľudí , nedávno som však dočítala jedinečnú Orwellovu knihu 1984 a nemôžem si pomôcť......tie súvislosti.... Predpokladám, že na konci tohto článku si mnohí povedia: „Moja, a čo si ty myslíš, že si objavila Ameriku?!". Nemyslím. To čo ma udivuje a nad čím žasnem nie sú súvislosti samotné, ale skôr tá ich priehľadnosť, tá ich očividnosť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (13)

Neprekvapilo by ma, ak by sa všetci čo 1984 čítali zhodli na tom, že je maximálne nadčasové. Napísane v rokoch 1948-49, mi v mnohých okamihoch pripomínalo fungovanie dnešnej spoločnosti...Veľký brat ťa sleduje, jeho oči teda veľké čierne obrazovky prenasledujú každý tvoj krok, len veľmi zriedka je možné uniknúť, jeho uši počujú všetko, čo i len trochu hlasnejší zvuk je možné zachytiť v tráve ukrytým mikrofónom. Bez výnimky, každá aj najmenšia odchýlka od bežného „normálneho“, ale najpodstatnejšie, želaného spôsobu myslenia, musí byť už v zárodku eliminovaná a potlačená ako semienko hrozby rozvratu.Spoločnosť je postavená na nevedomosti, lži, strachu a nenávisti.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Je jasné, že mi to musí niečo pripomínať, samozrejme, neberte ma doslovne, súčasnosť ešte nie je, našťastie, natoľko beznádejná.Upodozrievam Orwella, že jeho génius prepracoval knihu do detailov akým je napríklad podrobný rozbor newspeaku ( nový jazyk, umožňujúci vyjadrovať sa=myslieť len v ideovo nezávadných medziach) práve preto, aby zabránil alebo skôr pomohol odhaliť aj maličký náznak zámeru podobne usporiadať spoločnosť v reálnom svete.

Ale vrátim sa pekne k pointe lebo prvotným podnetom pre písanie nebola Orwelova kniha, tá mi len vbehla v najvhodnejšom čase priamo do náručia. K písaniu ma doviedli udalosti okolo aktivistov za práva zvierat v susednom Rakúsku.Prvé, čo ma prekvapilo bol fakt, že aj napriek tomu, že tieto udalosti aktívne sledovali a v súčasnosti stále sledujú domáce rakúske médiá, ja som až do teraz o ničom nepočula. A ak by neexistovali Božské náhody zrejme by som o ničom nevedela ani teraz. Nie, žeby som sa každý deň šprtala zahraničnej tlači, ale snažím sa mať, ak sa to vôbec dá, snažím sa mať aspoň matný prehľad.... A veru márna bola aj snaha vyhľadať bližšie informácie v Slovenčine.Toto mi však pripadá ako niečo, k čomu sa potrebujem vyjadriť, neodignorovať to moje neodbitné nutkanie, nezatvoriť oči, naopak podať správu ďalej.....

Skryť Vypnúť reklamu

Veľký brat má všetko pod kontrolou, obrazovky, mikrofóny, agentov.

21. mája 2008 v skorých ranných hodinách boli zo sna vytrhnutí mladí ľudia, aktivisti/tky bojujúci za práva zvierat viacerých rakúskych mimovládnych organizácií z Viedne, Nižného Rakúska, Štajerska a Tirolska. Príčinou bol zásah špeciálnych jednotiek rakúskej polície, ktoré sa s hrmotom vlámali do 23 bytov, domov a kancelárií a pod hrozbou použitia zbraní zaistili nič netušiacich obyvateľov.Výsledkom tejto akcie boli zdemolované súkromné priestory, zhabané mnohé predmety (od počítačov, cez knihy a CDčka, až po psie hračky) a predbežne zadržaných 10! osôb.Dosť surové na to, že ešte ani v súčasnosti nie je poskytnuté dostatočné množstvo dôkazov, ktoré by oprávňovali takýto postup.A čo bolo zámienkou?!

Skryť Vypnúť reklamu

Podozrenie z porušenia §278a rakúskeho zákona, Vytvorenie kriminálnej organizácie, ktorého prvotným cieľom má byť boj s mafiou a jej podobným organizovaným aj teroristickým skupinám, ktoré majú prsty v napr. obchode s drogami a bielym mäsom ( a nemyslím hydinu).Aha, teda aktivisti bojujúci za práva zvierat ako kriminálna teroristická organizácia.

Počas dvoch rokov, ako sa neskôr ukázalo, boli obvinení ako aj tucty ďalších osôb pod štátnym drobnohľadom, v roku 2007 bola dokonca vytvorená Špeciálna komisia zameraná na pozorovanie ich činnosti. Začalo zbieranie materiálu prostredníctvom odpočúvania mobilov, pevných liniek, kamier tajne umiestnených v niekoľkých bytoch, ploštíc, počítačov napichnutých trójskymi koňmi, vysielačky na niekoľkých autách, nasadení špióni, tajné odoberanie odtlačkov prstov aj vzoriek DNA.Je veľmi ťažké uvedomiť si, že to je vážne realita, je neskutočné predstaviť si takýto zásah do vlastného súkromia.

Skryť Vypnúť reklamu

Veľký brat rozhodil svoje siete, napína uši a oči.....

Zozbierané dôkazy ako napríklad používanie šifrovanej komunikácie ( čo nie je zakázané), vlastníctvo podozrivých látok ( neskôr dokázané ako bežné domáce potreby), ako aj samotné porušenie §278a, sa po čase ukázali ako nedostatočné a zavádzajúce, už len kvôli tomu, že títo mladí ľudia boli aktivisti viacerých, nie len jednej mimovládky, nie všetci sa osobne poznali a viaceré z dotknutých organizácií dokonca odmietajú hierarchické usporiadanie, teda je ťažké hovoriť o zatknutí lídrov. Počet zatknutých osôb však „náhodou“ presne zodpovedal podmienke založenia kriminálnej organizácie. Vyčítané im bolo aj „Nebezpečenstvo spáchania (budúceho, možného) trestného činu. Prezumcia neviny? Načo, veď obvinení majú byť vinní.Pripomína to vykonštruovaný proces, však?......Ale prečo by si vlastne niekto dával takúto námahu?

Jednoducho preto, že tieto skupiny začali byť príliš nepohodlné. Jedným z piliérov ich činnosti bol a je boj proti farmám z kožušinovými zvieratami a kožušinovému priemyslu. Tie boli v roku 1998 Rakúsku zakázané, no zákaz sa úspešne obchádzal. Prostredníctvom workshopov, otvorených diskusií, protestných kampaní, rozdávania letákov, zbierania a šírenia informácií a dôkazov, získavali podporu a zvyšovali vedomie verejnosti. Tak v roku 2006, po štvorročnej kampani, koncern Peek & Cloppenburg oznamuje koniec predaja kožušinových výrobkov. Po tomto úspechu začínajú organizácie v tom istom roku novú protestnú kampaň proti spoločnosti Die Kleider Bauer a jej dcérskej spoločnosti Hammerle. Viaceré protestné akcie, aj napriek slobode zhromažďovania, nie sú nepovolené alebo sú prerušené. Tieto zákazy sa však míňajú účinku, keďže aktivisti sú si dobre vedomí svojich práv a tak vzniká Špeciálna komisia (SonderKomision), ktorej činnosť vyústila už do hore spomenutých udalostí.

Pod tlakom verejnosti, za pomoci nespočetných solidárnych akcií boli uväznení po 105 dňoch prepustení na slobodu.Súdny proces však pokračuje aj napriek tomu, že všetky takzvané dôkazy sa ukázali ako vágne a ich jadrom tak nakoniec ostalo drobné výtržníctvo a ani to sa nedá pripísať konkrétnym osobám. Ešte stále nie sú známe súvislosti, pod ktorými by obžalovaní spadali pod podmienky, ktoré vyžaduje porušenie paragrafu 278a.Napriek tomu bola 11. augusta 2009 všetkým 10 aktivistom doručená oficiálna žaloba z porušenia paragrafu 278a. Dátum otvorenia súdneho procesu, ktorý začal 02. marca 2010, sa obžalovaní dozvedeli prostredníctvom médií. A vo februári pribudli na trestnej lavici ďalší traja. Súdne pojednávania majú po letnej prestávke pokračovať znovu teraz v septembri.Existujú domnienky, že tento súdny proces má v budúcnosti slúžiť ako precedens pre vysporiadanie sa z neželanými a nepohodlnými subjektami.

Od roku 2008 prebehlo niekoľko ďalších razií, počas roku 2009 označila SoKo dalších 150 osôb a 16 organizácií ako podozrivé. Ako dôkazový materiál začínajú slúžiť paradoxne hlavné činnosti týchto mimovládnych organizácií, napríklad zvyšovanie povedomia verejnosti o dotknutých témach prostredníctvom kampaní, letákov, diskusií a protestných akcií. Nie je to náhodou cielené šírenie strachu?Hoci to pripomína nevydarený americký akčný film, mňa skôr zaráža práve spomenutá podobnosť z Orwellovou knihou, s tým rozdielom, že sa ešte môže všetko zmeniť.

Chcem tento článok ukončiť pozitívne. Odkedy blogujem, uvedomila som si, že vlastne napriek tomu, že som optimista, mojich pár článkov je prevažne kritických. Myslím si, že kritický a nie z ruky zobajúci pohľad na veci je potrebný, najmä ak sa má niečo zmeniť. Ale rovnako dôležité je aj veriť. Dôverovať sile a schopnostiam ľudí, jednotlivcov aj skupín, nevzdávať sa. Vír podpory a solidarity, vyjadrujúci empatiu a spolupatričnosť s obvinenými a tiež to, že to všetko má význam, je obdivuhodný. Aj moje semienko zmeny práve dopadá na pôdu a som zvedavá, či z neho niečo vyrastie.

Podrobnosti o procese, boji za práva zvierat ako aj ostatných aktivitách sú napríklad na stránkach www.basisgruppe-tierrechte.org

www.antirep2008.tk

Linda Bevilaqua

Linda Bevilaqua

Bloger 
  • Počet článkov:  4
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Občas pociťujem neuveriteľné nutkanie niečo povedať, napísať, stvoriť...a tento blog je jedným zo spôsobov, ako som tento pocit prestala ignorovať... Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu