Po nehode na Zochovej sa nič nezmenilo, s alkoholom v spoločnosti sa stále nevieme vysporiadať

Čo horšie sa ešte musí stať, aby sme pochopili, že s nadužívaním alkoholu máme problém?

Po nehode na Zochovej sa nič nezmenilo, s alkoholom v spoločnosti sa stále nevieme vysporiadať
Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Je to už viac ako 3 mesiace, čo sa udiala tragická udalosť na Zochovej ulici, pri ktorej zomrelo 5 mladých ľudí. Vodič, ktorý sedel za volantom opitý a tým nehodu zapríčinil, si podľa právnika uvedomuje vážnosť činu.

Prezídium Policajného zboru vyhlásilo na mesiace október a november, čiže krátko po nešťastnom incidente, akcie Radar a Sito, pri ktorých sa vykonávali dychové skúšky u vodičiek a vodičov a kontrolovali sa rýchlosť a spôsob jazdy.

Štatistika s užívaním alkoholu z roku 2019 ukázala mnohé skutočnosti.  Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie v priemere za rok na Slovensku vypijeme 11,4 litrov čistého alkoholu, čo nás umiestňuje na  jednu z najvyšších priečok, tesne za Rusko, Česko či Francúzsko.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Krátko po nehode nám niektorým blikla kontrolka a zamysleli sme sa, či ako spoločnosť v užívaní alkoholu dlhodobo nezlyhávame. Nie len v jeho nadužívaní, ale aj v spoločenskej dogme a politickom rozhodovaní, ktoré sa okolo alkoholu deje. Alkohol je jedna z najnebezpečnejších drog a v spoločnosti sme sa prosto dohodli, že ju budeme tolerovať. Za rok 2020 dokonca na Slovensku diagnostikovali závislosť na alkohole až 20-tisíc ľuďom, je však aj nepredstaviteľné množstvo tých, ktorí si o sebe myslia, že problém s alkoholom nemajú.

Politici sa krátko po nehode na Zochovej predbiehali, kto prinesie lepšie riešenie. Igor Matovič sa bil do pŕs, že vodičom, ktorým dychová skúška preukáže alkohol v krvi nad jedno promile sa budú zabavovať automobily, z ktorých dražieb by sa financovalo odškodné pozostalým rodinám obetí nehôd. Toto ale nie je systémové riešenie, ktoré Slovensko potrebuje, hrozba prepadnutia auta vodičov neodradí k tomu, aby si po požití alkoholu za volant sadli.

SkryťVypnúť reklamu

Alkohol kúpime v akejkoľvek prevádzke, dokonca aj na pumpe či v lekárni. Zvykli sme si, že alkohol je pre nás ako bezprostredne tak aj cenovo dostupný. Pijeme keď oslavujeme, pijeme keď smútime, keď sa niekto narodí či zomrie, po úspechu ale aj neúspechu, príležitostí na jeho požitie je jednoducho veľa. Ak je v blízkosti niekto, kto nepije s nami, je divný alebo nudný. Máme pocit, že sa musíme opiť, aby sme pociťovali šťastie a radosť, pretože alkohol a zábava idú ruka v ruke a bez seba nemôžu existovať. A keď sa pocit uvoľnenosti a radosti dostaví, navzájom sa hecujeme, kto zvládne viac.

Alkohol je bohužiaľ relatívne dostupný aj pre osoby mladšie ako 18 rokov. Koniec koncov, je to štatisticky rodina, kto deti vedie k jeho požitiu po prvý krát. Mladí ľudia začínajú s aktívnym holdovaním alkoholu vo veku okolo 15-16 rokov . Práve v tomto veku považujem prevenciu formou prednášok a besied za extrémne žiaducu a dôležitú. Aj keď v tomto veku je experimentovanie a skúšanie alkoholu, cigariet, marihuany či dokonca párty drog legitímne, nastaviť si určité hranice a morálne pravidlá je fajn. A povedať jednoducho, že branie akýchkoľvek drog je zlé nestačí.

SkryťVypnúť reklamu

Riešiť na Slovensku problém s alkoholom je nepopulárne rozhodnutie rovnako ako školstvo, marginalizované skupiny, ľudia bez domova a veľa ďalších...

Bianka Štulrajterová

Bianka Štulrajterová

Bloger 
Politik
  • Počet článkov:  3
  •  | 
  • Páči sa:  25x

Spoločenské témy z pohľadu mladého človeka. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu