Utečenecká kríza.

Písmo: A- | A+

Každé obdobie, má niečo do seba. Doba kamenná, železná, bronzová, stredovek a aj moderná doba. Vždy sa vymyslelo, niečo dobré, a aj niečo zlé. Ale, spoločným prvkom všetkého, od kedy je ľudstvo ľudstvom, sú vojny.

Celá história ľudstva, je založená na vojnách. Okrem, prelomových vynálezov, v histórii nájdeme len dátumy vojen. Jedna taká, sa rozpútala aj teraz v Európe. Zatiaľ, to nieje klasická vojna kde sa všetci pri stretnutí zabíjajú. Je to, utečenecká vojna. Vyprovokovaná vojna. Je to vojna, spôsobená inou vojnou, ale tiež vojna, spôsobená prirodzenou snahou človeka o lepší život.

Migrácia obyvateľstva je bežný jav. Nie však v takomto meradle. Nikto mi nenahovorí že toľko tisíc ľudí, sa dalo do pohybu naraz, len tak spontánne. Poznáme ako „spontánne“ vznikajú revolúcie, v mnohých štátoch, kde sú záujmy USA. Niektorí diktátori nevadia, iní vadia, a treba ich odstrániť. Ktorí sú ktorí, je pre bežného občana EÚ nezistiteľné. Rozhodujú o tom, národné záujmy USA. Je udivujúce, keď sa v našich médiách dočítam, o dobrodincoch, filantropoch, z USA ktorí „pomáhajú“ utečencom, a od Líbyjských brehov ich „zachraňujú“ a vozia do Talianska alebo Grécka. Je to úžasné. U nás, sa za prevádzačstvo trestá, a nejaký milionár z USA, je za ten istý čin považovaný za filantropa, a dávaný za príklad netolerantnému, bežnému obyvateľstvu. Samozrejme, nemalú vinu na tom majú aj samotní taliani. Je nemysliteľné, aby loď plná utečencov, odplávala 10km od líbyjských brehov a na pomoc si satelitným telefónom, zavolala európsku pobrežnú stráž. A tá namiesto toho, aby im pomohla vrátiť sa na líbyjský breh, dovezie ich do Európy. Čo je toto za utečenectvo?

Pamätám sa, keď 11.9.2001 letel do USA slovenský predseda vlády, Mikuláš Dzurinda. Po útokoch na WTC bolo jeho lietadlo odklonené do Kanady. Nikto, na palube vládneho špeciálu nevedel čo sa deje. Nemali satelitný telefón! Dnes, má satelitný telefón každý nafukovací čln, plný chudobných utečencov. Doba teda riadne pokročila. Zaujímalo by ma, či ho už má aj náš vládny špeciál.

Ako môže byť považovaný za utečenca pred vojnou niekto, kto sa v značkovom oblečení, drahým mobilom v ruke snaží dostať do Európy s tým, že ide presne do Nemecka, lebo tam vraj bude dostávať 2000eur mesačne, len tak? Rodín s deťmi, ktoré utekajú pred vojnou je mizivé percento! Gro všetkých utečencov, tvoria zdraví mladí muži, ktorí idú za lepším životom, a pri tom ten ich predošlý život určite nebol ani z polovice taký zlý, ako život bežných slovenských dôchodcov, alebo slovenských rodín s malými deťmi, a rodičmi bez práce.

Za náš odmietavý postoj k migrantom, sme znevažovaní západom. Osočovaní. A chystajú sa perzekúcie, v podobe stopnutia peňazí z eurofondov. Pripomínajú nám ako naši ľudia utekali v 1968, pred vpádom vojsk Varšavskej zmluvy. Je tu ale otázka? Je to rovnaká migrácia? Resp. dá sa vôbec porovnať? Či už množstvom ľudí, alebo rozdielnosťou kultúr?

Určite sa to porovnať nedá. Dokonca, aj po vstupe do EÚ majú slovenskí občania obmedzenú možnosť práce, v západných krajinách EÚ. Nás sa EÚ bála, a bojí, ako čert kríža. Moslimov z Afriky sa nebolí? Oni sú lepšími ľuďmi ako my, ktorí žijeme v Európe a vyznávame rovnaké náboženstvo? My, ktorí pracujeme a staráme sa o svoje rodiny, prispievame na bohatších z našich biednych platov? My sme horší, ako moslimský migranti, bez pracovných návykov, s inou kultúrou a náboženstvom?

Zrejme.

Áno.

Zrejme sme v očiach západného sveta, horší. Majú z nás väčší strach, aj keď pracujeme a pomáhame, ako z tých, ktorí nič nerobia a bojujú len za svoje práva. Tak, potom načo je nám dobré že sme v EÚ, že sme v NATO, keď nás stále berú za menejcenných, a chcú nám len diktovať? Náš názor keď je trochu iný, je hneď extrémistický, rasistický, xenofóbny a neviem aký ešte? My tu nemáme právo na život a na naše potreby?

Celá táto situácia je považovaná za neprehľadnú, ale už sa začínajú črtať obrysy. Ide pravdepodobne o rozklad EÚ ako celku. O zníženie jej ekonomickej sily, lebo o vojenskej sile EÚ sa nedá hovoriť. Ako som kdesi čítal. Sme bohatí a slabí. A to je neudržateľná kombinácia.

Skryť Zatvoriť reklamu