Staré dobré časy

Nie je to tak dávno, čo ma v obchode potešilo staré známe balenie cukríkov, ktoré už možno málokto pozná a dnešné deti už nevedia, že niečo podobné existuje. Nie som síce pravé socialistické dieťa, ale ako dieťa 90-tých rokov som ešte zažila tie staré dobré časy. Tuším, že včera prišla na to reč a aj moji rodičia, aj ja sama, aj teta s ujom si pospomínali na staré (dobré) detské časy.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Ako malá som milovala sirup, ktorý sa predával ešte v sklenených fľašiach a doma sme ho zarábali do veľkého džbánu a na brigády sa s ním chodilo v litrových fľašiach. Mal tvar ako gitara a hore sa končil uzáverom s pivovým štupľom, ktorý sme otvárali iba otváračom na pivo. Tieto sklenené fľašky sa potom vracali za pár drobných.

My, deti, sme milovali aj Eskimo klasické tvarohové a robili sme si fúzy okolo úst. Dnes ešte nájdete aj klasickú zalievanú kávu, takú tú s červeným obalom, do ktorej si babka dávala vajcový koňak, ktorý sme spolu robievali.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Môj brat zase nevedel žiť bez jogurtu, ktorého názov už síce neviem, ale vyrábal sa len asi v dvoch príchutiach. Mal ho snáď každé raňajky a keďže sme mali mliekáreň kúsok od domu mamka chodievala s krčahom po mlieko. Taký ten litrový, na ktorom boli také dva uzávery a pár krát som si tam pricvikla prst keď som sa s ním hrala.

Otvorená bola len večierka a Jednota, ale večierka až do desiatej večer. Tam som ako decko utrácala svoje vreckové na pelendreky a cukríky. V škole sme si často kupovali v miestnom predraženom bufete kyslé lízanky a pod lavicou potajme chrúmali.

K tejto téme sme sa dostali hlavne pri tom, že sme zistili, že keď si dnes obľúbime nejaký výrobok v supermarkete onedlho ho už nedostať a človek ho nezoženie. A toto nie je otázka rokov, ale možno týždňov. Všetko sa to začalo tým, že mamke zrušili jej obľúbenú značku nanukov na ktoré si zvykla. A tak sme zaspomínali, aké to bolo keď bol len jeden druh jogurtu a jedny rožky a obchody po desiatej zavreté.

Sára Biela

Sára Biela

Bloger 
  • Počet článkov:  19
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som vysokoškoláčkou, čo sa zaujíma o diane okolo seba a dúfam, že moje blogy si radi prečítate. Zoznam autorových rubrík:  co rozum dal,a niekedy aj vzalNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

682 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu