Nobelova cena za fyziku ide do USA a Nemecka

Už sa to mihlo médiami, ale pripomeniem to znova. Udeľujú sa Nobelove ceny. Na chvíľu sa kamery otočili na vedu. Veď Nobelova cena je ocenenie najprestížnejšie. Platí to aj pre tú za fyziku. Udeľuje ju Švédska kráľovská akadémia vied na základe doporučenia Nobelovského výboru od roku 1901. Každoročne sa zíde okolo 300 návrhov. Zjednodušene povedané navrhovať môžu docenti a profesori pôsobiaci v škadinávskych krajinách. Potom to prejde výborom a nakoniec sa hlasuje. S cenou je spojených 10 milionov švédskych korún. Je ju možné rozdeliť až na 3 diely. Tento rok sú za fyziku ocenení za kvantovú optiku: Roy J. Glauber, John L. Hall a Theodor W. Hänsch.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (11)

Profesora Glaubera z Harvard Univerzity som naposledy videl na konferencii v Budapešti v auguste tohto roku. Starší pán otváral úvodnou prednáškou koferenciu Quark matter 2005 (o fyzike ťažkých ionov). Naša komunita pozná profesora Glaubera, pre jeho model jadrových zrážok, používame ho vždy, keď chceme zistiť, aká časť protónov a neutrónov spolu počas zrážky interagovala a aká časť len prefrčala okolo. Avšak to nie je jediná vec, ktorá ho zapísala do učebníc. Ďalším príkladom je Glauberov stav v kvantovej mechanike popisujúci koherentný stav. Práve za príspevok do teórie koherencie mu bola udelená polovica Nobelovej ceny pre tento rok. Ďalšia polovica Nobelovej ceny bola rozdelená. Jednu časť získal John L. Hall z Coloradskej Univerzity. Druhú časť získal Theodor W.Hänschel z Inštitútu Maxa Plancka pre kvantovú optiku v Garchingu a z Univerzity Ludwiga Maximiliana v Mníchove. Získali to za vysoko presné meraniach v atomovej fyzike a optike s pomocou laserov s veľmi presnou vlnovou dĺžkou. Vyvinuli metódu optického hrebeňa umožňujúcu merať optickú frekvenciu, čiže vlnovú dĺžku, s relatívnou presnosťou 1:1016. Kto chce vedieť viac detailov nech sa pozrie na stránku Nobelovskej nadácie, kde sa môže preklikať na dokument s podrobnosťami o ich práci. (http://nobelprize.org/physics/laureates/2005/phyadv05.pdf)

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

No a nedá mi nedodať, že opäť sa presadili vedci z USA, krajiny ktorá pestuje túto časť kultúry na špičkovej úrovni. Zjavne tu majú kultúrnu spoločnosť.

Jaroslav Bielčík

Jaroslav Bielčík

Bloger 
  • Počet článkov:  25
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Človek snažiaci sa pochopiť svet okolo seba. Povolaním jadrový fyzik, terazpracujúci na Yaleskej Univerzite. Práve sa sťahujúci do stovežatej Prahy. Zoznam autorových rubrík:  VEDASúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

765 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,072 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

141 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu