Umenie, kam zaraďujem v širšom chápaní slova, aj vedu, je to, čo robí našu ľudskú rasu navonok inou ako zvyšok zvieracej ríše. Umenie ťotiž, podľa mňa pevne súvisí s našou schopnosťou myslieť. Potrebujeme rozum, aby sme mohli skrz štetec, fotografiu, slovo, či ladné tóny hudby, alebo na druhej strane pomocou merania, modelu, či teórie vidieť hlbšie do vecí okolo nás a lepšie im rozumieť. Myslím, že toto je to, čo majú ľudia na mysli, keď robia umenie a keď robia vedu. Môže sa to zdať ako namyslená pýcha, ale vychádzame z toho, že svet okolo nás je poznateľný. Keď to zjednoduším, stačí ho dostatočne premerať a z tých meraní urobiť teórie, ktoré celý svet okolo nás popíšu a vysvetlia. Myslím si, že byť sučasťou tohoto procesu poznávania je ušľachtilé a vzrušujúce. Civilizovaná spoločnosť sa dá rozpoznať aj podľa toho ako umenie, myslenie a vedu praktikuje. Poznávanie sveta umením a vedou nie je samoúčelná činnosť. Umožňuje nám lepšie a dlhšie žiť. Napríklad, keďže je vedecky dokázané, že fajčenie zhoršuje zdravie fajčiaceho jedinca a aj tých v jeho okolí, môžem podľa toho vedome konať. Buď si vedome ničiť alebo vedome šetriť zdravie. V oboch prípadoch je to lepšie ako nič nevedieť a konať nevedomo. Taktiež sa človek môže skrz prečítanú knihu inšpirovať alebo môže vo filme vidieť obnaženú niektorú svoju vlastnosť, ktorá mu bráni v životnej pohode. No a to mu môže otvoriť cestu k lepšiemu sebapoznaniu.
Slovensko, v porovnaní so svojimi susedmi na ktorých sa orientuje, nepatrí medzi kultúrmu elitu. Avšak, na druhej strane patríme k najrozvinutejším spoločnostiam sveta a právom sme súčasťou západnej civilizácie. To nie je vec náhodná, ale dôsledok toho, ako sa naša spoločnosť vedu a umenie pestovala doteraz.
Na Slovensko sa dá pozerať rôznymi okuliarmi. Sme členom EU, nielen pre svoju polohu, ale hlavne pre našu kultúrnu vyspelosť. Túto kultúrnu vyspelosť je nutné rozvíjať, inak sa môže stať, že pominie.
Veda má oproti zvyšku kultúry jednu výhodu, tým, že cez techniku vedie k novým technológiam, ktoré znamenajú peniaze a nové pracovné miesta. Myslím si, že to ale nie je hlavný argument prečo ju podporovať. Hlavným argumentom je demonštrovať schopnosť myslieť a posúvať poznanie sveta okolo nás k jeho pochopeniu. No a tých, čo sa v prvom rade starajú o svoje brušká, môžme upokojiť, keďže ľudia, ktorí žijú v kultúrnej spoločnosti, obvykle hladom netrpia, lebo schopnosť myslieť sa prejavuje aj schopnosťou sa o seba postarať a zorganizovať si veci verejné v spoločný prospech.
Kultúrnu spoločnosť nemôžno vybudovať len tým, že navýšime rozpočet na kultúru a vedu na dvojnásobok. Avšak je môžné ju zabiť, či ochromiť tým, že rozpočet budeme istý čas držať nízko. Objektívne sa dá konštatovať, že toto zabíjanie sa práve na Slovensku deje, keďže na vedu dávame dlhodobo percentuálne menej ako krajiny z našeho EU klubu. Za túto situáciu, ale nie su zodpovední len politici, pretože tí sú len prostriedkom akým si sami sebe vládneme. Za túto situáciu sme zodpovední my sami. Musíme jednoducho presadzovať vedu a kultúru prostriedkami, ktoré máme v ruke. Svojim hlasom vo voľbach na radnicu, či do parlamentu, kúpením knihy, podporou miestnej knižnice, podporou nadácii pre kultúru a vedu. Bavme sa o vede, bavme sa o umení. Nech je to počuť v autobusoch, rozhlase, pri čaji, či pri pive. Kultivujme sa. Čítajme Quark, či noviny. Sme to my ktorí žijeme v tejto krajine a sme to my, ktorí rozhodujeme, že či budeme žiť v krajime montážnych hál, červených štvrtí, či banánových plantáží alebo v krajine, ktorá bude moderná, so sebavedomým a kultúrnym spoločenstvom.