Čo je vlastne boh vo vnímaní ľudí? Nemyslím teraz len kresťanského či židovského Boha, ale ako božstvo všeobecne. Niekedy dávno si ľudia nevedeli vysvetliť dnes už úplne samozrejmé veci a báli sa ich.
Prečo prší? A prečo niekedy bijú blesky? Prečo sa zem trasie? Prečo sa striedajú ročné obdobia? Prečo ľudia umierajú? Prečo......?
Tých prečo bolo vtedy priveľa a odpovede na ne neexistovali. V matematike keď máme neznámu, tak si ju nejako označíme. Väčšinou písmenom x (y,z,....).
Naši prapredkovia postupovali podobne. Za každý neznámy jav alebo vtedy nevysvetliteľnú udalosť urobili niekoho zodpovedným. Začali ho volať boh. A keďže toho neznámeho bolo priveľa, tak prvé náboženstvá ktoré vznikli boli polyteistické. Každý boh mal svoje právomoci, zodpovednosti a svojich kňazov. Takto to fungovalo pár tisícročí, kým neprišiel prvý (historici ma možno opravia) pokus o zlúčenie všetkých božstiev do jedného.
Začal tým ujo Achnaton, ale veľmi neuspel. Darmo. Zmena náboženstva sa nerobí bez silnej armády za chrbtom a bez krviprelievania.
A tak plynuli storočia, náboženstvá sa striedali, zanikali – vždy za výdatnej podpory zbraní a násilia.
Zaujímavé je, že jediný kto z náboženstiev prosperoval boli kňazi. Bohovia nie. Tí boli len imaginárni. Žrali a pozemské rozkoše si za nich užívali ich zástupcovia – kňazi. Požívali vážnosť, majetky a nezriedkavo boli aj priamou vládnucou vrstvou.
A odrazu začali nenažratí zástupcovia boží myslieť ekonomicky. Prečo by sme mali majetky ťažko vyzdierané od ľudu drobiť na toľko dielov? Veď im vymyslime jedného boha a všetko ostane pod jednou strechou. A tak sa aj stalo. Pár desiatok tisíc mŕtvych a z polyteistických Rimanov sa odrazu stali monoteistický kresťania. ( aj keď Svätá trojica zaváňa polyteizmom) Krutá premena a nie celkom v súlade s tým, čo hlása ich náboženstvo. Ale o tom nechcem písať.
Nechám starovek odpočívať a prejdem do stredoveku. Tam sa totižto ľudia začali spamätávať z vymývania mozgov cirkvou a začali pochybovať o tom, či je za všetkým Boh. Našťastie kresťania nestihli všetkých mudrcov tých dôb upáliť a tak sa začali rozvíjať nové vedné odbory. Začali sa skúmať veci o ktorých sa dovtedy nepochybovalo, lebo tak to hlásala cirkev. A keďže tá je zástupcom Boha na zemi, tak to muselo byť proste tak ako prikázala.
Vďaka bohu :))) tí múdri ľudia sa nebáli a rozumom a dôkazmi začali bojovať proti cirkevnému tmárstvu a nútenej nevedomosti. Nebudem sa tu rozpisovať ako sa to dialo, lebo to je na veľa kníh.
Len sa čudujem, že v dnešnej dobe a pri týchto vedomostiach ktoré máme je na svete ešte miesto pre boha. Viem. Ľudstvo doteraz nepochopilo všetky záhady. Ale pri tomto tempe bádania a vedných pokrokov sa „veľkosť boha“- tej neznámej x – limitne blíži k nule.
A za pár storočí sa o bohovi budú učiť v dejepise ako o brzdiacej sile ľudského pokroku.
Len či to dovolí cirkev. Tá najstaršia s.r.o.čka na svete, ktorá túžbu po majetkoch a moci zakrýva vierou v Boha. V Boha, ktorého už toľko krát zradila.
Tento článok nie je namierený proti veriacim ľuďom. Každý má právo veriť v to, čo chce.
A všetci sme vo svojej podstate veriaci. Len každý verí v niečo iné..
Len chcem, aby sa ľudia zamysleli nad úlohou cirkvi. Je vôbec ešte potrebná taká klamárska a vraždiaca inštitúcia aj v 21. storočí?
Lebo ja byť jej šéfom, tak by som sa z jej histórie a pôsobenia počas tých 2000 rokov najprv pár krát pogrcal a potom by som ju hneď rozpustil. A predtým by som sa samozrejme aspoň symbolicky ospravedlnil tým miliónom ľudí, ktorým cirkev ublížila..
4. okt 2008 o 12:41
Páči sa: 0x
Prečítané: 2 144x
Ateisti vs veriaci
Práve som dočítal pár článkov a diskusií ktoré sú plné slovných prestreliek medzi veriacimi a ateistami. Až na výnimky celkom zaujímavé čítanie. Skúsim pridať aj môj názor. Hneď na začiatok musím povedať, že som zarytý ateista a materialista. V Boha uverím až vtedy, keď sa mi ukáže. A aj to by som išiel najskôr na testy, či mi niekto neprilepšil kofolu LSDčkom..
Písmo:
A-
|
A+
Diskusia
(147)