Problémy sa začínajú už na Slovensku, či už s ťažkosťami zohnať počiatočný kapitál na cestu, alebo s výberom agentúry. Agentúrami sa budem ale zaoberať inokedy.
Dajme tomu, že si sa rozhodol skúsiť si hľadať prácu na vlastnú päsť priamo v hlavnom meste - Londýne a nebudeš sa spoliehať na agentúru. Máš peniaze na cestu, nejaké odložené na prípad núdze zo začiatku, kým si nájdeš prácu a aspoň znesiteľné ubytovanie o ktorom som písal v predošlom článku. Ovládaš anglický jazyk aspoň čiastočne (rozumej že sa dohovoríš v Anglicku aspoň s cudzincom, keď už nie s Angličanom), a najlepšie ak poznáš jedného alebo dvoch ľudí ktorí sú priamo v Londýne, ktorí by ti v najhoršom mohli pomôcť, ale nemôžu ti sľúbiť že ti zoženú prácu.
Dostal si sa teda do Británie a až teraz začínajú skutočné problémy.
Ako si nájsť prácu
Je veľa možností ako si hľadať prácu v Londýne, ale najistejšou je nájsť si ju cez internet ešte pred príchodom do Anglicka.
Ako prvé čo môžeš urobiť je ísť sa zaregistrovať do najbližšej pobočky Job Centrum (čo je vlastne Úrad práce). Po registrácii (vyplnení registračných dotazníkov – application form) si priamo v databáze Job Centra môžeš hľadať prácu, o ktorú by si mal záujem. Zamestnania sú rozdelené podľa viacerých kritérií a zameraní, napr. môžeš hľadať prácu v oblasti, v ktorej bývaš aby si nemusel každé ráno cestovať do práce dve hodiny. Nájdeš niekoľko ponúk od zamestnávateľov a môžeš si ich hneď vytlačiť. Na týchto ponukách bývajú okrem stručného popisu práce, odmeny za prácu a iných dôležitých bodov aj telefonické kontakty priamo na zamestnávateľov alebo operátorov v databáze.
Ak je tam t. č. priamo na zamestnávateľa, môžeš mu zavolať už z Job Centra a dohodnúť sa na pohovore (hovory z Job Centra zamestnávateľom sú zdarma ako aj predchádzajúce uvedené služby Job Centra).
Ak je tam t. č. do databázy, môžeš povedať o akú prácu máš záujem, aké máš skúsenosti a referencie, kontakt na seba (tvoj hovor bude nahrávaný) a môžeš čakať, kým sa ti neozve zamestnávateľ, ktorý ťa bude potrebovať (nespoliehal by som sa na túto možnosť, niekedy môžeš čakať veľmi dlho).
Druhý spôsob je o niečo pohodlnejší, prácu môžeš hľadať na internete. Ako som už spomenul vyššie, môžeš tak urobiť už na Slovensku. Ale budeš mať tú výhodu, že ak zamestnávateľ bude chcieť urobiť s tebou pohovor v priebehu niekoľkých dní, budeš k dispozícii kedykoľvek. Odporúčam dopredu si napísať Životopis (curriculum vitae, C. V.) v anglickom jazyku, či už v elektronickej alebo tlačenej forme (zídu sa ti obidve). Na internete môžeš navštíviť aj Job Centrum a hľadať prácu v ich databáze priamo tam.
Ďalšie webové stránky, na ktorých si môžeš hľadať prácu:
http://jobsearch.monster.co.uk
Tretí spôsob hľadania práce, nie je veľmi populárny a je trochu zdĺhavý, ale aj napriek tomu sa niekedy oplatí. Stačí mať len pevné nervy, zdravé nohy a behať celé dni (niekedy bohužiaľ aj celé týždne) od dverí k dverám. V závislosti od toho akú prácu hľadáš, či už v hoteloch, reštauráciách, kaviarňach, Puboch, fast-foodoch a podobne. V hoteloch si stačí väčšinou vyžiadať application form a vyplnený formulár, najlepšie aj so životopisom (niekedy sa vyžaduje aj fotografia) nechať na recepcii alebo na osobnom oddelení hotela. Malá rada: ak si dáš žiadosť o prácu napr. v hoteli, prispôsob si tomu aj tvoj Životopis, najlepšie aspoň s trojročnými skúsenosťami práce v hotelierstve. Klamať by sa nemalo :o) , ale v Anglicku musí mať človek referencie a skúsenosti aj keď bude robiť len umývača riadu alebo poslíčka. Nakoniec aj tak je to jedno či máš nejaké skúsenosti alebo nie, každý nový zamestnanec musí absolvovať tzv. training (alebo školenie), ktoré nemusí byť platené. Na tomto školení sa naučíš všetko (alebo aspoň to podstatné) čo budeš potrebovať pri vykonávaní svojej práce.
Ďalšou možnosťou je obrátiť sa ohľadom hľadania práce na pracovné agentúry. Nemám konkrétne webové adresy alebo kontakty na tieto agentúry, možno sa pokúsim doplniť ich neskôr. Agentúry majú rôzne zameranie, od poľnohospodárskych prác až po catering (zásobovanie, dodávanie jedál) – tento názov ale zahŕňa aj prácu v kuchyni alebo prácu čašníka na väčších akciách ako sú svadby, dostihy, oslavy a pod. Samozrejme ak pracuješ cez agentúru, tak si posledný „článok“ na výplatnej páske. To znamená, že agentúra ti vyplatí mzdu okresanú o podiel, ktorú si necháva za sprostredkovanie práce. Registrácia v takejto agentúre je zdarma a väčšinou bez veľkých ťažkostí.
Posledný spôsob, ktorý mi napadá je cez inzeráty v denných novinách alebo týždenných časopisoch(TNT alebo Recruit), ktoré sú k dispozícii pri vstupe do metra väčšinou v pondelok. Recruit je tiež možné dostať v obchodoch: ASDA, Morrison, Safeway, Sainsbury´s, TESCO alebo v Job Centre. Každý deň/týždeň je tam nespočetné množstvo ponúk práce.
Na koniec chcem len toľko, že aj keď je v Londýne resp. v Anglicku veľké množstvo pracovných ponúk, s hľadaním práce to vôbec nie je jednoduché. Neodporúčal by som začať „výpravu“ za prácou v mesiacoch január - marec a neskôr jún – september. V týchto dvoch obdobiach je to ešte o trochu ťažšie. Najmä v lete, keď do Británie zavítajú tisíce študentov z celej východnej Európy na sezónne práce v poľnohospodárstve alebo turistickom sektore. Veľa šťastia.
Pripravujem: o registrácii pracujúcich vo Veľkej Británii
7. mar 2005 o 21:59
Páči sa: 0x
Prečítané: 5 532x
Ako si hľadať prácu v Británii
Anglicko je jednou z mála krajín, v ktorej sa po vstupe Slovenska do Európskej Únie od prvého mája 2004 môžeme zamestnať úplne legálne. Ale.. nie je to až také jednoduché.
Písmo:
A-
|
A+
Diskusia
(7)