
Martinine sľuby o vysokých teplotách a minimálnych zrážkach platili len pár hodín po prílete. Po dopoludňajšom teplotnom šoku (27 o C) sme sa po uvítacom ceremoniále a oboznámením sa s našimi komnatami vrátili do londýnskej reality – vytrvalý dážď a chladný vietor. O výnimočnosti takéhoto druhu počasia svedčí aj fakt, že sestre našej hostiteľky hodnú chvíľu trvalo, kým zistila ako vo vlastnom aute zapnúť stierače. Ako sme si neskôr všimli, podobný problém má väčšina obyvateľstva Dubaja.
Našťastie na druhý deň sa počasie zdubaizovalo (cca 28 oC, 12am), čo sme bez váhania využili na čvachtanie v mori a hrátky s pieskom na pláži. Po nesmierne dlhom godotovskom čakaní na taxík, sme si nakoniec vychutnali mestskú hromadnú dopravu, ktorá nás doviezla do Deiry. Táto dubajská štvrť je známa trhmi Spice Souq a Gold souq, čo sú klasické arabské trhy s korením, zlatom a neskutočne dotieravými predavačmi. Samotné nakupovanie v orientálnych obchodíkoch nie je ani tak vyberanie si tovaru, ako nekonečné zjednávanie. Výsledná cena nezriedka býva aj 200% nižšia ako pôvodná.
Za vlastné stretnutie blogerov možno asi najlepšie považovať posedenie pri vodnej fajke Shisha (čítaj šiša), austrálskom pive a marockom čaji v miestnej krčme ako vystrihnutej z rozprávky tisíc a jednej noci. Moslimovia sú extrémisti. Jediné miesto kde si môžete dať pivo je päť hviezdičkový hotel alebo doma, ak máte dostatočné zásoby z letiska. Pohodový večer sa topil v tlmenom svetle, vôni melónového tabaku, horkastej chuti pivka a príjemnej konverzácie v palmovej záhrade. Kam sa hrabe Slovak pub.
Stráviť blogerské stretko na takom exotickom mieste pitím austrálskeho piva a vylihovaním na pláži by bolo veľkým rúhaním sa (Alahovi?). Dokonca aj Petiar so svojou fóbiou z jazdy autom nasadol jedno popoludnie s nami do Toyoty landcruiser, ktorá to mala namierené na nevyspytateľné púštne duny. Vzrušujúca, krkolomná jazda po piesku bola spestrená zastávkou v beduínskej oáze. Švédsko-arabské stoly, shisha, vystúpenie brušnej tanečnice končiace diskotékou, jazda na ťavách, maľovanie na telo (hena). Nasledovalo rovnaké natriasanie sa v džípe ako po ceste tam, navyše po tme. Skvelý, nezabudnuteľný zážitok, mínus 200MB na pamäťovej karte a zásoby piesku vo vlasoch a topánkach, postačujúce na hrubú stavbu menšieho domu (1kg piesku = 1,50.- SKK, objednávky na tč: +44 7709 579 008).
Po takýchto zážitkoch na arabskom polostrove a piatom pive v Českej krčme v Londýne (UK) je pomerne zložité sformulovať zmysluplný záver. Čo by sme ale veľmi neradi zabudli je poďakovať našej púštnej kráľovnej Martine za prichýlenie európskych pohanov. Dúfame, že sme si nepohnevali ju ani miestne božstvo, pretože by sme sa tam ešte radi vrátili.
Námet: Púštna kráľovná Martina
Scenár: Príručka o Dubaji
Výprava: Dubaj – Spojené Arabské Emiráty (UAE)
Réžia: My všetci
Účinkovali: Mirka , Bigi , Petiar , Martina a ďalší.
Produkcia: Článok spískali bigi a petiar v prítmí Czechoslovakian pub-u na West Hampsteade v Londýne.
PS: Je nám jasné, že akýkoľvek negatívny komentár je len skrytá závisť. Ďakujeme ;o)