Prečo vlastne názov Poliaci verzus Slováci? Neviem celkom ako je to v ostatných častiach sveta, kde sú tiež veľké komunity Poliakov, ale tu v Anglicku (resp. priamo v Londýne) sa koluje, že Slováci sa nemajú v láske s Poliakmi. Ale prečo? Veď máme dosť podobné jazyky, sme susediace krajiny, kopec slovenských rodín chodí stále za výhodnými nákupmi za severnú hranicu Slovenska :o) kde ich vítajú obrovské nápisy: “Vitajte bratia Slováci“, máme nejakú tú spoločnú minulosť a v podstate nikdy sa za posledné roky nevyhrotili naše problémy ako zo susedmi z juhu. Áno, takto to funguje ak sú obidve strany na rodnej hrudi, ale vo Veľkej Británii sa to trošku komplikuje.
V Londýne je dosť silná a veľká komunita Poliakov, o dosť väčšia ako sú napríklad komunity Slovákov alebo Čechov. V podstate problém nastáva v tom, že ak je niekde ľudí veľa, je väčší problém zohnať prácu. V Capital city je samozrejme práce stále veľa, ale cena za prácu sa znižuje. Sám som poznal niekoľko Poliakov osobne, ktorí boli ochotní pracovať aj za 3 libry (₤) na hodinu, čo je ďaleko za hodnotou minimálnej mzdy v Anglicku (ktorá sa má mimochodom v najbližšej dobe zvýšiť zo ₤ 4,70 na ₤ 5,50/hod.). Ak si potom chce nájsť niekto lepšie platenú prácu, narazí na ponuku zamestnávateľa, ktorá je hlboko pod hodnotou minimálnej mzdy. Samozrejme netýka sa to len poľských prisťahovalcov, pretože okrem registrovaných ľudí, ktorí prišli do Británie po májovom vstupe do EÚ, sem stále prichádza množstvo ilegálnych prisťahovalcov z celého sveta.
Vrátim sa ale k titulku trochu inak. V porovnaní počtu obyvateľov a počtu nezamestnaných Slovenska a Poľska je táto situácia pochopiteľná. Kým SR má približne 5 miliónov obyvateľov s približnou nezamestnanosťou 16%, Poľsko má cca 40 miliónov obyvateľov a asi 20%-tnú nezamestnanosť. V podstate čo iné im ostáva ako ísť hľadať prácu v zahraničí a pracovať za menšiu ako minimálnu mzdu.
Poliaci sami vedia, že je ich v Anglicku veľa. Keď som pracoval u jedného zákazníka, z domu vyšiel mladý chalan – stavbár. Po chvíli sme sa dali do reči a rozoznal som východoeurópsky prízvuk. On si tiež všimol, že pravdepodobne nie som Angličan a prvý sa opýtal odkiaľ som. Povedal som že zo Slovenska a opýtal som sa ho to isté, jeho odpoveď bola: „Čo ti mám povedať, (predsa) z Poľska“.
Napriek tomu, že je v Londýne Poliakov naozaj veľa, nemám voči nim žiadne výhrady a vždy ak sa ma opýtajú prečo mi Slováci nemáme radi Poliakov, odpoviem že je to hlúposť. Nebudem predsa nenávidieť niekoho len preto, že si hľadá prácu v Anglicku s očakávaním lepšieho osobného, finančného, jazykového alebo profesijného rastu. Kvôli tomu som tu predsa prišiel aj ja.
Polish versus Slovakian?
Počas môjho pobytu vo Veľkej Británii sa mi viac krát stalo, že sme sa dostali k téme Poliakov, či už priamo tu v Anglicku alebo globálne. Prakticky vždy keď som sa stretol s nejakými Poliakmi, vždy sa dostala na pretras táto téma.