Kaplnka svätého kríža v Trnave

Kaplnka svätého kríža v Trnave je jednou zo sakrálnych pamiatok. Jej história má necelých dvesto rokov.

Kaplnka svätého kríža v Trnave
Cholerová kaplnka v Trnave (Zdroj: Daniel Bíro)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Kaplnka nazývaná aj Cholerová kaplnka bola postavená v roku 1835 v mestskej časti Trnava-sever. Nachádza sa na Átriovej ulici. Postavená bola ako pohrebná kaplnka kanonika Jána Ivániho. Ten podľahol cholere, ktorá bola v Trnave od 1. augusta do 24. septembra 1831. Cholera si vyžiadala za necelé dva mesiace viac ako 800 obetí.

Postupne kaplnka začala chátrať. O jej rekultiváciu v druhej polovici 20. storočia sa postaralo Krajské stredisko pamiatkovej starostlivosti a ochrany prírody Trnava. O jej rekonštrukciu a rekultiváciu okolia sa v roku 2011 postarali dobrovoľníci. V Septembri bola opätovne vysvätená vtedajším pomocným biskupom Jánom Oroschom.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na trnava-live.sk sa ohľadom udržiavania stavu kaplnky a jej okolia píše: „Od júna 2013 sa o cholerovú kaplnku a jej okolie stará na základe zmluvy s mestom OZ Lepšia Trnava. Adopcia znamená, že združenie na seba prevzalo povinnosti, ktoré mala zazmluvnené súkromná firma a mestu tým šetria peniaze.“ Pomoc od mesta je v tom, že mesto sa stará o zalievanie trávnikov a záhona.

Ku stavbe ako takej sa na vitajtevtrnave.sk píše: „Jednoduchá stavba kruhového pôdorysu má vstup zvýraznený rizalitom s trojuholníkovým tympanónom. V interiéri je okrem murovanej oltárnej menzy zachovaná nápisová pamätná doska zosnulého J. Ivániho.“ Spolu s tým je uvedené, že až do 20. storočia kaplnka s cintorínom stáli mimo mesta, no s rozširujúcou sa obytnou štvrťou Kopánka sa zástavba dostala až tam. Zaujímavosťou je, že ešte počas prvej polovice 20. storočia sa v kaplnke slúžili zádušné omše.

Skryť Vypnúť reklamu

V dobe sedemdesiatych rokov 20. storočia sa v okolí kaplnky nachádzalo niekoľko posledných náhrobníkov. Koncom storočia musel cintorín ustúpiť obytnej radovej zástavbe, čiže kaplnka je jedinou pripomienkou tragických dôsledkov 2. cholerovej pandémie v Trnave.

Zdroje: Wikipedia, trnava-live.sk, vitajtevtrnave.sk

Daniel Bíro

Daniel Bíro

Bloger 
  • Počet článkov:  6
  •  | 
  • Páči sa:  28x

Som chalan, ktorého baví písanie článkov a poviedok. Príležitostne napíšem aj nejakú tú báseň. Vo voľnom čase sa venujem aj fotografovaniu, pričom mám aj vlastnú web galériu (hirador.rajce.idnes.cz). Počas päťročného štúdia na vysokej škole som sa venoval 4 roky písaniu a sčasti aj foteniu v časopise Atteliér, kde som sa venoval hlavne kultúre a histórii, sčasti napríklad aj psychológii a vyvracaniu konšpiračných teórií, hoaxov a dezinformácií. V rámci fotografie som rok navštevoval predmet Žurnalistická fotografia a tri roky som navštevoval Ateliér komunikácie v médiu fotografie. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

8 článkov
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu