Na prvý pohľad vás môžu zaujať kostoly a Mestská veža, ale čo tak jej vznik? Alebo ste vedeli, že jej kráľ Belo IV. udelil v roku 1238 výsady slobodného kráľovského mesta? Toto a ešte viac sa dozviete v tomto článku.
1. Vznik, prvé zmienky, slobodné kráľovské mesto
Jej vznik je pravdepodobne v deviatom storočí. Bola na križovatke obchodných ciest ako neveľká trhová osada, ktorá bola nazvaná Sobota podľa trhového dňa. Prvá písomná zmienka o Trnave pochádza z roku 1211. Dôležitejšou je však listina kráľ Bela IV., ktorou Trnave udelil výsady slobodného kráľovského mesta ako prvého mesta na území Slovenska.
2. Hradby
Hradby pochádzajú z 13. až 16. storočia. Napočítaných mali okolo 20 miliónov tehál. Patria k najvýznamnejším pamiatkam svojho druhu na Slovensku a v Strednej Európe. Majú takmer pravidelný obdĺžnikový tvar s rozmermi 800 x 700 metrov. Zaujímavosťou je, že hoci hradby nie sú zachované v plnej výške vo všetkých úsekoch, zachovaných je 25 veží a bášt z 36. Ako najzaujímavejší a historicky najhodnotnejší prvok je predprseň s prerazenými strieľňami a smolnými nosmi.
3. Mestská veža
Vznik Mestskej veže je datovaný do obdobia renesancie. Známe sú dva dôvody výstavby Mestskej veže – ako ochrana v čase tureckých nájazdov, no bol potrebný bod, odkiaľ by bolo vidieť do diaľky. Druhý dôvod bola ochrana pred požiarom, ktorý dokázal napáchať veľké škody. Ide o renesančnú stavbu s výškou takmer 60 metrov. Vo vnútri sa nachádza hodinový stroj z dielne Franza Langa z roku 1729. Veža má ešte niekoľko zaujímavostí: slnečné hodiny nad vstupom do Turistického informačného centra, pozlátená socha Panny Márie Immaculaty (má tvár z oboch strán kvôli ochrane všetkých a aby sa nikomu neobracala chrbtom) a barokový záchod na poschodí s hodinovým strojom. V súčasnosti sa dá dostať na ochodzu vo výške 29 metrov. Treba však prekonať 143 schodov.
4. Trojičné námestie
Vzhľad námestia, ako vyzeralo kedysi, si môžeme predstaviť sčasti vďaka budovám od Mestskej veže až po Poštu. Na mieste súčasného Divadla Jána Palárika bol kedysi hostinec U čierneho orla, ktorému susedila Pracháreň. V nej boli uložené delové gule, pušný prach a podobne. Objekty patrili mestu. Na mieste Pošty a Domu kultúry sa nachádzali meštianske domy. Námestie ako také pôvodne slúžilo ako trhovisko. V súčasnosti sa tam viac uskutočňuj koncerty, než trhy, ktoré sa presunuli do vedľajších ulíc. Socha svätej trojice, po ktorej je pomenované námestie, je postavená v barokom štýle a pochádza z roku 1695.
5. Trnavské podzemie
Súčasťou Trnavského podzemia sú krypty a karner (kostnica). Jedna z krýpt sa nachádza pod Kostolom sv. Jakuba (Františkánsky kostol). Na dĺžku má 93 metrov a sú v nej dve chodby, ktoré sa na konci spájajú. Úložné priestory sú delené na 92 kazematov a 36 pohrebných miestností. V krypte našla svoj odpočinok aj grófka Zuzana Forgáčová. Ďalšie krypty sa nachádzajú pod Kostolom sv. Jána Krstiteľa (Univerzitný kostol), ako napríklad aj pod Bazilikou sv. Mikuláša a pod Kostolom sv. Anny.
Pri Bazilike sv. Mikuláša sa nachádza aj karner - kostnica. Nadzemné podlažie, ktoré kedysi tvorila kaplnka, sa tam v súčasnosti nenachádza. Tento typ architektúry súvisí so zapĺňaním cintorínov – kvôli ďalšiemu využívaniu boli pozostatky presunuté do podzemnej časti kostnice. V Trnavskom karneri sa nachádzajú tisíce kostrových pozostatkov obyvateľov románskej Trnavy.
6. Mlyny
Trnava má štyri mlyny: Gažov kamenný mlyn, Vnútorný mlyn, Parný mlyn a Automatický mlyn NUPOD. Automatický mlyn NUPOD si objednalo Nákupné ústredie potravinárskych služieb, pre ktoré Emil Belluš navrhoval budovy v Bratislave. Zatiaľ čo projekt pochádza z roku 1936, výstavba začala v roku 1938. Do zásobníka (odborne sila) sa zmestí 200 vagónov obilia. Len tento mlyn v súčasnosti slúži pôvodnému účelu ako jediný z menovaných. Oproti tomu Gažov kamenný mlyn pochádza z 15. storočia (v roku 1874 ho kúpil Rudolf Gažo, ktorý ho zveľadil), Vnútorný mlyn poháňaný vnútornou riečkou Trnávkou mlel múku pre Trnavčanov v 15. až 19. storočí a Parný mlyn nachádzajúci sa pri zastávkach na Zelenom kríčku má storočnú históriu.
Zdroje: slovakia.travel, attelier.sk, regiontrnava.sk, trnava.dnes24.sk